Göz Seyirmesi ve Göz Seyirmesinin Nedenleri

6

Göz Kapağı seyirmesi yada göz seyirmesi nedir?

Tıp dilinde “Blefarospazm” olarak bilinen göz seyirmesi, gözün üst kapağının kontrol dışı kasılması olayıdır. Göz seyirmesi bir nevi göz kaslarının spazmı şeklinde ele alınabilir. Hemen her insanın gözleri nadiren seyirebilir. Eğer her gün tekrarlanan ve rahatsız edici seviyeye ulaşan bir göz seyirmesi durumu mevcutsa bu durumda bazı hastalıklardan şüphe edilebilir. Bu hastalıkların başında bir göz hastalığı olan astigmatizma gelebilir. Kişide gizli astigmat varsa ve tedavisi yapılmıyorsa farkında olmadan gözler aşırı derecede yorulur ve durumda göz seyirmeleri görülür.

Göz seyirmesinin nedenleri nelerdir?

Göz seyirmesinin nedenleri arasında; psikolojik sorunlar, yorgunluk, stres ve astigmatizma gibi çeşitli göz rahatsızlıkları olabilir. Eğer sorunun göz rahatsızlığından kaynaklandığı düşünülürse; uygun gözlük takması gerekebilir veya gözlük takıyorsa taktığı gözlüğün gözlerine uygun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Göz seyirmesi tedavisi/ Göz seyirmesi nasıl geçer?

Göz seyirmesi yorgunluktan da kaynaklanabilir, bu durumda kişinin birkaç gün istirahat etmesi tavsiye edilmektedir. Bilgisayar,Tv ve telefon ekranından birkaç gün mümkün olduğunca uzak durmak ve sağlıklı şekilde uyumak ve dinlenmek sorunu çözecektir. Buna rağmen göz seyirmesi geçmiyorsa göz doktoruna gitmekte fayda vardır. Bazen göz seyirmesi ile birlikte göz kuruluğu da soruna eşlik eder. Bu durumda göz doktorunun vereceği göz damlası kullanılabilir. Eğer yine göz seyirmesiyle birlikte; gözlerde kızarıklık, ağrı ve sulanma varsa başka ciddi rahatsızlıkların habercisi olacağından zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Uzmanlara göre, göz seyirmesi ayrıca miyop veya hipermetrop habercisi de olabilir.

Bilgisayar, Tv ve telefon ekranlarına uzun süre bakmak da göz seyirmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle günümüzde büyük ekranlı akıllı telefonların ekranları ile gün boyu aşırı derecede göz teması kurulduğundan göz seyirmesi görülebilmektedir. Nedeni ise uzun süre ekranla göz teması kurulduğunda, konsantrasyon yani dikkat nedeniyle göz kırpma oranının düşmesidir. Bu yüzden ekran başındayken ara sıra gözleri değişik noktalara götürüp, bilinçli şekilde göz kırpmak göz seyirmesini hafifletecektir.

Ayrıca göz seyirmesinin nedenleri arasında fototobi ( ışık hassasiyeti ),  Alerjenler, Hava kirliliği, kafein, alkol,sigara, rüzgar, göz iltihapları, Magnezyum eksikliği, Kornea iltihabı sayılabilir.

Ancak bazen göz seyirmesinin yüzdeki başka spazmlarla birlikte ortaya çıkması,kronik bir hareket bozukluğunun erken belirtilerinden biri olabilir

Benign Esansiyel Belfarospazm ( İki gözün seyirmesi Nedir? )

İki gözün seyirmesi ise tıpta Benign esansiyel blefarospazm olarak bilinir. Tam nedeni bilinmemekle birlikte; nedenleri çeşitli iltihabi durumlar, göz kapaklarının içe dönmesi ( İntropiyon ), kirpiklerin içe yönelmesi, pembe göz (Konjonktivit ) hastalığı sayılabilir.

Çok nadir olsada göz seyirmesinin nedenleri arasında, çeşitli beyin ve sinir sistemi bozukları olabilir.

Göz seyirmesine neden olan bu hastalıklar, distoni ( istemdışı kasılma hastalığı ) , yüz siniri felci, Multipl skleroz gibi sayılabilir.

Not: Göz seyirmesi korkulacak bir rahatsızlık değildir. Göz seyirmesinin nedenleri arasında en sık karşılaşılan durum yorgunluktur. Güzel bir uyku ve bir müddet ekrandan uzak durmak sorunu çözecektir. Ayrıca magnezyum eksikliği de göz seyirmesi nedenleri arasında olabileceğinden dikkate alınmalıdır.

Sağlıcakla Kalın….

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here