Göbek Eritmeye Yardımcı Besinler Hakkında

0

Göbek Yağlarını Eritmeye Yardım Eden Besinler

Yaz sezonunun başlaması ile birlikte ilk gözümüze çarpan kış boyunca alınan kiloların göbek bölgesinde toplanması oldu. Sonuçta bu yağları yakabilmek için de hızlı davranmamız gerekiyor. Diyet ve egzersiz planına eklenecek bazı mucizevi etkileri olan besinler ile de tanışmak gerek. Yapılan araştırmalar bu besinlerin göbek bölgesindeki yağlar üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.

İşte göbek bölgesindeki yağları eritmeye yarayan besinler

Tam Tahıllar

Pennsylvania Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, üç aylık bir kilo verme programında gönüllülerden bir gruba tahıl grubu tüketimi için sadece tam tahıl yemelerini ve diğer gruba da sadece rafine edilmiş tahılları seçmelerini önermişler.Sonuç olarak tam tahıl yiyenler çok daha fazla karın yağı eritmiş. Tam tahıllardaki lif miktarı gerçekten çok değerli. Sonuç olarak bütün tahılların yağ metabolizmasında düzenleyici bir mineral olan magnezyum açısından zengin olduğunu biliyoruz. Uygun prosiyonlarda tam tahıl tüketimi göbek eriten besinler arasında yer alıyor.

Fasulye ve Bakliyat Grubu ( Hububatlar)

Hayvansal proteinleri fasulye gibi vejetaryen proteinler ile yer değiştirdiğinizde, aslında kalp sağlığınız için çok iyi bir adım atmış oluyorsunuz. 2011 yılında yapılan Diyabetik Tıp Araştırması altı ayda bir kalori kontrollü vejetaryen diyetin göbek yağını eritmede daha etkili olduğunu bulmuş ve Diyabetik gönüllülerde kilo kaybını teşvik etmiştir. Sonuç olarak diyabet verileri çok daha olumlu çıkmış ve göbek yağları da erimiştir. Vejetaryen diyetlerin daha derine yerleşmiş olan göbek yağının yanısıra, cildin hemen altında bulunan deri altı yağ tabakasını da yaktığını açıklıyor.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri güçlü kemikler için önemli bir besin kaynağıdır. Peki diyet programına doğru yerleştirildiğinde göbek yağlarını yakmada etkili olduğunu biliyor muydunuz? Hem göbek yağları eriyecek hem de kas yapacaksınız. 2011 yılında yapılan Journal of Nutrition çalışmasında, diyetlerine süt ve süt ürünü ekleyen grupta normal beslenmelerinden %30 kalori daha eksik alma ihtiyacı ortaya çıkmış, yani süt ve süt ürünleri tok tutuyor. Araştırmacılar, amino asidin sahip olduğu lösinin maddesinin, sütteki peynir altı suyunda olduğunu ve bunun da protein olarak yeni kas oluşumunu teşvik etmekte özellikle önemli olduğunu düşünüyorlar. Ancak unutulmaması gereken nokta içtiğimiz sütün doğal olmasına özen göstermeli, yoğurt tüketimine öncelik vermeli ve şekerli süt ürünlerini ( meyveli şekerli süt, şekerli yoğurt vs.) ölçülü tüketmemiz uygun olacaktır. Yoğurt, kefir, çökelek ve doğal peynirleri sofralarımızda bulundurmamız da sağlıklı bir davranış olacaktır.

Kırmızı Biber

Journal of Nutrition tarafından yapılan yakın tarihli bir çalışmada Hollandalı araştırmacılar, 374 erkeğe en çok yediği gıdalar hakkında sorular sormuş. Diyetlerinde en çok beta karoten ve likopen bulunan kişilerin, (yani havuç, domates ve kırmızı biber diyelim) en küçük bel ölçüsüne ve en az göbek yağına sahip olduklarını keşfettiler. Araştırmacılar, beta karoten ve likopenin güçlü antioksidan olduğu için yağ depolamayı destekleyen zararlı bileşikleri atabileceğini düşünüyorlar. Kırmızı biber ayrıca yağ yakma için gerekli bir vitamin olan C vitamini ile doludur.

Kanola Yağı/Zeytinyağı/Fındık Yağı/Tereyağı

Kanola, artık kalp sağlığına yönelik bir yağ olarak herkes tarafından tanınıyor. Brezilyalı araştırmacılar farelere iki ay boyunca kanola veya soya yağı içeren bir diyet uyguladıklarında, soya fasülyesi yiyenlerin organları içinde ve çevresinde yaklaşık yüzde 20 daha fazla yağ oranı belirlendi. Göbek bölgesini kanola yağı ile zenginleştirilen bir diyetin her zaman çok daha etkili olduğu bir gerçek olmaktadır. Tabii ki bu etkiyi elde etmek için kanola yağının da belli bir miktarda kullanılması gerekir. Ayrıca kanola yağı yüksek oranda omega-3 içeriği ile insülin seviyelerini düşürmekte ve sonuçta göbek yağ depolamasını engellemektedir. Bunların dışında hepimizin bildiği gibi Zeytinyağı ve Fındık yağı gibi yağlar ülkemizde bol miktarda üretilmektedir. Uygun şartlarda yapılmış kaliteli yağlar; E vitamini ve Omega-3 gibi bileşenlerce zengin olduklarından tercih edilebilirler.  Tereyağı’da oldukça özel bir yağdır ve doğal tereyağı çok zengin besin içeriklerine sahiptir.

Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler ve patates gibi kök sebzeler ile pancargiller gibi kök sebzeler içerdikleri zengin fito kimyasallar, vitamin ve mineraller ile sağlıklı kalmamıza yardım ediyor. Ancak sebzelerin kızartılması hem bu sebzelerin besin içeriğini bozuyor hem de kızarma esnasında zararlı bileşikler oluşuyor. Bu nedenle besinleri kızartmadan tüketmeliyiz.

Meyveler

Meyveler aslında yanlış tüketildiklerinde göbek yağlanmasına neden oluyor. İçerdikleri yüksek fruktoz bu yağlanmanın ana sorumlusu. Özellikle yemekten önce veya sonra meyve tüketmek, gece geç saatlerde meyve tüketmek, şeker içeriği yüksek meyveleri uzun süre tüketmek kilo aldırıyor ve yağlanmaya neden oluyor.  Meyve yerken daha çok doğal meyveleri az porsiyonlarla tüketmek uygun olacaktır.

Baharatlar

Zerdeçal, kekik, biberiye, zencefil, biber ürünleri gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakımını teşvik ediyorlar. Aşırıya kaçmamak şartı ile baharatlar sağlığımız için oldukça faydalı besinler.

Not: Bir şeyler yiyerek zayıflamak doğa kurallarına aykırıdır. Ancak bazı şeyleri tüketmeyerek ve bazı gıdaları tüketerek formda kalmak ve günlük ihtiyaçta veya altında kalori alma nedeniyle zayıflamak mümkündür. Sağlıklı beslenerek ve günlük hareket miktarını arttırarak sağlıklı yağ yakmak ve kilo vermek mümkündür.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here