Gres Yağı Nedir? Gres Yağı Nasıl Kullanılır?

0

Gres Yağı Nedir? Gres Yağı Çeşitleri  Nelerdir?

Gres yağı yüksek vizkozite (yüksek akmazlık) değerine sahip özünde bir sabun jeli ile mineral bir yağın karışımı ile elde edilen metalik karakterli bir sabun-yağ karışımıdır. Bu karışım emülsiyon şeklindedir. Emülsiyon; birbiri içerisinde çözünmeye iki sıvının birbiri içerisinde dağıtılmasıdır. Bu dağıtılma işlemi karıştırma, spreyleme, üçüncü bir madde eklenmesi gibi yollarla yapılabilir. Gresyağı imalatında kullanılan sabun jelleri kalsiyum, sodyum veya lityum sabun jeli olabilir. En basit hali ile normal kullandığımız sabun ile katı margarinin karşımı basit bir örnek olarak verilebilir.

Gres Yağları Nerelerde Kullanılır?

Gres yağı sanayide yağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bu yağı diğer makine yağlarına üstün kılan şey sürtüldüğü yüzeyde akmadan ve damlamadan kalabilmesidir. Mekanik parçalarda sürtünmenin en aza indirilme ve bu sayede oluşacak aşınma ve ısınmanın önlenmesi için kullanılır. Bir aksamın uzun süre aşınmadan çalışabilmesi için üzerine uygulanan sürtünme önleyici yağın aksam üzerinde uzun süre kalması beklenir. Gres yağı bu noktada diğer yağlara göre aksam üzerinde kalma süresi çok uzundur. Akmaması ve damlamaması aksam dışına istenmeyen yerlere yağ bulaşma riskini de ortadan kaldırır.

Yüksek basınçla çalışan makinelerde, yüksek basınca karşı da dayanıklılık gösterir. Özellikle büyük güçle çalışan traktörler, kamyonlar, tırlar ve arabalarda rahatlıkla kullanılır. İçerdiği sabun sayesinde aynı zamanda parçaların temiz kalması da katkı sunar. Hava ile teması kestiği için paslanmayı ve korozyonu önler. Su sızdırmaz özelliği bulunması da ayrı bir avantajıdır.

Yanmaya karşı güvenli bir yağdır. Parlama sıcaklığı 1500 derecenin üzerindedir.

Aynı zamanda; insanlar tarafından da bazı amaçlar için kullanılmıştır. Sırt ağrılarında, kırık ve çıkıklarda, saç bakımında kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Gres Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Gres yağı, beyaz gres, kırmızı gres ve yeşil gres ve rulman gres yağı olmak üzere dört çeşittir. Bu yağlar makinenin aksamının özelliklerine göre kullanılabilir. Bazı kompleks makinelerde parçanın işleyişine ve yarattığı sıcaklığa göre farklı aksam ve yataklara farklı gres yağları kullanılabilir.

Beyaz Gres Yağı Nerelerde Kullanılır?

Çalışma sıcaklığının düşük ve orta seviyede olduğu alanlarda kullanılır. 70 dereceyi aşmayan rulman yatakların, hidrolik türbinlerin ve şasilerin yağlanmasında kullanılır. Baz yağlar ve kalsiyum içerikli sabunların karışımından elde edilmektedir.

Kırmızı Gres Yağı Nerelerde Kullanılır?

Çalışma sıcaklığının 80 dereceyi aşmadığı ve çalışma şartlarının ağır olmadığı normal yüklerde, düz yataklarda, genel endüstriyel kullanımlarda ve bazı tarım ve yol makinelerinde kullanılmaktadır. Şase uygulamalarında da başarılı bir şekilde kullanılır.

Yeşil Gres Yağı

Yeşil kauçuklu gres yağı da denir. Oto şasi gresi olarak kullanılır. 65 dereceye kadar olan çalışma sıcaklarında idealdir.

Rulman Gres Yağı Nerelerde Kullanılır?

Yüksek sıcaklıkta gerçekleşen çalışma şartlarında kullanılır. 135 dereceye kadar gerçekleşen rulman yağlanmasında, ağır yük altında gerçekleşen işlerde kullanılır. Kaymalı yatak ve merkezi yağlama sistemlerinde de kullanılır.

Silikonlu Gres Nedir?

Yüksek kaliteli yağlayıcı bir malzemedir. Tüm hareketli mekanik ve aksamların yağlanmasında kullanılabilir. Uzun süre koruma sağlayan, nemi ve kiri önleyen bir üründür.

Gres Yağı Lekesi Nasıl Temizlenir? 

Gres yağı lekesini çözmek için pek çok farklı metot vardır.  Özellikle kumaşlar için en zararsız yöntem vazelin yöntemidir. Yağın bulaştığı bölgeye vazelin iyice yedirilir ve bir süre beklenir. Ardından sabun ile o bölge iyice köpürtülerek yıkanır. Bu işlemden sonra leke geçmediyse yağ lekesinin bulaştığı bölgenin hem altı hem de üstüne bir peçete konur ve peçetenin üzerinden kıyafet ütülenebilir. Böylelikle yağın bir kısmı ısı etkisi ile peçeteye geçebilir.

Bir diğer yöntem ise vanish leke çözücü veya bu ürüne benzeyen diğer ürünler kullanmaktır. Her tür kıyafet ve kumaş eşyalarda, dokumalarda, kotlarda işe yarayan bir yöntemdir. Bu yöntemde; lekeli bölgeye bir miktar çözücü dökülür ve eski bir diş macunu ile kumaşın altı ve üstü fırçalanır. Renkli kumaşlarda iki saat bekletilir beyaz kumaşlar için bu süre daha fazla olabilir. En son ılık su ile durulanır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here