Gravyer Peyniri ve Kars Gravyeri

0

Gravyer Peyniri ( Gruyere ) Nedir?

Günümüzde Kars ilimizde de üretimi yapılan gravyer peyniri Avrupai tarzda bir peynir olup, İsviçre kökenli bir peynirdir. Gruyere bir İsviçre kasabasıdır ve bu peynir çeşidi oradan doğmuştur. Ülkemizde üretilmeye başlaması ise 1. Dünya Savaşı iledir ve gravyer peyniri imalatı Gürcistan’dan göç eden aileler tarafından Kars’a getirilmiştir. Kars Gravyeri denince akla gelen ilk isim, o dönemde Gürcistan’dan Kars’a göç eden Koçulu ailesi. Günümüzde bu aileden İlhan Koçulu kendisini gravyer peyniri üretimine adamış ve kendi köyü olan Boğatepe köyünün kalkınması için çalışmış bir insandır.

Gravyer Peynirine ülkemizde Kars Peyniri veya Kars Gravyeri de denmektedir. İyi bir gravyer peyniri elde etmek için tam yağlı inek sütü kullanılır ve sütün elde edileceği hayvanın sağlıklı olması özellikle memelerinde bir hastalığın bulunmaması gerekir. Ayrıca; süt elde edilen hayvanın kaliteli yemlerle beslenmesi gerektiği söylenmektedir. Kars Gravyeri için kullanılan süt ise sadece Mayıs – Temmuz arası üretilen sütten elde edilebiliyor.

Kokusu keskindir ve amonyak kokuludur ve bu koku bazı insanların tabirleriyle çorap kokusunu andırsa da, gravyer peyniri dünyanın el lezzetli peynirlerinden birisidir.  Gravyer peyniri delikli yapısı ile bilinen bir peynirdir.  Ancak, pek çok insan bu deliklerin nedeninin kurtçuklardan kaynaklandığını düşünmüştür ama bu inanış yanlıştır. Bu deliklerin nedeni peynirin mayalanması sırasında bakterilerin laktoz enzimini parçalamaları ile açığa çıkan kabarcıkların oluşturdukları boşluklardır. Bu boşluklar ne kadar genişse peynirin o kadar kaliteli olduğu söylenmektedir. Küçük ve çok sayıdaki boşluk ise pek istenmeyen bir durumdur.

Gravyer yapımı biraz uzun bir süreçtir ve hazır hale gelmesi neredeyse üç ay ile dokuz ay arasını bulmaktadır. Gravyer peynirlerinin görüntüsü ise tekerleği andırıyor ve bir tekerlek gravyer peyniri ise yaklaşık olarak 90 kilo geliyor. 90 kilo peynir elde etmek için neredeyse 1,5 ton süt kullanılıyor.

Gravyer peyniri, şarap içenlerin tercih ettiği peynirlerden biridir. Ayrıca; spagetti ve makarnalara çok yakışan bir peynir türüdür. Bunun dışında badem veya ceviz ile uyumlu olduğu söylenmektedir. Çok lezzetli kızartması yapılıyor. Salatalara da yakışan bu peynir roka ile daha lezzetli hale gelmektedir.

Gravyer Peyniriyle ilgili bir tartışma ise kullanılan mayanın menşeidir. Avrupa ülkelerinden ithal edilen gravyer peynirlerinin domuz işkembesinden yapıldığı iddia edilmiştir.  Ancak yerli üretilen Kars Gravyer peynirinin mayalanması işlemlerinde domuz işkembesi KULLANILMIYOR ancak bazı üreticilerin yaygın inanışına göre kaliteli bir peynir elde etmek için  Tabii Maya kullanılması gerekiyor. Tabii maya ise;  henüz ot yememiş; kuzu, oğlak veya buzağı gibi hayvanların işkembesinden elde ediliyor.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here