Güherçile Nedir? Güherçile Nerelerde Kullanılır?

0

Güherçile Nedir? Güherçilenin Özellikleri Nelerdir?

Güherçile; doğada 3 farklı formda bulunan nitrat bileşiklerine verilen genel isimdir. En bilindik güherçile; Potasyum Nitrat (KNO3) olduğu için güherçile ile özdeşleşmiştir. Bilinen diğer güherçile çeşitleri; Şili Güherçilesi olarak bilinen Sodyum Nitrat (NaNO3) ve duvar güherçilesi veya toprak güherçilesi adı verilen Kalsiyum Nitrat (Ca[NÖ3]2 bileşiğidir. Nemli evlerin duvarlarında meydana gelen beyaz renkli lekeler Kalsiyum Nitrat olarak bilinen duvar güherçilesidir. Güherçile; bazı mikroorganizmaların faaliyetleri sonucu oluşan bir bileşiktir. Suda kolayca çözünebilmekte iken alkol içerisinde çözünürlüğü çok azdır.

Güherçile Nasıl Kullanılır? Potasyum Nitratın Kullanım Alanları

Güherçilenin değişik formları yüzlerce yıldır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Hekimlikte, bazı diş macunlarında,gübre yapımında, barut ve kibrit yapımında,bazı roketlerde itekleyici olarak, havai fişek yapımında ve yiyeceklere katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Sigara yapımında da kullanılmaktadır. Bir katkı maddesi olarak sigaradaki işlevi sigaranın sönmemesini sağlamaktır. Güçlü bir damar büzücü etkisi bulunur bu sebeple eski zamanlarda libido düşürücü olarak kullanılmıştır. Gıdalarda; gıdaların saklama sürelerini arttırmak için eklenmektedir ve E252 kodu ile bilinir.

Potasyum nitrat; tarımda oldukça sık kullanılmaktadır. Tarımsal ürünlerde verim ve kalite artışına neden olmaktadır. Bitki çeşidine göre meyvelerin olgunlaşmalarına, büyüklüklerine ve miktarlarına katkı sunar ve dayanıklıklarını arttırır. Üzüm, narenciye, patates, pamuk gibi pek çok tarımsal ürünün gübrelenmesinde kullanılır.

Potasyum Nitrat Asit midir Baz mıdır?

Potasyum nitrat yani güherçile bir tuzdur. Bu tuz nötr karakterdedir(ne asidik ne de baziktir.) Böyle olmasının nedeni potasyum güherçilesini oluşturan KOH bazı ile HNO3 asitinin kuvvetli karakterde olmasıdır. Kuvvetli asit-kuvvetli baz veya zayıf asit-zayıf baz tepkimelerinde ortaya çıkan tuzlar nötr karakter göstermektedirler.

Potasyum Nitratın Zararları Nelerdir?

Kanserojen etkilerinin olabileceği yönünde bulgular bulunmaktadır. Eski zamanlarda antiseptik olarak kullanılmışsa da uzun süre maruz kalmak böbreklere zarar vermektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here