Gül Şerbeti ve Gülsuyu Şurubu Nasıl Yapılır?

0

Gül Şerbeti Nedir? Gülsuyu Şerbeti Nasıl Yapılır?

Geleneksel Osmanlı içeceklerinden olan gül şerbeti, yapımı oldukça basit bir şerbet olup eski zamanlarda hem ferahlamak hem de vücudun yada terin güzel kokması için tüketilen içeceklerden birisidir. Günümüzde gülsuyu şerbeti şekerle yapılmakta ancak eski zamanlarda şerbetler genelde doğal bal ile yapılmıştır. Şerbeti hazırlamak için yapacağımız gül şurubu pek çok alanda kullanılabilir. Özellikle bu şuruptan çilek reçeli harika oluyor. Gül şurubu kullanarak; limonata, çeşitli kokteyller yapmak da mümkün.

Gül Şerbeti Tarifi

Önce, şerbet için şurup hazırlanıyor. Ardından hazırlanan şurup ile şerbet yapılıyor.

Gül Şerbeti için Malzemeler:

Şurup için:

250-300 gram taze kokulu gül yaprakları
4-5 yemek kaşığı doğal bal veya 1.5 su bardağı pancar şekeri

Şerbet İçin

3 su bardağı su
3-4 yemek kaşığı doğal bal veya 2 yemek kaşığı pancar şekeri
1 adet limonun suyu

Gül Şurubunun Yapılışı

Gül yapraklarının beyaz kısımları kesilir ve yapraklar iyice yıkanarak durulanır. Ardından; bal eklenecekse güller el ile biraz ovulur ve üzerine bal eklenerek bir gece ağzı kapalı bir kapta bekletilir. Şeker eklenecekse toz şekerle birlikte güller beraber 10 dakika kadar şeker eriyene kadar yoğrulur. Ovma ve yoğurma esnasında eldiven kullanılmalıdır.Yoğurma işleminden sonra güller bir kaba alınır ve ağzı kapatılarak bir gece bekletilir. Bir gece bekledikten sonra oluşan şurup bir süzgeçten geçirilir. Bir kaşık yardımıyla karışım iyice ezilerek tüm şurubun süzgeçten akması sağlanır.

Gül Şerbeti Yapılışı

Bu aşamadan sonra gül şerbetinin yapılışına geçilir. Uygun ve iyice temizlenmiş bir tencere içerisine 5 su bardağı, şerbet için miktarı verilen bal veya şeker eklenir ve kısık ateşte kaynatılır. Kaynama başlayınca bir adet limonun suyu sıkılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra şişelere doldurulur ve şişelerin ağzı kapatılarak buzdolabına kaldırılır. Tarifte saklama süresini arttırmak için su miktarını az tutmaya çalıştık bu nedenle tüketme esnasında su ile seyrelterek damak tadına uygun hale getirebilirsiniz. İsterseniz şerbeti buz kalıplarında dondurarak tatlı buz kalıpları olarak da çeşitli kokteyllere, limonata yada sodaya katmak da mümkün. Dondurarak çok uzun süreler saklanabilir.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here