Gül Yağı, Gül Konkreti ve Gül Suyu Nedir?

0

Gül Yağı Nedir? Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Günümüzde ticari ve kozmetik anlamda Gül Yağı, ” Rosa Damascena ” isimli gül cinsinden üretilmekte olup, ülkemiz dünyanın en büyük gül yağı üreticisidir ve dünyada bu yağ ” Türk Gül Yağı” olarak bilinir. Dünyada gül yağı talebinin yarısını ülkemiz karşılamaktadır. Özellikle Isparta ilimizde gül ve gül yağı üretimi ülke üretiminin büyük çoğunluğunu karşılamaktadır. Yaklaşık 4 ton gülden ancak 1 kilo gülyağı elde edilebilmektedir.

Gül yağı özellikle parfümeri ( ıtriyat ) alanında bilinen en eski ham maddedir, hem koku vermesi hem de parfümlerin kalıcılığını arttırmak amacıyla kullanılır. Bunun dışında, sakız, şekerleme, sabun, diş macunu gibi malzemelere katılır.

Hakiki gülyağı çok pahalı olup, gramı 7-8 dolar gibi bir rakamdır. Türkiye’de gül yağı üretimi GÜLBİRLİK tarafından yapılmaktadır.Gül yağı üretimi ile birlikte ayrıca gül suyu ve gül konkreti adı verilen ürünlerde yapılmaktadır.

Gül Konkreti Nedir?

Fermantasyona uğramamış, taze pembe güllerin ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen koyu vişne çürüğü renginde olan ve parfüm-kozmetik sanayinde önemli bir ham madde olan katı gül yağına verilen isimdir. Gül yağıylagül konkreti arasındaki en büyük fark; gülyağı, güllerin saf su ile destilasyonu sonucu elde edilirken, gül konkreti ise güllerin hekzan ile ekstre edilmesinden elde edilmesidir.

2010 yılı verilerine göre 1 kilo gülyağı yaklaşık 5000 euro iken, 1 kilo gül konkreti 700 Euro’dan ihraç edilmiştir.

Gül Yağının Faydaları

Hakiki gül yağı çok güçlü bir yağ olup, direk kullanılmasının sakıncaları olabilir. Ancak seyreltilmiş gül yağının; saçları beslediği, cildi gençleştirdiği, sivilce izlerine iyi geldiği, kokusunun dahi depresyona iyi geldiği söylenmektedir.

Ancak; yoğun kokulu olduğundan özellikle migren gibi hastalıkları tetikleyebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca; hakiki gül yağı oldukça pahalı olduğundan, gül yağı adı altında satılan ve içeriği tam net olmayan ürünlere dikkat etmekte fayda vardır. Gül yağı, ticari olarak değerli bir yağdır ve saf gül yağını düşük fiyatlara bulmak ise mümkün değildir.Günlük kullanımlar için gül yağı katkılı profesyonel üretilmiş kozmetik ürünleri zaten bulunmaktadır. Bu ürünlerin tercih edilmesi daha sağlıklıdır.

Milli Bir Ürünümüz – Gül Suyu ve Gül Suyunun Faydaları

Aynı zamanda, gül suyu da gülden elde edilen ve hakikisi ülkemizde bolca  bulunabilen bir üründür. Hakiki Gül suyunun özellikle cilt güzelliği, egzama, sivilce ve kaşıntı, kızarıklık gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmiştir. Dişleri güçlendirmek ve ağız sağlığı için gül suyu doğal çözümlerden biri olarak uygulanmıştır. Tıkanmış gözenekleri açtığı, cildin yağ dengesini koruduğu, saçları güçlendirdiği, antibakteriyel etkisinin olduğu söylenmiştir. Gül suyu aynı zamanda pek çok maske ve krem tarifinin içerisine girmiştir.

Aynı zamanda güllaç gibi tatlılara eklenmiş, şerbeti yapılmıştır. Gül suyu; su muhallebisi, bici bici, gül tatlısı, gül şerbeti ve gül şurubu gibi tatlıların içerisine konulmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Gül Şurubu Nasıl Yapılır?

Karagül Nedir?

 

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here