Greyfurt Faydaları ve Zararları

0

Greyfurt Hakkında Bilgi

Acı ve ekşi tadıyla bilinen kış meyvelerinden olan greyfurt, bir narenciye türüdür. Greyfurtun ilk yetiştirildiği yer Batı Hint Adaları’ndan bir olan Barbados’tur. Dünya genelinde yetiştirilmeye daha sonra başlanmıştır. Türkiye’de ise üretimine yaklaşık 10 yıldır devam edilmekte ve yoğunluklu olarak da tüketilmektedir. Kış meyvelerinden olan greyfurtun içi görünüş olarak portakala benzer. Ancak beyaz ve kırmızı renkte olanları da yetişmektedir. Çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri vardır. Greyfurt meyvesi vitamin, protein, lif ve mineral açısından bir besindir. İçeriğinde barındırdığı kolesterol çok az derecedir. Greyfurt, folatlar bakımından da zengin bir meyvedir. Bu içeriğinden dolayı greyfurtun yararları da saymakla bitmiyor.

 Greyfurtun Faydaları Neler?

Greyfurt, insan vücudundaki çeşitli enfeksiyonlarla mücadelede etkindir. Kanser hastalarının tedavi sürecinde tüketildiğinde fayda sağladığı bilinen bir meyvedir.

Kilo vermek isteyenler tükettiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Greyfurt suyu ile zayıflama bilinen yöntemler arasındadır.

Düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığının korunmasında yardımcı olur.

Greyfurtun faydaları arasında, bağırsak fonksiyonlarının hızlandırması sayılabilir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde kolon kanserinin önlenmesinde yardımcı rol oynar.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki toksinlerle savaşarak, karaciğeri korur, temizlenmesini sağlar.

Greyfurt, yine içeriğindeki antioksidanlardan dolayı kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Eğer kolesterol için greyfurt tüketiliyorsa, her gün mutlaka 1 adet yenmeli ya da suyu içilmelidir.

Greyfurtta bulunan C vitamini astım hastalığına iyi gelir. Uzun süreli düzenli kullanımda astım ataklarının azalmasına, atak yaşanma sürelerinin arasının uzamasına yardımcı olur. Sadece astım değil, diğer solunum sistemi hastalıklarının da tedavisinde önemli rol oynar.

Her gün düzenli olarak tüketenlerin diş eti hastalıklarından korunmasını sağlayarak, diş eti kanamalarını önler. Ağız sağlığı için de faydalı olan greyfurt sağlık açısından vazgeçilmez meyvelerdendir.

Greyfurt, vitamin ve mineral deposu olduğundan dolayı cilt içinde faydalıdır. Greyfurtun cilde faydası, ciltteki lekeleri gidermesi şeklindedir. Cilt hücrelerini korur ve yeniler. Böylece de ciltteki çeşitli problemlerin giderilmesinde etkilidir.

Greyfurtun faydaları arasında saç sağlığını koruduğu ve saç uzamasına yardımcı olduğu da sayılabilir. Greyfurt suyu direk olarak saça masaj yaparak düzenli olarak uygulandığında saçlarda bir süre sonra gözle görülür şekilde bir fark olacaktır.

Her gün greyfurt suyu içmek, vücuttaki böbrek taşlarının oluşumunu önlediği gibi, böbrek taşı olanlarda da taşların büyümesinin önüne geçer. Barındırdığı C vitamini, idrarın PH değerini artırır. Sitrik asidin salgılanma hızına da etkilidir.

Ayrıca son zamanlarda, greyfurt suyu içmenin sigarayı bırakmada yardımcı olabileceği yönünde görüşler mevcut. Bu durum ağızda meydana gelen Ph değişikliği nedeniyle sigara içme isteğinin azalması ve ayrıca greyfurt suyunun nikotinin etkilerini azaltması ile açıklanabilmektedir.

Özellikle kış aylarında olduğumuz bu günlerde çoğu kişinin aklında olan “greyfurt neye iyi gelir?” sorunun cevabını bir nebze de olsa verebildiğimizi düşünüyoruz. Ancak herhangi bir sağlık probleminde, o probleme iyi gelen besinleri tüketmeye devam ederken öncelikli olarak doktora başvurmak gerektiğini de kesinlikle unutmamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Greyfurtun Zararları Neler?

Greyfurt kolaylıkla bazı ilaçlarla etkileşime geçen ve bazı  ilaçların etkisini arttırıcı özelliği olan bir meyvedir. Bu etki 40 kata kadar çıkmaktadır. Bu nedenle doz aşımına neden olabilerek toksik etki meydana getirebilmektedir.  Tek bir greyfurtun dahi bu etkisi tüketiminden 30 dakika sonra ortaya çıkmakta ve 3 güne kadar sürmektedir. Bu nedenle düzenli olarak ilaç kullananların greyfurt tüketimi konusunda bilinçli olması, her ihtimale karşı bu kişilerin uzman tavsiyesi dışında tüketmemesi gereken meyvelerden birisidir.

Dip not olarak yapılan bazı çalışmalarla greyfurtun bu özelliği nedeniyle ileride ilaçlar içerisinde bulunan etken madde miktarları azaltılabilecektir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here