Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilmeli

0

Güneş Gözlüğü Neden Kullanılmalı? Hangi Güneş Gözlükleri Kullanılmalı?

Göz Hastalığı uzmanlarına göre; güneş gözlüğü kullanımındaki amaç, göz retinasının, güneş ışınlarında bulunan zararlı ışınlardan korunmasıdır. Bu nedenle, güneş gözlüğü esas itibari ile UV ( Ultraviyole ) adı verilen ışınlara karşı filtre görevi görmelidir. UV-mor ötesi ışınlar sadece güneş ışınları içinde değil, ekrana sahip elektronik araçlarda ( pc, telefon,tv gibi ) ve solaryum ışığında da bulunmaktadır.

Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir?

Yaz aylarında güneş ışınları, kış aylarına göre 3 kat artmaktadır. Yaz aylarında güneşten gelen ışınların yanı sıra, her tür ışık yansıtan yüzeyden yansıyan güneş ışığı da risk teşkil etmektedir. Bu risk sadece gözler için değil cilt için de tehlike oluşturmaktadır. Güneş ışınlarına maruz kalma, cilt kanseri, cilt lekeleri, erken yaşlanma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, katarakt başta olmak üzere bir takım göz problemlerine neden olabilir. Bu ışınlar, gözde bulunan retina tabakasında ciddi hasarlar meydana getirebilir.

Bilimsel olarak, UV ışınları UV-A ve UV-B olmak üzere ikiye ayrılır, UV-B ışınlarının daha tehlikeli olduğu ve ciddi görme sorunlarına neden olabileceği bilinmektedir.

Güneş Gözlüğü Camları Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gözlüğün camının özelliğidir. Göz bebekleri karanlık ortamda büyürler. Aydınlık ortamda refleks olarak küçülürler, küçülme olayı gözü zararlı ışınlardan koruyan bir reflekstir. Eğer güneş gözlüğü camının UV filtreleme özelliği yoksa, oluşan yapay karanlık ortamında büyüyen göz bebekleri, zararlı ışınlardan dolayı daha fazla zarar görmektedir. Yani bu tür gözlükler, gözde ışığa karşı var olan doğal savunma mekanizmasını bloke etmektedirler. Bu durumda, bu tarz gözlükleri hiç takmamak daha sağlıklı bir davranıştır.

Genel olarak UV 400 ibaresi bulunan yani 400 şiddetine kadar etki gösteren camlara sahip güneş gözlüklerinin tercih edilmesinin günlük kullanımda yeterli olacağı söylenmektedir. Ancak uzmanlara göre, özellikle kıyı veya dağlık kesimlerde güneş gözlüğü seçerken daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Ayrıca; kışında karın yoğun olduğu yerlerde özellikle yüksek kesimlerde de UV filtresi olan gözlüklere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle açık havalarda, karlı araziler kar körlüğü denen bir duruma neden olabilmektedir. Karlı arazilerde kullanılacak gözlüğün emilim değerinin +-10 % 60 olması önerilmektedir. Bu değer yaz aylarında özellikle kıyı-sahil bölgelerinde en az % 85’dir.

Polarize güneş gözlüğü, hem ışığa karşı hemde görüntü kalitesi açısından daha sağlıklı olarak bilinir. Polarize camlı güneş gözlüğü diğer gözlüklere nazaran biraz pahalıdır. Bunun dışında kolormatik camlar da vardır bu camlar ise güneş ışığında koyulaşarak güneş gözlüğü görünümü verir, karanlık bir ortamda ise normal gözlük halini alır. Organik camlar da genel olarak tercih edilebilecek camlardan olup, özellikle çocuklar için uygundur.

Güneş Gözlüğü Camları Ne Renk Olmalı?

Güneş gözlüğü camlarında kahverengi veya füme renklerinin tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağı belirtilmiştir. Bu camların tercih edilmesinin nedeni, ışık ve renklerin algılanmasında daha az hataya neden olmalarıdır. Siyah ve mor tonlarda olan camlarda gözlerin ışık ve renk değişimlerini algılayabilmesi daha uzun sürmektedir. Bu ise özellikle araç kullananlar için ( Tünellere giriş çıkış vs. ) risk teşkil edebilir. Bunun için Avrupa ülkelerinde çeşitli düzenlemeler vardır.

Kaliteli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

Gerek normal gözlük gerekse güneş gözlüklerinin camları üzerinde pütür, düzensiz görüntü olmaması gerekmektedir. Kaliteli güneş gözlüğü camlarının optik ayarlamaları mükemmel derecede ayarlanmıştır. Ucuz gözlükler daha düşük teknolojiler ile imal edildiğinden optik denge unsurundan yoksundurlar. Bu nedenle özellikle seyyar satıcıların sattığı, garanti ve gerekli belgelere sahip olmayan gözlüklerden uzak durmak gerekir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here