Hambales-Beyaz Murt Meyvesi

0

Hambales (Beyaz Murt) Meyvesi Nedir?

Mersingiller familyasından bilimsel adı Myrtus olan bitkiye verilen addır. Siyah ve beyaz türleri bulunur ve beyaz murt meyvesine Hambales adı verilir. Akdeniz Bölgesine has bitkidir. Ege ve Marmara’da da görülebilir. Kendine has hafif buruk-tatlı bir tadı vardır. Antakya yöresinde yapılan sert bir rakının yapımında da bu meyve kullanılır. Olgun meyveleri yenebiliyor, reçeli ve marmelatı da yapılıyor. Ayrıca meyveleri kurutulup öğütüldükten sonra çay gibi tüketilebiliyor. Murt ağacı ise erozyona karşı mücadelede kullanılıyor. Yapraklarından çay da yapılabiliyor.

Hambales Meyvesi Ne Zaman Çıkar: Ocak aylarında bu meyveleri köy pazarlarında taze olarak bulunabilir.

Hambalesin Faydaları Nelerdir?

Bazı antiseptik özellikleri bulunabilen bir bitkidir. Bitkinin yaprakları kaynatıldıktan sonra vücuda sürüldüğünde sivilce ve egzema gibi problemlere iyi geldiği inanışı vardır. Bu yapraklar normal çay gibi demlenerek de tüketilebilir. Bu çayın bazı romatizmal hastalıklara, mide sorunlarına, kanama sorunlarına karşı kullanıldığı bilinmektedir.
Ayrıca meyvesi ve meyvesinden elde edilen şurubunda görüş gücünü arttırdığı söylenmektedir.

Bazı hastalıklara iyi geldiği geleneksel olarak inanılmakta. Mideyi rahatlattığına, bulantıyı kestiğine ve iştah açtığına dair inanışlar var.

Tüketirken ölçülü olmakta fayda olduğu dile getirilen bir meyvedir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Ayrıca fazla yendiğinde boğazda kaşıntı yapabilen bir meyvedir.

Not: Bitkinin anılan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış faydalar değildir. Bitkinin meyve ve yapraklarının kullanımı ile alakalı bir miktar belirtilmemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here