Porselen Gibi Güzel Cilt İçin Neler Yapılmalıdır? Cilt Güzelleştirme Yolları

0

Güzel Cilt İçin Neler Yenmelidir? Cildi Yıpratan Şeyler Nelerdir?

Güzel cilt demek; pürüzsüz, siyah noktasız, yaşına göre daha genç görünen sağlıklı bir cilt demektir. Cildimizin estetik açıdan göze hitap etmemesi belirli süreçlerin sonucunda oluşan bir durumdur. Genel olarak cilt temizliğinin dışında cildin sağlıklı görünmesi iç organların düzgün çalışması ile bağlantılıdır. Özellikle karaciğer, böbrek, bağırsak ve sindirim sisteminin iyi çalışması sağlıklı bir cilt için çok önemlidir.

Bazı hastalıklar dışında cilt sağlığı için en önemli faktör beslenme alışkanlarıdır.

Güzel Bir Cilt İçin Neler Yapılmalı?

1-) Sebzeler ve Meyveler Sağlıklı Cilt İçin Çok Önemlidir.

güzel cilt için beslenme

Her türlü yenilebilir yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri vitaminler ve antioksidan içerikli fitobileşikler sayesinde cildi korur. Özellikle; maydanoz, dere otu, lahana, karnabahar, brokoli, marul, semizotu, karahindiba gibi bitkiler cilt sağlığı için faydalıdır. Bu besinler cilt güzelliği kadar vücut sağlığı için de gerekli besinlerdir. Sivilce ve akne sorununa karşı da oldukça etkilidirler. Pırıl pırıl bir cilt için faydalı besinler arasında taze kırmızı biberde tercih edilebilir.

Meyveler özellikle küçük meyveler olarak bilinen böğürtlen, yabanmersini, karadut, dut, üzüm, alıç gibi meyveler ile limon ve diğer turunçgiller, doğal elma ve armut gibi meyveler sağlığımız için gerekli meyvelerden. Olması gerekenden fazla büyük meyvelerden ziyade küçük, ilaçsız meyveleri makul ölçülerde tüketmek önemlidir. Yemeklerden hemen önce veya hemen sonra meyve yenmemelidir daha çok iki öğünün ortasında meyve yenebilir. Doğal meyve bulmak zorsa keçiboynuzu, kuru incir, kutu dut, kuru üzüm gibi meyveler yenebilir.

2-) Yeterli Su Alımı Demek Dolgun Cilt Demektir

suyun cilde faydalari

Vücudun susuz kalması cilt hücrelerinin de susuz kalması demektedir. Hücresel düzeyde tüm biyokimyasal olaylar suyun varlığında gerçekleşir. Susuz kalan hücreler küçülür bu durumda cilt kırışıkları, geri dönüşü olmayan doku hasarları meydana gelebilir. Bu durumu susuz kalan çiçeklerin renklerinin solması ve büzülmeleri sırasında gözlemleyebiliriz.

Kişiden kişiye vücudun ihtiyaç duyacağı su miktarı değişebilir ancak yetişkin bir bireyde 1 litrenin altında günlük su tüketimi bazı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ancak su tüketimini her şeyde olması gerektiği gibi abartmamak gerekir. Çünkü çok su içmek veya sağlığa faydaları olan besinleri çok tüketmek bazı sorunlara iyi geliyor denemez sadece bu besinlerin eksikliğinde bazı sorunlar ortaya çıkıyor denebilir.

3-) Baharatlar Güzel Cilt İçin Destekleyici Olabilir.

Zerdeçal, kekik, biberiye gibi baharatlar da vücudu toksinlerden arındırıcı maddeleri içermektedir. Zerdeçalin karaciğeri yenileyici özelliği bulunur. Ancak baharat alırken güvenilir ve taze olması önemlidir. En iyi baharat elde etme yöntemi küçük baharat değirmenleri ile bu işin evde yapılmasıdır. Cilt bakımına yönelik baharat seçimlerinde, aşırı acı baharatlardan uzak durmakta fayda var. Baharatlardan fayda görmek için et yemeklerinde onları kullanmak ve C vitamini içeren limon ile birlikte almak daha hızlı sonuç verebilir.

4-) Bazı Hayvansal Ürünler Güzel Bir Cilt İçin Gerekli Olabilir.

Cildin esas yapısı vücudun diğer yapılarında olduğu gibi proteinlerdir. Yumurta, yoğurt, kefir, doğal süt, kemik suyu çorbası, paça çorbası gibi besinler hem protein hem de cildin esnekliğini koruyan maddeler yönünden zengindir. Deniz ürünleri ise bambaşka etkilere sahip kusursuz cilt dostu besinlerdir. Omega-3 açısından en zengin besinler olan balıklar ulaşabileceğimiz en ekonomik besinler arasındadır.

5-) Yağlar, Cilt Güzelleştirmede Yüzlerce Yıldır Kullanılıyor

cilde iyi gelen yaglar

Yeteri miktarda kaliteli yağ tüketmek hem beynin sağlıklı çalışması hem de vücut organ ve dokularının işleyişini devam ettirmesi açısından önemlidir. Özellikle deniz ürünlerinden alınan yağlar, keten tohumu, fındık, ceviz gibi kuru yemişlerden alınan yağlar sağlıklı yağlardır. Zeytin yağı ve tereyağı gibi yağlar sofralara şans verilmesi gereken yağlardır. Bunlar dışında kozmetik amaçlı kullanılan yağlarda vardır. Örneğin hindistan cevizi yağı insan cilti ile  uyumlu bir yağdır ve sıklıkla saç-cilt bakımında kullanılır. Çörek otu yağı gibi yağlar zeytinyağı ile seyreltilerek saç bakımı için kullanılır.

