Gergedan Boynuzu Yalanları Hakkında

0

Gergedan Boynuzu Sahtekarlığına Dikkat

Dünya Gergedan Günü’nde; katılımcılar ve araştırmacılar; gergedan boynuzunun hiç etkisinin olmadığını, içeriğindeki etkinin bir asprinde veya tırnaklarda da var olduğunu kanıtlamaya çalıştılar. Gergedan boynuzu, dünya üzerinde ticari bir meta olarak biliniyor. Kanserden, performans arttırdığına kadar pek çok alanda etki ettiğine inanılıyordu. Oysa asıl tehlike; gergedan boynuzunun bir aldatmaca olduğu değil, bunan inanan insanlar sayesinde oluşan dev bir pazar yüzünden bu hayvanların neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır.

Bir diğer tehlike ise, gergedan boynuzunun astronomik fiyatları nedeniyle piyasada pek çok sahte ürünlerin olması. Bu tehlike daha çok bir aldatmacadan ibaret. Öküz boynuzu ile gergedan boynuzu arasında bileşim olarak çok bir fark bulunmamaktadır.

Özellikle Asya ve Afrika’nın kimi ülkelerinde çok eski tarihlerden beri;  bazı amaçlar için kullanılıyor. Çin kaynaklarında ise zehirlenmelerde, halüsinasyon, tifo gibi rahatsızlıklarda 2000 yıldır kullanıldığı anlaşılmıştır.

Gelelim Türkiye’deki duruma; ülkemizde de bu ürünün satışı yapılıyor ancak kullanıcılar hiç memnun değil. Pek çok kullanıcı ürünün sahte olduğundan şikayet ederken, bazı uzmanlar gergedan tablet içerisinde bulunan boynuz konsantrasyonun yeterli olmadığını savunuyor. Ancak gerçekte % 100 gergedan boynuzu olsa dahi bunu sağlık açısından hiç bir faydası yok. Ancak gergedan boynuzu takıları belki onlar için bir değer paha biçilebilir.

Son zamanlarda radyo dinleyicilerinin, televizyon izleyicilerinin ve internette dolaşanların www.sikayetvar.com’a gönderdiği şikayetlerinin başında “gergedan tablet” geliyor. Bazı sorunları giderdiği iddia edilen bu ürünler “Bakanlık onaylı” demekle kalmıyor bir de ilanlarında Bakanlıkların logolarını kullanıyor. Herkesin dinlediği saatlerde radyolarda böylesi içerikli böyle bir reklamın yapılmasına tepki gösteren vatandaşlar “ Kadın, erkek, reşit olmayanlar bile dinliyor böyle reklamlar neden günün her saatinde yayınlanıyor” diyerek tepki gösterdiler. Büyük bir sağlık problemi ve toplumsal mağduriyetin yaşanmaması için bu tür ürünlerin satışına denetim getirilmeli.

Çilek hapı, zayıflama hapları, pembe maskeler, karınca yağları derken şimdi de gergedan tabletler (tozu,hapı,boynuzu, ortaya çıktı. Bazı sorunları iyileştirdiği iddia edilen bu ürünü alanlar fayda göremeyip şikayet ederken radyo,televizyon ve internette bu tabletin reklamlarını dinleyenler de reklamın Türk toplum yapısına uygun olmadığını belirterek tepki gösterdiler. Reklamlarda dünyada kilosunun 60 bin dolar olduğu iddia edilen gergedan boynuzunun özünü kullandıklarını belirtiyorlar. Sırf bu söyleme tepki gösterenlerin yanıltıcı bulanların sayısı hiç de az değil. Şikayetçiler, “İnsan sağlığını tehlikeye atan yanıltıcı ürünlere karşı kamu kurumları caydırıcı cezalar vermeli. Verilen cezalar günlük cirolarına denk gelince her geçen gün yeni bir ürün patlak veriyor. Satıştan vazgeçmiyorlar” dediler.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here