Gergedan Boynuzu Yalanları Hakkında

0
200

Gergedan Boynuzu Sahtekarlığına Dikkat

Dünya Gergedan Günü’nde; katılımcılar ve araştırmacılar; gergedan boynuzunun hiç etkisinin olmadığını, içeriğindeki etkinin bir asprinde veya tırnaklarda da var olduğunu kanıtlamaya çalıştılar. Gergedan boynuzu, dünya üzerinde ticari bir meta olarak biliniyor. Kanserden, cinsel performansa kadar pek çok alanda etki ettiğine inanılıyordu. Oysa asıl tehlike; gergedan boynuzunun bir aldatmaca olduğu değil, bunan inanan insanlar sayesinde oluşan dev bir pazar yüzünden bu hayvanların neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır.

Bir diğer tehlike ise, gergedan boynuzunun astronomik fiyatları nedeniyle piyasada pek çok sahte ürünlerin olması. Bu tehlike daha çok bir aldatmacadan ibaret. Öküz boynuzu ile gergedan boynuzu arasında bileşim olarak çok bir fark bulunmamaktadır.

Özellikle Asya ve Afrika’nın kimi ülkelerinde çok eski tarihlerden beri; cinsel uyarıcı olarak kullanılıyor. Çin kaynaklarında ise zehirlenmelerde, halüsinasyon, tifo gibi rahatsızlıklarda 2000 yıldır kullanıldığı anlaşılmıştır.

Gelelim Türkide’ki duruma; ülkemizde de bu ürünün satışı yapılıyor ancak kullanıcılar hiç memnun değil. Pek çok kullanıcı ürünün sahte olduğundan şikayet ederken, bazı uzmanlar gergedan tablet içerisinde bulunan boynuz konsantrasyonun yeterli olmadığını savunuyor. Ancak gerçekte % 100 gergedan boynuzu olsa dahi bunu sağlık açısından hiç bir faydası yok. Ancak gergedan boynuzu takıları belki onlar için bir değer paha biçilebilir.

Son zamanlarda radyo dinleyicilerinin, televizyon izleyicilerinin ve internette dolaşanların www.sikayetvar.com’a gönderdiği şikayetlerinin başında “gergedan tablet” geliyor. Cinsel sorunları giderdiği iddia edilen bu ürünler “Bakanlık onaylı” demekle kalmıyor bir de ilanlarında Bakanlıkların logolarını kullanıyor. Herkesin dinlediği saatlerde radyolarda cinsel içerikli böyle bir reklamın yapılmasına tepki gösteren vatandaşlar “Küçücük çocuklar bile dinliyor böyle cinsel içerikli reklamlar neden günün her saatinde yayınlanıyor” diyerek tepki gösterdiler. Büyük bir sağlık problemi ve toplumsal mağduriyetin yaşanmaması için bu tür ürünlerin satışına denetim getirilmeli.

Çilek hapı, zayıflama hapları, pembe maskeler, karınca yağları derken şimdi de gergedan tabletler (tozu,hapı,boynuzu, ortaya çıktı. Cinsel sorunları iyileştirdiği iddia edilen bu ürünü alanlar fayda göremeyip şikayet ederken radyo,televizyon ve internette bu tabletin reklamlarını dinleyenler de reklamın Türk toplum yapısına uygun olmadığını belirterek tepki gösterdiler. Reklamlarda dünyada kilosunun 60 bin dolar olduğu iddia edilen gergedan boynuzunun özünü kullandıklarını belirtiyorlar. Sırf bu söyleme tepki gösterenlerin yanıltıcı bulanların sayısı hiç de az değil. Şikayetçiler, “İnsan sağlığını tehlikeye atan yanıltıcı ürünlere karşı kamu kurumları caydırıcı cezalar vermeli. Verilen cezalar günlük cirolarına denk gelince her geçen gün yeni bir ürün patlak veriyor. Satıştan vazgeçmiyorlar” dediler.

