Hafızanızı Güçlendiren Yiyecekler

3

Hafıza Güçlendiren Yiyecekler Hangileridir?

Hafızaya iyi gelen besinler, vücudun genel sağlığını olumlu etkileyen besinler olarak kabaca söylenebilir. Sağlıklı bir beyin, diğer organların sağlıklı çalışması ile doğru orantılı olmasının yanı sıra günümüz sağlık problemleri ele alındığında sağlıklı düşünme ile sağlıklı sindirim sistemi arasında ilginç bağlantılar vardır. Bağırsaklar, vücudun ihtiyacı olan temel malzemelerin emildiği alanlardır. Bu nedenle bağırsaklarda meydana gelen arızalar hem psikolojiyi hem de genel sağlık açısından beyin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bağırsakların, kalbin ve karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlayacak beslenme alışkanlıkları beyin sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapabilmektedir.  Omega-3, B Vitaminleri, kolajen içeren besinler beyne iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Beyne İyi Gelen Hafızayı Arttıran Besinler

Kemik Suyu: Kemik iliği ve kemik suyu, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve kolajen gibi bazı maddeleri yoğun oranda ihtiva eder. Kemik suyu tüketimi özellikle bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Ceviz: Şekil itibari ile beyin organını andıran ceviz içerisinde güçlü antioksidanlar ve yağlar bulunur. Bu özelliği nedeniyle hafızanın gelişimine katkı sunar.

Havuç: Akşam yatmadan önce bir çay bardağı taze sıkılmış havuç suyu için. Kullanacağınız havuçların taze ve körpe havuç olmasına dikkat edilmelidir. Şeker hastası iseniz kullanmamanız gerekir. Bu kürü en fazla bir ay uygulayın ve bir kaç dinlenin. ( Özellikle çocuklarda çok iyi bir zihin açıcıdır. ) Alzheimer ve erken bunamaya karşı faydalı olduğu belirtilmiştir. Cinsel isteksizliğe karşıda faydalıdır.

Kuru Karanfilli Çay: Stres altında çalışanlar için sık görülen zihin yorgunluğu sorununa karşı; bir bardak şekersiz çaya yedi sekiz tane kuru karanfil atılır ve biraz karıştırılır ve içilir. Arada bir uygulayabilirsiniz.

Bakla: Baklada, dopamin hormonunun öncülü L-Dopamin maddesi bulunmaktadır. Bu madde en çok baklada bulunmaktadır. Dopaminin Parkinson hastalığını önlediğine dair ciddi buluşlar vardır. Bu buluş ise Nobelle ödüllendirilmiştir. Ancak aşırı dopamin yüklemesi ise şizofreniyi tetikleyebilmektedir. En iyi denge için bakla yemeklerini suyuyla birlikte tüketmekte fayda var.

Avokado: Beyin sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. İçeriğindeki yağ bileşikleri ve D vitaminleri bir araya gelerek deri hastalıklarına ve özellikle Uv ışınlarına karşı oldukça faydalıdır. 

Çilek-ahududu: Kahvaltıdan veya yemeklerden sonra  olmak üzere bir kasede 7-8 tane çilek çatalla ezilir ve ardından 7-8 tane ahududu kaseye eklenir, çilekle birlikte ezilir. Özellikle çocuklarınız için çok faydalıdır ve tok tutucu özelliği vardır. Abur cubur yemenin önüne geçer. Özellikle çocuklarınız okula giderken ve akşam eve geldikten sonra tok karnına yedirilir. Bu sayede hem obeziteye, hem diyabet-1 hemde dikkat eksikliğine karşı çok faydalıdır. Bu kürü sizlerde uygulayabilirsiniz. Tıpkı çilek ve ahududu gibi karadut, dut, böğürtlen, yaban mersini gibi meyvelerde hafızaya iyi gelen, dikkat ve konsantrasyonu arttıran besinlerdir.

Biberiye-Kekik: Ballıbabagiller ailesine mensup bitkilerin özelliklerinden biri hafıza arttırıcı bazı uçucu maddelere sahip olmasıdır. Bu bitkilerin kokusu bile beynin bazı bölgelerini uyarmaya yetmektedir.

Balık, kabak çekirdeği, yer fıstığı, fındık, badem, üzüm ve üzüm  suyu da beyin sağlığı için faydalı besinler arasında yer alır. Yoğurt başta olmak üzere prebiyotikler de hafızaya iyi gelen besinler arasında yer alır.

Hafızaya Zarar Veren Besinler Hangileridir?

Bunun dışında hazır şekerlemelerden, aspartam ve benzoat içeren hazır gıdaları kesinlikle tüketmeyin. Bu katkı maddeleri kanserden alzeimere kadar pek çok hastalığı tetiklemekte ve psikolojik bozukluklara neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda zeka artışı için bu besinlerde uzak durulmalı ve doğal besinler tüketilmelidir. İşlenmiş et ürünleri, fruktoz şurubu içeren içecekler, kimyasal katkılı hazır gıdalar, aşırı karbonhidrat tüketimi beyin sağlığı için olumsuz etki gösterebilmektedirler. Ayrıca sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerde beyne zarar veren kötü alışkanlıklardır.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here