Güvem Meyvesi-Çakal Eriği Nedir?

0

Çakal Eriği-Güvem Meyvesi Nedir?

Güvem meyvesi, Çakal eriği yada yabani kara erik olarak da bilinir. Bilimsel adı Prunus Spinosa’dır ve İngilizce’de Blackthorn (karadiken) olarak bilinir. Avrupa’dan Kuzey Afrikaya kadar yetişir.  Ülkemizde doğal ortamda yetişen bir meyvedir. Özellikle Trakya’da bilinen ve tüketilen bir meyvedir.

Çakal Eriği Nasıl Kullanılır?

Çakal Eriğinin meyvesi, çiçekleri ve yaprakları çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Çakal eriği çiçeği çayının, kan temizleyici, yağ eritici, kramp çözücü, terletici etki gösterdiği kaynaklarda geçmektedir. Meyveleri ise çiğ olarak yenebildiği gibi marmelat, jole, likör, ekstre ve reçel olarak tüketilebilir.

Güvem meyvesi, binlerce yıldır kadim topluluklar tarafından bilinen bir meyvedir. Yaprakları, ağacın kabukları, meyvesi ve çiçekleri bazı amaçlar için kullanılmıştır. Ağaç kabukları eski zamanlarda mürekkep yapımında kullanılmıştır. Ham meyvelerinden elde edilen su ile çamaşırları temizlemek mümkündür. Dallarından ise çok dayanıklı baston yapılmaktadır.

Güvem Eriği Ne Zaman Toplanır?

Çakal eriği; nisan ayı gibi çiçek vermeye başlar ve son baharda meyveler olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşan meyveler toplanarak marmelat, reçel vs. yapımında kullanılır. Doğada kendiliğinden yetiştiği için hiç bir zirai ilaç kalıntısı içermez.

Çakal Eriğinin Faydaları Nelerdir? 

Güvem meyvesi, çok yönlü özellikleri olan bir meyvedir. Damar büzücü özelliklerinin bulunması nedeniyle hemoroid soruna karşı oldukça etki göstermektedir. Antioksidanlar bakımından zengindir. Terletici, ateş düşürücü, laksatif etkisi olan mide ve sindirim sistemine faydalı bir meyvedir. Ayrıca diüretik özelliği de vardır. Güvem meyvesi, kanı temizlemekte ve karaciğere oldukça fayda sağlamaktadır.

Çakal eriğinin faydaları arasında şeker hastalarına oldukça iyi gelmesi sayılabilir. Kan şekerini dengeleyici özellikleri vardır.

Böbrek taşlarının önlenmesinde ve spazmların giderilmesinde etki gösteren bir meyvedir.

Ağızda oluşan yaralara ve boğaz ağrısına karşı faydalıdır. Balgam söktürücü özelliği nedeniyle solunum sistemi için de çok faydalıdır.

Cilt sıkılaştırıcı özelliği olan olgunlaşmış çakal eriği yüze suyu cilde sürüldüğünde cilt gözeneklerini küçültücü etkisi bulunmaktadır. Sivilce problemlerine karşı da oldukça etkilidir. Çakal eriği sivilce sorunu için kullanımı meyvesinin tüketilmesi ve olgun meyvelerinin suyunun bir pamukla temizlenmiş bir cilde uygulanması şeklindedir.

Çakal eriği sakinleştirici özelliği olan bir meyvedir. Özellikle bayanların menopoz dönemlerinde karşılaştıkları bazı sorunlara da iyi gelebilmektedir. Ancak hamilelik dönemlerinde tüketilmesi tavsiye edilmez.

Güvem meyvesi, ödem atıcı bir meyvedir. Bu yönüyle en güçlü meyveler arasındadır. Vücutta biriken fazla sıvıyı dışarı atar. Diüretik özelliği yanında müshilaj etkisi gösterdiğinden bağırsakların temizlenmesine ciddi anlamda katkıda bulunur.

Deride oluşan döküntülere iyi gelmektedir.

Not: Doğum kusurlarına neden olabileceğinden hamile bayanların uzak durması gerekmektedir.

Güvem Meyvesi Fiyatı Ne Kadar? 

Çakal eriği, mevsiminde ve yetiştiği yerlerde kilosu 10 ile 20 TL arasında bulunabilir. Güvem Eriği fidanı ise yaklaşık 40 TL’den internetten bulmak mümkündür.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here