Hamam Otu Yağı – Zırnık Yağı Nedir?

1

Hamam Otu Nedir? Zararları Nelerdir?

Hamam otu, bilinenin aksine bir bitki olmayıp, bir mineral olan, sağlık açısında çeşitli zararları bulunan ve doz aşımında öldürücü olabilecek bir maddedir. Dericilikte ve metal kaplama alanlarında kullanılan, suda çözündüğünde çok kötü bir koku ortaya çıkaran sodyum sülfürün yada amonyum sülfürün piyasa adı’dır. Kimyasal Formülü: Sodyum Sülfür: Na2S; Amonyum Sülfür: (NH4)2S. Ayrıca; arsenikli formu da mevcuttur As2S3 şeklinde formülize edilir.

Halk arasında bir bitkiye’de bu isim verilmiştir ve bu bitki de tüy dökücü olarak kullanılmaktadır. Ancak, üzerinde tam araştırma yapılmadığından ve çok zehirli bir bitki olduğundan kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Henüz piyasada hamam otu‘nun ne olduğu dahi bilinmeden ve üç adet kimyasal formüldeki maddeye ve bir adet bitkiye bu isim verildiğinden, hangisinin tüy dökme amacıyla kullabileceğini belirlemek normal insanların bileceği ve uygulayacağı bir konu olmadığından sizlere dikkat etmeniz gereken hususları hatırlatıp bilgilendirmemizi yazıyoruz.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

‘ Zırnığını bile koklatmaz ” deyimi nereden gelmiştir diye düşünebilirsiniz. Zırnık, diğer adı ile hamamotu tozu eski zamanlarda beri kıl ve  tüy dökücü olarak kullanılan bir maddedir. Sınai olarak ise dericilikte tabaklama işlemi esnasında kılların dökülmesi için kullanılmaktadır.

İşin aslı; hamamotu oldukça zehirli bir mineraldir. Bu sebeple çok dikkat edilmesi gerekir. Hatta mutlaka kullanmak isteniyorsa; hamam otu kremi, hamam otu yağı yada piyasada uygun dozajında kullanma talimatı bulunan diğer ürünleri tercih edilmelidir. . Hatta öyle ki hamam otu’nun aşırı dozda deriye uygulanması ölüme varacak kadar önemli sorunlara yol açmıştır. Bir hamamda bu otu uygulayan 18  kadın zehirlenmiş, kadınlardan biri ölmüştür. ( Bknz: Hamamotu Öldürdü Hürriyet ) Bu sebeple burada yazanlar tamamen uyarı ve bilgilendirme amaçlıdır

Hamam otu tozu eczanelerde fiyatı 3-5 TL arası olup, pudra şeklindedir. Çok kötü kokusu bulunmakta ve bu koku zor çıkmaktadır. Sağlık açısından oldukça zararlı olan bu tozun kullanması bir uzman gözetiminde olması dışında kesinlikle önerilmemektedir.

Tüy Dökücü olarak Hamamotu Tozu Uygulaması

Uygulamada, su ile seyreltilip kullanılır. ( Uygulamayı önermediğimizden miktar vermiyoruz ). Sulandırılmış vaziyette tüylerin dökülmesinin istenildiği yere uygulanır. ( Kesinlikle yüz ve çevresine, saç kısmına uygulanmamalıdır. ) . 3-4 dakika bekletildikten sonra bir bezle hafifçe ovularak tüyler alınmış olur. Bir uyarı daha: Kokusu çok kötü ve oldukça rahatsız edicidir. Uzun süre solunumu zehirlenmelere hatta ölüme sebebiyet verebileceğinden çok dikkat edilmelidir. Özellikle yüz, göz ve ağız ile temas ettirilmemesi gerekmektedir. Bu yöntem sağlık açısından risk içerdiğinden kısmen daha güvenilir olan hamam otu yağı hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Tüy Dökücü Hamam Otu Yağı:

Piyasada hamam otu yağı adı altında satılan bu ürün, uzman veya doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Kullanma talimatları mutlaka okunmalı ve ona göre tatbik edilmelidir. Hamamotu tozuna göre daha profesyonelce laboratuvar şartlarında üretildiğinden kullanılabilirliği yüksektir. Hamam Otu yağı fiyatı, şişesi 12 ila 20 TL arasında satılmaktadır. Ayrıca bu ürünlerde hamam otunun kötü kokusu kısmen giderilmiştir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

1 YORUM

  1. Arkadaşlar ben hürrem hamam otu yağını kullandım bacağımin bazı bölgelerinde şu anda hiç tüğ yok kullanmaya devam ediyorum her ağdadan sonra düzenli kullanırsam tamamının geçeceğine inanıyorum ve ayrıca ayrıca artık tüm çıkmayan yerler bebek teni gibi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here