Glisemik İndeks Nedir?

0

Glisemik İndeks Nedir?

Bir ölçüm biri olarak glisemik indeks, tüketilen bir gıdanın kandaki glikoz seviyesini arttırma hızını değerlendirmektedir. Yani, tüketilen bir besininin sindirimi esnasında kan şekerinin değişimi ölçülüyor. Bazı besinler sindirilirken kan şekerini daha yavaş ( zamana yayarak ) yükseltirken, bazı besinler ise hızla yükseltebilmektedir. GI ( glisemik indeks ) bu değeri ölçmektedir. Glikozun glisemik indeksi 100 kabul edilir ve glikoz içeren diğer besinler ise 100 üzerinden değerlendirilir. Bir besinin GI değeri düşükse bu besinin sindirimi esnasında kandaki şeker değişiminin az olduğu anlamına gelir ve bu iyi bir durumdur.

GI değeri özellikle şeker hastaları için önemli bir değerdir.Çünkü glisemik indeks değeri yüksek besinler, kan şekerinde ani artışlara neden olmakta bu nedenle şeker hastası bir kişinin bireyi bu değer artışına insulin ile yeterli karşılık verememekte doğal olarak ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Aynı durum sağlıklı insanlar için de geçerlidir ve uzun süre GI değeri yüksek besinlerle beslenmek ciddi sorunlara neden olabilir.

GI değeri hesaplanırken, Glisemik indeks değeri 55 ve altı: düşük, 56-69 arası: orta 70 ve üzeri ise yüksek değerler olarak kabul edilir.

Yüksek Glisemik indekse sahip yiyecekler:

Glikoz ( GI: 100 ), Beyaz Ekmek ( GI: 70 ), beyaz pirinç, kızarmış patates ( 85 ) ,nişasta, karpuz, patlamış mısır, kumpir, baget ekmek, bal, mısır gevreği, cips, waffle sayılabilir.

Bu besinlerin karpuz hariç aynı zamanda kalori miktarları da çok fazladır. Bu nedenle vücudu oldukça yorarlar ve uzak durulması gereken besinlerdir. Ayrıca bu besinlerin birlikte tüketilmeleri çok çok zararlıdır. Beyaz ekmek ise yukarıda sayılanlar arasında belki de en zararlı olanıdır. Çünkü, hem GI değeri, hem kalorisi fazla olup ayrıca mide PH’ını yükseltmekte ayrıca fazla oranda gluten içermektedir. Beyaz ekmek kadar sağlığa çok fonksiyonlu zarar veren yiyecek sayısı çok azdır.

Orta Düzeyde Glisemik indeks değerleri: Kuru üzüm, pançar, kepekli buğday, bulgur, esmer pirinç, mısır

Düşük Glisemik indekse sahip yiyecekler: Yoğurt, bezelye, çilek, kayısı, nohut,yulaf ezmesi, elma ve pek çok meyve ve sebze sayılabilir.

Özellikle nohut, glisemik indeksi çok düşük olup, çok besleyici bir besindir ve özellikle ekmek yerine tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here