Güneş Yanığı için Bitki Tavsiyeleri

0

Güneş Yanığını Ne Geçirir? -Güneş Yanığı için Bitki Önerileri

Yaz yaklaşıyor. Bu mevsimde güneş daha tehlikeli bir hal alabiliyor. Güneş yanığı cildin yapısını bozarak kaşıntı ve iltihap gibi sorunlara neden olabilir. Güneşten yayılan ultraviyole ışınlara karşı cildimizin çok fazla süre maruz kalması cildin kurumasına, iltihaplanmasına, çillerin oluşmasına, ciltte yaralara ve kırışıklığa hatta cilt kanserine varan sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu ışınların zararlı etkilerine maruz kalmamak için alacağınız önlemler daha sonra ortaya çıkacak sorunların önlenmesinde önemlidir ve daha az maliyet ve zaman içerir. Güneşe çıkarken şapka ya da şemsiye gibi aksesuarlar kullanılmalı, güneş öncesi cildinize uygun bir krem uygulamaya özen göstermelisiniz.

Eğer hafif derecede güneş yanığı oluşmuşsa bazı doğal ve bitkisel çözümlerle cildin iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Tabi ileri derecede sorunlar için bu çözümler düşük ihtimalle de olsa daha ciddi sorunlara neden olabilir. Çünkü hijyen koşullarına uyup uymadığınız, cildinizin belli şeylere alerjisinin olup olmadığı ve yanık derecenizin ne olduğu önemli faktörlerdir. Bu yüzden tavsiyelerimizi mutlak surette uzman bir doktora ileterek onay vermesi halinde uygulayın.

Güneş yanığına ne iyi gelebilir?

1. Güneş yanığı için soğuk su ile yıkama

Su, ( hijyenik su)  güneş yanığı nedeniyle ciltte oluşan iltihabi durumlarda yapılan ilk müdahalelerde kullanılır. Soğuk su, güneş yanığı sebebi ile oluşan şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve ağrıyı dindirir.

Temiz bir bezi soğuk suya batırarak ıslatın ve ıslak bezi yanık olan yere uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra  tekrar ıslatın ve tekrar cilt üzerine koyun. İşlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Güneş yanığı için aloe vera bitkisi

Aloe vera bitkisinin % 99’u sudan oluşmaktadır ve geri kalan % 1’lik kısım ise sodyum, bakır, demir,krom, potasyum tanen,  kalsiyum, manganez, magnezyum, , çinko, selenyum, germanyum ve çeşitli vitaminler ve amino asitler gibi 150’den fazla bileşimden oluşur. Aloe vera bu özellikleri nedeniyle piyasadaki pek çok ilaç ve kozmetik ürününde yaygın bir şekilde kullanılır.

Aloe vera yaprağı dilimler halinde kesilir. Dış kabukları soyulduğunda ise aloe vera jeline ortaya çıkar. Bu jel direkt olarak hafif güneş yanıklarına sürülebilir. Cilt bu jeli hızla emerek gerekli onarıcı mineraller sayesinde hafif yanıklarda olumlu sonuçlar verir. Günde bir kaç kez tekrarlanabilir.

3. Güneş yanığına elma sirkesi kullanımı

Elma sirkesi güneş yanığı için etkili uygulamalardan biridir. Topikal uygulanabilen elma sirkesi vücut dokularını büzüştürü ve inflamasyonu azaltır. Temiz bir bez elma sirkesi içinde bekletilir ve cildinize uygulanır. Batma hissinin azaltıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır.

4. Güneş yanığı için salatalık iyi gelir mi?

Salatalıkta % 96 oranında su vardır. %4’ünde ise A, C vitaminleri, folat,silika, kükürt, manganez, molibden, potasyum bulundurur. Yıllardır salatalığın ve salatalık çekirdeklerinin cilde faydası bilinmektedir.

Salatalık Güneş Yanıklarına Nasıl Uygulanır?

Salatalık parçaları blender yardımı ile püre haline getirilir. Hafif yanık üzerinde 10-15 dakika bekletilir ve ardından soğuk su ile yıkanır.