Güllaç Tarifi – Kolay Ramazan Tatlıları

0

Kolay Güllaç Tarifi

Güllaç Tarifi için Malzemeler:

2 litre süt

12 adet güllaç yaprağı

1 kg toz şeker

Fındık

Fıstık

Mevsim Meyveleri yada sadece nar

Gül Suyu

Güllaç Tarifi: 2 litre süt ocağa alınır ve altı açılarak kaynatılır, kaynadıktan sonra ise şeker ilave edilir. Şeker ve süt birlikte bir süre kaynatılır. ( şekerin iyice erimesi ve süte karışması gerekir.)  Daha sonra ise karışım ılımaya bırakılır. Güllaç yaprakları geniş bir tepsi içerisine dizilir. Tepsiye konan ilk yaprak üzerine ılıtılmış yarım kepçe kadar süt hafifçe gezdirilir. Dört yaprak daha ilk yaprağın üstüne konur ve üç-dört kepçe süt gezdirilir ve hafifçe bastırarak yaprakların her tarafına süt yayılır. Daha sonra ise bu katmana fındık, fıstık ve arzu ettiğiniz meyvelerden yarısı konur ( kivi, üzüm yada nar gibi  ). Kalan katmanlar ise en üste konarak kalan süt eşit bir şekilde gezdirilir ve hafif bastırarak sütün yan ve alt kısımlara iyice yedirilmesi sağlanır. Bir miktar gül suyu da yaprakların üzerinde gezdirildikten sonra 45-50 dakika kadar buzdolabında bekletilmek üzere kaldırılır.

Güllaç Nasıl Servis Edilir?

Buzdolabından çıkarılan güllacı süslemek için üzerine kalan meyveler ve fındık, fıstık ilave edilir.

Güllaç Tarifi için püf noktaları:

Eğer yapraklar tepsiye fazla geliyorsa, yaprakları mutlaka kırın ve tepsinin boş yerine koyun.

Kavrulmuş fındık daha karamelli bir tat katabilir.

Bir miktar Hindistan cevizi ile deneyebilirsiniz.

Hurmalı Güllaç Tarifi

Malzemeler:

200-250 gram hurma
6 adet güllaç yaprağı
Yedi buçuk su bardağı süt
2 yemek kaşığı tozşeker
1 yemek kaşığı gülsuyu
Yarım su bardağı fındık ve yarım su bardağı fıstık
Vişne, böğürtlen, çilek veya nar ( Mevsime göre )

Hurmalı Güllaç Yapılışı

Süt ocağa konur ve altı açılır. Süt taze süt ise kaynatılır ve şeker eklenir bir süre şekerle kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Hazır süt ise şekerle birlikte karıştırılıp parmak yanmayacak kadar ısıtılır. Tepsiye 1 çorba kepçesi süt gezdirip, üzerine 1 adet güllaç yaprağı yerleştirilir. Az gül suyu damlatılır daha sonra fındık veya fıstık serpiştirilir. 2 yaprak daha güllaç yaprağı konur. Daha sonra bu katmanın üstüne kıyılmış hurmalar dökülür. Kalan diğer güllaç yaprakları da tepsiye konur ve üzerine kalan süt ve gül suyu dökülerek iyice yedirilmesi sağlanır. Antep fıstığı, fındık serpilip, meyve taneleri ile süslenir, servis yapılır.

Çikolatalı Güllaç Tarifi

Malzemeler

7 adet güllaç yaprağı
1 litre süt ( 5 Su Bardağı )
1 su bardağı şeker
70 gr. sütlü çikolata
2 yemek kaşığı kakao

Çikolatalı Güllaç Yapılışı

Şeker ve kakao bir tencereye konup karıştırılır. 2 su bardağı süt eklenerek karıştırmaya devam edilir.
Kaynama başlayınca çikolatalar eklenir. Çikolata eridiğinde ocağın altı kapatılıp üzerine kalan 3 bardak sütü eklenir. Daha sonra ılıtılır.
Bir yaprak güllaç yeterli büyüklükte bir tepsi içine alınır, üzerine bir kepçe kadar ılık çikolatalı sütten gezdirilir ve yumuşaması sağlanır. Daha sonra diğer yaprak ilk yaprağın üstüne konur. Her yaprağın arasına bir miktar çikolatalı sütten gezdirilerek tüm yapraklara aynı işlemler yapılır. İsteğe göre yapraklar arasına fıstık, fındık veya cevizde serpiştirilebilir. Eğer çikolatalı süt bir miktar arttıysa, tepsinin altına süzülen çikolatalo sütle karıştırıp biraz ısıtıp ılık vaziyette tekrar üstüne gezdirebilirsiniz.

2-3 saat yumuşaması beklenir ve servise hazır hale getirilir.

Güllaç Tarifi Oktay Usta(Muhallebili Güllaç Tarifi )

Malzemeler

10 yaprak güllaç
2 litre süt
2 su bardağı toz şeker
1 su bardağı pudra şekeri
1 su bardağı hindistan cevizi
2 paket vanilya

oktay usta güllaç tarifi ( muhallebili güllaç )

Muhallebisi için:
2 su bardağı süt
1 çay bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı pirinç unu
1 çorba kaşığı nişasta ve süs için vişne taneleri

Oktay Usta Muhallebili Güllaç Yapılışı

Tencereye toz şeker, vanilya ve süt konur. Tencereyi ocağa alınır ve karışım ılıyana kadar ısıtılır. Ilıyan sütten tepsiye bir kepçe süt dökülür ve ardından ilk yaprak konur. Bir kepçe daha süt eklenerek üzerine pudra şekeri serpilir. Diğer yapraklara da aynı işlemler yapılır ve bu şekilde 5 yaprak konur. Muhallebi için, tencereye süt, toz şeker, pirinç unu ve nişasta konur. Karıştırılarak pişirilir. Kıvam koyulaşıp kaynayınca ocağın altı kapatılır. Güllacın üzerine süt ve pudra şekeri dökülür ve sonra, muhallebi hemen eklenir. Muhallebinin üzerine ise hindistan cevizi serpilir. Bu şekilde 5-10 dakika kadar beklenir. Kalan diğer 5 yaprak, aynı şekilde tek tek aralarına süt ve pudra şekeri dökülerek üst üste dizilir.

Bir süre dinlendirilir, fazla süt kaldıysa üzerine bir miktar dökülür ve vişne taneleriyle süslenir, dilimlenerek servise hazır hale getirilir.

Güllaç Yufkası Nasıl Yapılır?

Güllaç yufkasının hamuru; mısır nişastası ve buğday ununun, özel olarak damıtılmış suyla karıştırılarak, belli bir  konsantrasyonda hamur haline getirilmesiyle olur . Güllaç Hamuru 100 – 150 derece sıcaklığında özel tavalara dökülüp, suyu buharlaştırılır. Piştiğinde tavanın üzerinden kolayca ayrılan güllaç yaprağı belli oranda nem içeren odalarda kurutulur.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here