Ginkgo Biloba Hakkında Bilgi

1

Ginkgo  Biloba Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba “maidenhair” olarak bilinir ve çin kökenli bir besindir.

Ginkgo biloba özü; tıbbi ve kozmetik ürünlerde kullanılmakta olup; ginkgo biloba kapsülü, ginkgo biloba çayı ve  tableti şeklinde piyasada satılmaktadır.

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo biloba ağacı ve yaprakları da zengin birer mineral, vitamin ve flavonoid kaynağı olarak bilinmektedir. İçeriğindeki bu maddeler, kalp, sinir, cilt ve göz sağlığı için oldukça faydalı bileşenler barındırmaktadır.

Astım ve Bronşit gibi sorunların giderilmesinde takviye olarak kullanılan ginkgo biloba çayı, sabah ve akşam  iki fincan tüketilerek astım ataklarının düşürülmesinde kullanılabilir. Ayrıca bronşların açılmasını sağlayan ginkgo biloba çayı, sigara içenler için de iyi bir takviyedir.

Ginkgo Biloba kapsülü, zamanımızda depresif problemlerin tedavisinde sıkça kullanılan bir üründür. Sebebi ise Ginkgo Bilobanın merkezi sinir sistemini etkileyen asitler ve bileşenler barındırmasıdır. Ginkgo Biloba ekstresinin sağlık bakımından herhangi bir tehlike taşımamasından, yapay kimyasal maddeler barındırmamasından ve doğal bir şifa kaynağı olasından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ginkgo Biloba ekstresi en etkili olduğu alan sinir sistemidir. Doğal olarak hazırlandığı zaman faydalıdır, ancak her hangi bir sinirsel rahatsızlık sebebiyle tedavi gören, epilepsi benzeri, kişilerin mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Ginkgo Biloba tableti yada kapsülü kullanmadan önce kesinlikle doktor tavsiyesi şarttır.

Ayrıca bu meyve cilt sağlığı için bal, zerdeçal ve ginseng ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Yapılan bu uygulama cilt kuruluğunu yok eder ve cilt üzerinde çizgilerin oluşmasına engel olur. Ayrıca bu karışım, alerji ve enfeksiyonların neden olduğu iltihabi durumların iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda beyin sağlığı için de önemli faydaları vardır. Hafıza kaybı, alzheimer rahatsızlığı ve diğer sinirsel sorunlara fayda getirdiği söylenmektedir.  Hafıza ve konsantrasyon arttırıcı etkileri bulunur. Ginkgo Biloba ekstresi, yaşlı kişilerin yaşadıkları zihin ve hafıza problemlerine iyi gelmektedir.
Ayrıca, özellikle yaşlı insanlarda, beyinde kan akımının azalmasını önleyici olarak  kullanılır. Beyinde kan akışının azalması; hafıza kaybı, baş ağrısı, kulaklarda çınlama, baş dönmesi, dikkat problemleri,  ruhsal bozukluklar ve işitme bozuklukları olaşabilir. Bazı insanlar (özellikle el ve ayak parmaklarında, soğuk bir acı tepki) (topallama) yürüyüş ve Raynaud sendromu gibi bacaklarda meydana gelen kan akışı zayıflamaları için kullanabilirsiniz.

Ginkgo yaprağı aynı zamanda, Lyme hastalığı ve depresyon ile ilişkili bozuklukların düşünme için kullanılır.

Bazı insanlar cinsel performans problemlerini tedavi etmek için ginkgo kullanır. Depresyona dayalı cinsel isteksizlik içinde kullanılabilir.

Ginkgo Biloba Maskesi güneşin etkilerinden korunmak için doğal bir koruyucudur.

Ginkgo Bilobanın yaprakları saç dökülmesini önlemektedir. Yaprakları kaynatılıp saçlar yıkanabilir.

Ginkgo Biloba ve Ginkgo Biloba Yaprağı Ürünlerinin Fiyatı: 

SOLGAR GİNKGO BİLOBA LEAF EXTRACT 60 KAPSÜL 60 TL civarındadır.

Önemli Not: Bu yazımız tamamen bilgilendirme amaçlı olup; bizim kanaatimizce yabancı kökenli olan bu ve bu gibi ürünler hem fiyat olarak pahalıdır hem de sanıldığı kadar etki göstermeyebilir. Bu sebeple, bu meyveden kat kat daha etkili olan ve yurdumuzda doğal şartlarda yetişen, düşük fiyatlı meyveler de bulunmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here