Gilaburu Faydaları Hakkında Bilgi

0

Gilaburu Meyvesi Hakkında Bilgi ve Gilaburunun Faydaları 

Bilimsel adı ‘ Viburnum opulus ‘ olan gilaburu ağacı Adoxaceae familyasından parlak kırmızı renklere sahip leblebi iriliğinde ve acımsı meyvelere sahip bir türdür. Hem meyveleri hem de ağaç kabuklarının çeşitli şifalı etkileri mevcuttur.

İngilizcesi: Cramp Bark, Alm. Gemeiner Schneeball

Türkiye’de bilinen adları: Dağdığan ağacı, geleboru, gilabada, gildar, giligili,girabolu,

Genel olarak Kayseri başta olmak üzere İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bazı yerlerinde yetişir. Çalı şeklinde ve bodur bir ağaç olan gilaburu ilk toplandığında acı bir tadı vardır. Bu sebeple hasat edildikten sonra bir süre su içinde bekletilir ve acılığı kaybolur.

Su içinde bekletilen meyveler serin ortamda oldukça uzun bir süre bozunmadan kalır, yaklaşık bir yıl süre ile saklanabilirler. Tüketileceği zaman ise salamuradan bir miktar meyve alınır , sıkılır ve çıkan meyve suyu kadar temiz içme suyu ilave edilir. Tadı acı olduğundan şeker ilave edilebilir ama şeker ilavesi mümkün olduğunca az olmalıdır.

Gilaburu Faydaları Nelerdir? ( Basura ve Böbrek Sorunlara Karşı )

Gilaburu Bileşimi: Viburnin, valerian asitleri, salikoside, arbutin ( cilt beyazlatıcı bir madde ),  tanen ( ishal kesici bir bileşim)
Bilinen Etkileri: Kramp çözücü,adstingent(dokuları sıkıştırıcı-sağlamlaştırıcı), sinir sistemini güçlendirici,  yatıştırıcı,

Gilaburu Meyvesi yüksek oranda C vitamini içerir ve antioksidan açısından zengindir. Gilaburu suyu‘nun böbrek hastalıkları için faydalı olduğu söylenmektedir. Ayrıca; bu meyve ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılmakta ve tümörlere karşı etki gösterebileceği söylenmektedir.

Gilaburu‘nun özellike basur rahatsızlıklarında oldukça faydalı olduğu hatta bir kaç gün içerisinde basuru kesin tedavi edebileceği iddia edilmiştir.

Gilaburu ağacı kabukları da oldukça şifalı olup; astım, sara ( epilepsi ), romatizma, yüksek tansiyon,  kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

Gilaburu ağaç kabukları özellikle kramp ve kas tutulmamalarına karşı etkilidir. Yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili bazı sorunlarda kullanılabilir. Adetliyken oluşan ağrılı krampların giderebileceği, olası düşükleri önleyebileceği belirtilmiştir. Kadınlarda rahim spazmını giderdiği ve hamileliği kolaylaştırdığı söylenmiştir.. Regllerin ağrısız olmasını sağlar .Ayrıca; aşırı adet kanamaları ve menopoz sorunlarına karşı çok etkili olduğu iddia edilmiştir. ( ÖNEMLİ: Bu amaçlarla kullanırken hekim tavsiyesi alınız. )

Gilaburu kabuğu çayı yapmak için, bir tatlı kaşığı ince kıyılmış dal kabukları, bir su bardağı soğuk suya eklenerek hafif ısıda kaynatılır ve kaynama başladıktan 15 dakika sonra kapatılır ve süzülür. Sıcak vaziyette yavaş yavaş içilir. Günde 2 çay bardağı taze demlenmiş çaydan içilebilir.

Geleneksel kullanımda; dölyatağı ağırıs ve yumurtalık ağrısı için yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile hazırlanmış yarım bardak çaya; yarım tatlı kaşığı kediotu köküyle hazırlanan yarım bardak çay katılarak kullanılabilir. Bununla ilgili bilimsel bir görüş bulunmadığından bu sorunlar için öncelikle doktora başvurmanız ve doktorunuza bu bilgileri hatırlatıp kullanıp kullanamayacağınız sorun aksi halde kesinlikle kullanmayın. Özellikle ilaç etkileşimleri gelişebileceğinden daha ciddi sağlık problemleri oluşabilir.

Böbrek taşlarını düşürmek için gilaburunun faydaları :  Geleneksel kullanımda 8 kilogram kadar gilaburu ile uygulanan 1 haftalık kür ile  6 – 8 mm böbrek taşı’nın eritilebileceği iddia edilmiştir. Gilaburu’nun börek taşlarını çözüp, sıvı çözelti şeklinde dışarı attığı söylenmektedir. Gilaburu ayrıca böbrek tembelliği ve bazı böbrek kistli çeşitlerine de iyi gelmektedir.

Not: Aspirine alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Burada yazılanlar bilgi amaçlı olup, herhangi bir hastalığın tedavisi için tavsiye edilmez,  ancak doktor tavsiyesi ile tedavi ve tedaviye yardımcı beslenme takviyesi olarak kullanılabilir. Bitki çayları uzun süreli ve aşırı miktarda alınmamalıdır.

Kaynaklar:

www.agaclar.net

Vikipedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here