6-) Güzel Cilt İçin Yiyecekler Kadar Önemli Olan Uyku 

En pahalı kremler dahi uykusuz kalmış bir insanın cildini güzelleştirmeye yetmemektedir. Öyle ki uykusuz bir bünye ne kadar iyi beslenirse beslensin cilt güzelliği bozulmaya devam edecektir. Bu nedenle yeterli uyku almak çok önemlidir. Vücudun tüm sistemlerine etki eden melatonin hormonunun salgılanması diğer hormonlarında sağlıklı salgılanmasına, hücrelerin kendisini yenilemesine, kilo vermeden genç görünmeye kadar her noktaya etki etmektedir.

Hücrelerimizin büyük bir kısmı sudan oluşur. Dokulara yeterli su gitmezse dokular şeklini koruyamaz ve yaşlılık belirtileri erken ortaya çıkabilir.

Güzel Cilt İçin Egzersiz 

Gerek dolaşım sistemi gerekse yağ yakımı açısından spor veya egzersiz çok önemlidir. Her gün 30 dakikalık egzersiz yapmak genel sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir. Hareket esnasında vücudun kalori yakmasının yanı sıra kandaki trigliserit denen küçük yağ parçacıkları da yok olmaktadır. Cilt ve saç hücreleri artan kan akışı ile beslenmektedir. Günlük tempolu yürüyüşler dahi yeterli egzersizi sağlayabilmektedir.

Cilt Güzelliği için Cilt Temizliği ve Cilt Bakımı

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilt için gerekli bir eylem olsa da aşırıya kaçmamakta fayda var. Cildimizi temizlerken aşırı alkali ürünler kullanmamalıyız. Su en iyi temizleyicidir. Cilt temizliği için  cilt tipimize uygun ve ortalama Ph değerine ( PH: 5.5)  sahip bir temizlik ürünü seçmeliyiz. Ayrıca meyve özleri içeren ve doğal içeriğe sahip temizleyiciler cildimiz için daha sağlıklıdır.  Ayrıca cilt temizlendikten sonra tonik ile temizlik işlemi sonlandırılabilir. Gül suyu doğal bir tonik olarak kullanılabilir. Cildimizi doğal yollardan nemlendirmek de daha sağlıklı bir davranış.  Aşırı krem kullanımı cilt gözeneklerini tıkayabilir ve uzun vadede siyah noktalarda artışa neden olabilir. Bu nedenle krem kullanırken kaliteli, pudra içeriği yüksek olmayan, doğal içerikli ve cilt tipine uygun olması önemli.

Güzel Bir Cilt için Nelerden Uzak Durmak Gerekir

Sağlıksız Beslenme ve Zararlı Alışkanlıklar 

Şekerli gıdalar, kızartmalar, hamur işi gıdalar, sigara, alkol, aşırı tuzlu besinler, işlenmiş gıdalar, aşırı kafein, karaciğere ve böbreklere zarar verecek cildin yağlanmasına, gözeneklerin büyümesine, göz altı morluklarının oluşmasına neden oluyor. Özellikle bunların bir kaçının alışkanlık haline gelmesi kısa sürede cildimin bozulmasına neden olabilir. Şekerli gıdaların, kızartma ve hamur işi besinlerin, işlenmiş et ürünlerinin vücutta serbest radikalleri arttırdığı, şeker dengesini bozduğu, vücutta ve kanda yağlanmayı arttırdığını belirtmek gerekir. Bu gıdaların vücuda verdiği zararlar tek yönlü olmayıp karaciğerden kalbe, beyinden böbreklere kadar pek çok organa zarar verir.

Stres başlı başına insan vücudunun her noktasına zarar verebilecek bir sorundur. Strese ilaveten sağlıksız beslenme ve uyku problemlerinin ilk etkileneceği yerler cilt olmaktadır. Hatta saç problemleri de bu gibi durumlarda sıklıkla görülebilir.

Mevsim Geçişleri Cilt Problemleri için Ayrı Bir Sorundur

Her yıl mevsim geçişlerinde çoğu insan pek çok problem yaşamaktadır. Özellikle kış bitiminden yaz aylarının başlangıcına bazen de yaz bitiminden kış aylarının başlangıcına kadar geçen sürede bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Gözden kaçan bir nokta olmasına rağmen belki de pek çok problemin en önemli nedenleri arasında mevsim geçişleri sayılabilir.

Eğer vücut, bu geçiş dönemine hazırlıksız yakalandı ise insandan insana değişmekle birlikte saç dökülmesi, egzama, depresyon, alerji, baş ağrısı, cilt problemleri gibi sorunlar görülebilir. Bu sorunu kısmen de olsa önlemek için mevsim geçişlerinin başlamadığı yaz ve kış aylarında detoks etkisi olan yukarıda saydığımız besinler tüketilebilir. Özellikle keçiboynuzu, yulaf, kırmızı renkli meyveler, yoğurt ve özellikle kefir, yeşil yapraklı mevsim sebzeleri ve mevsim meyvelerini  tüketmek, zararlı besinlerden mümkün olduğunda uzak durmak, yeterli uyku hem stresin azaltılmasında hem de  mevsim geçişlerini daha az zararla atlatmakta büyük fayda sağlayabilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here