Gelincik Şerbeti Yapımı Hakkında Bilgi

0

Gelincik Şerbeti Nasıl Yapılır?

Gelincik Şerbeti, Ege Bölgemize özellikle Bozcaada’ya has ender bulunan bir lezzettir. Yapımı biraz maharet ister ve meşakkatli görünür.  Günümüzde Bozcada’da ve İzmir Karaburun Saip Kır kahvesinde bulunmaktadır. İşte güzel bir şerbet tarifi.

Gelincik Şerbeti Tarifi için Malzemeler ( 1 litre Şerbet için gereken malzemelerdir )

400-500 gram gelincik çiçeği
1 kilo toz şeker
1 adet limon
1 silme çay kaşığı limon tuzu
1,5 su bardağı su ( ilk aşamada )
1,5 su bardağı su ( şerbet için )

Gelincik çiçeğinin kırmızı taçyaprakları çıkarılır ve dip bölümünde bulunan siyah kısımlar kesilerek atılır. Geriye kalan kırmızı taçyapraklar ise güzelce yıkanırlar. Yeteri büyüklükte bir kavanoz içine temizlenmiş çiçekkler, 1,5 su bardağı su, bir limonun suyu ve limon tuzu eklenir. Ardından kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Bu kavanoz ev içinde bir yerde 1 hafta yada güneşte 3 gün bekletilir. Çiçekler rengini suya verecek ve çiçeklerin renkleri solacaktır. Oluşan karışım süzülür. Elde kalan kırmızı renkli su içine yarım kilo şeker atılarak bir kenarı alınır. Kalan yarım kilo şeker, ise 1,5 su bardağı su içinde eritilir. Oluşan bu soğuk şerbet kırmızı su ile karıştırılır. İçindeki şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırılmalıdır. Gelincik şerbeti artık hazır. Temiz ve kuru bir kavanoza aktarılır, ağzı iyice kapatılarak serin bir yerde saklanır.

Çok önemli not: Vereceğimiz tarifle yapılacak şerbet çok tatlı olacaktır. Bunun için tüketirken su bardağı içine 1-2 parmağa kadar gelincik şerbeti konur bardağın kalanı su ve buz ile doldurulur güzelce karıştırılır ve bu şekilde servis edilir.

Afiyet Olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here