 

Gergedan BBoynuzları için vahşice öldürülen gergedanlaroynuzu ile İlgili İnternette Yer Alan bir takım şikayetler:

Nedir Bu Gergedan Muhabbeti?

İnternetten ilaç satışının yasak olduğunu ve ülkemizde ilaç satışının sadece eczanelerde yapılabileceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. İşte gergedan tablet şikayetleri:

“Anlatıldığı Gibi Çıkmadı”

“İnternetten satın aldığım gergedan boynuzu cinsel sağlık seti reklamlarında anlatıldığı gibi çıkmadı. Bayan istek arttırıcı kargodan geldiğinde ambalajının içerisine dökülmüş olarak geldi. Ürünün kokusuz olduğu söylenmesine karşı şiddetli bir kokusunun olduğunu gördük. Ayrıca ürünün denenmesi sonucunda hiçbir işe yaramadığı ortaya çıktı. Diğer 3 ürünü hiç kullanmadım. Sorunumu bildirdim ve kargo ile iade talebinde bulunarak geri gönderdim. Ürünler üzerinde içeriği, herhangi bir prospektüsü ve kullanım şekli yazılmamış. Ürün 2 gün sonra kabul edilmemiş olarak geri geldi. İstek arttırıcı damla bu sefer tamamen ambalaj içine dökülmüş, geciktirici sprey tam dolu idi onu da firmadakiler deneme amaçlı kullanmışlar herhalde oda eksilmiş olarak geldi. Hakkımı nasıl arayabilirim.”

“Çocuklar Dinliyor Reklamları Kaldırılsın”

“Radyoyu hangi saatte açarsam açayım sürekli gergedan boynuzu reklamı yapılıyor ve bu reklamı daha küçücük çocuklar bile dinliyor böyle cinsel içerikli reklamlar neden günün her saatinde yayınlanıyor. RTÜK hiç mi önemsemiyor bu reklamları? Bu reklamların kaldırılmasını ya da daha geç saatler de yapılması daha uygun olmaz mı sizce.”

“İade İçin Kimse Telefonlara Çıkmıyor”

“Radyodan gergedan tablet isimli ürünü alırken anında iade garantisi olduğu söylendi ama bir aydır hesap numaramızı verdiğimiz halde bir iade yapılmadı ve kimse telefonlara çıkmıyor çıkanlarda yardımcı olamıyoruz diyorlar.”

“Herkesin Dinlediği Saatte Cinsel İçerikli Reklam Yapılıyor”

“Ulusal radyo kanallarında reklam olarak yayınlanan cinsel ürünlerden şikayetçiyiz. Herkesin dinlediği saatlerde uygunsuz reklam yapılıyor. Gergedan tablet istek arttırıcı gibi reklamlara izin vermeyin. Bu konu hakkında ilgilenmenizi istiyorum.”

“Üründen Memnun Kalmayana İade Yok”

“Gergedan tablet cinsel sorunları giderdiği söylendi ama üründen memnun olmayınca geri alıp ücreti ödeyeceklerini söylediler, ama aradığımız numaralarda kimse yardımcı olmuyor, ücreti nasıl geri alacağım.”

“Bu Ürünün Güvenilir Olduğuna İnanmıyorum”

“Televizyon reklamlarından almış olduğum 69 lira değerinde geri iadeli olarak sipariş verdiğim gergedan set kargodan aldığımda kutular dağılmış ve içindekiler dökülmüş PTT’ye gittim kabul etmediler. Sipariş verdiğim her aradığımda biz size döneceğiz diyerek kapattılar. 1 haftayı geçti ürünü geriye alamayız dediler bende tüketici mahkemesine başvuracağımı söyledim tekrar beni aradılar yardımcı olacaklarını söylediler birazdan sizi arayacağız dediler ve aramadılar. Ben bu ürünün güvenilir olduğuna inanmıyorum geri iade etmek istiyorum gereğinin yapılmasını tüketici haklarından talep ediyorum ben mağdurum.”

Alıntı Kaynak: http://www.sikayethaber.com/haber/gergedan-tablete-sikayet-yagdi/3394

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here