Güzel Cilt İçin Besin Tavsiyeleri

0

Güzel Cilt Nedir? Güzel Bir Cilt İçin Neler Yapmalı?

Güzel cilt demek; pürüzsüz, siyah noktasız, yaşına göre daha genç görünen sağlıklı bir cilt demektir. Cildimizin estetik açıdan göze hitap etmemesi belirli süreçlerin sonucunda oluşan bir durumdur. Genel olarak cilt temizliğinin dışında cildin sağlıklı görünmesi iç organların düzgün çalışması ile bağlantılıdır. Bazı hastalıklar dışında cilt sağlığı için en önemli faktör beslenme alışkanlarıdır.

Cilt Güzelliği için Doğal Beslenme Tavsiyeleri

  • Her türlü yenilebilir yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri vitaminler ve antioksidan içerikli fitobileşikler sayesinde cildi korur. Özellikle; maydanoz, dere otu, lahana, karnabahar, brokoli, marul, semizotu, karahindiba gibi bitkiler cilt sağlığı için faydalıdır. Bu besinler cilt güzelliği kadar vücut sağlığı için de gerekli besinlerdir. Sivilce ve akne sorununa karşı da oldukça etkilidirler.
  • Meyveler özellikle küçük meyveler olarak bilinen böğürtlen, yabanmersini, karadut, dut, üzüm, alıç gibi meyveler ile limon ve diğer turunçgiller, doğal elma ve armut gibi meyveler sağlığımız için gerekli meyvelerden. Olması gerekenden fazla büyük meyvelerden ziyade küçük, ilaçsız meyveleri makul ölçülerde tüketmek önemlidir. Yemeklerden hemen önce veya hemen sonra meyve yenmemelidir daha çok iki öğünün ortasında meyve yenebilir. Doğal meyve bulmak zorsa keçiboynuzu, kuru incir, kutu dut, kuru üzüm gibi meyveler yenebilir.
  • Zerdeçal, kekik, biberiye gibi baharatlar da vücudu toksinlerden arındırıcı maddeleri içeriyor.
  • Yumurta, yoğurt, doğal süt, kemik suyu çorbası, paça çorbası gibi besinler hem protein hem de cildin esnekliğini koruyan maddeler yönünden zengindir.
  • Omega3 açısından zengin gıdalar örneğin ceviz gibi kuruyemişler, balık gibi besinler dolaşım sistemini düzene sokarak sağlıklı bir cildin korunmasına yardımcı oluyor.
  • Şekerli gıdalar, kızartmalar, hamur işi gıdalar, sigara, alkol, aşırı tuzlu besinler, işlenmiş gıdalar, aşırı kafein, karaciğere ve böbreklere zarar verecek cildin yağlanmasına, gözeneklerin büyümesine, göz altı morluklarının oluşmasına neden oluyor. Özellikle bunların bir kaçının alışkanlık haline gelmesi kısa sürede cildimizin bozulmasına neden olabilir. Şekerli gıdaların, kızartma ve hamur işi besinlerin, işlenmiş et ürünlerinin vücutta serbest radikal oluşumu tetiklediği, şeker dengesini bozduğu, vücutta ve kanda yağlanmayı arttırdığını belirtmek gerekir. Bu gıdaların vücuda verdiği zararlar tek yönlü olmayıp karaciğerden kalbe, beyinden böbreklere kadar pek çok organa zarar verir. Sağlıksız çalışan mide, karaciğer, dolaşım sistemi ve böbrekler ilk belirtilerini cilt üzerinde gösterebilirler.
  • Hücrelerimizin büyük bir kısmı sudan oluşur. Dokulara yeterli su gitmezse dokular şeklini koruyamaz ve yaşlılık belirtileri erken ortaya çıkabilir.

Güzel Cilt İçin Egzersiz 

Gerek dolaşım sistemi gerekse yağ yakımı açısından spor veya egzersiz çok önemlidir. Her gün 30 dakikalık egzersiz yapmak genel sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir.

Cilt Güzelliği için Cilt Temizliği ve Cilt Bakımı

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilt için gerekli bir eylem olsa da aşırıya kaçmamakta fayda var. Cildimizi temizlerken aşırı alkali ürünler kullanmamalıyız. Su en iyi temizleyicidir. Cilt temizliği için  cilt tipimize uygun ve ortalama Ph değerine ( PH: 5.5)  sahip bir temizlik ürünü seçmeliyiz. Ayrıca meyve özleri içeren ve doğal içeriğe sahip temizleyiciler cildimiz için daha sağlıklıdır.  Ayrıca cilt temizlendikten sonra tonik ile temizlik işlemi sonlandırılabilir. Gül suyu doğal bir tonik olarak kullanılabilir. Cildimizi doğal yollardan nemlendirmek de daha sağlıklı bir davranış.  Aşırı krem kullanımı cilt gözeneklerini tıkayabilir ve uzun vadede siyah noktalarda artışa neden olabilir. Bu nedenle krem kullanırken kaliteli, pudra içeriği yüksek olmayan, doğal içerikli ve cilt tipine uygun olması önemli.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here