Hardal Bitkisi Hakkında Bilgiler

1

Hardal Bitkisi Hakkında Her Şey

Hardal bitkisi turpgiller familyasından olup, Avrupa ve Asya’da yabani olarak yetişen; sağlıklı olduğu öğrenildikten sonra neredeyse 2000 yıldır tarımı yapılan otsu bir bitkidir. Sağlık açısından oldukça faydalı olmasına rağmen fazla bilinmeyen ve tüketilmeyen bir bitkidir. Bu bitkinin meyvelerinden hardal tohumları elde edilir.

Hardal Çeşitleri Ve Kullanım Amaçları

Türkiye sınırları içinde üç türü ağırlıklı olarak yetiştirilmektedir. Bunlar kara hardal, esmer hardal ve ak hardal olarak tanınmaktadır. Bu çeşitler içinde sağlığa en faydalı olanı kara hardaldır. Tıbbi amaçla kullanılan kara hardalın ilaç sanayinde oldukça önemli bir yeri vardır. Kara hardalın temmuz ayından itibaren olgunlaşmaya başlayan tohumları, bitki kökünden kesilerek kurutulduktan sonra dövülüp silkelenerek toplanır.

Kara hardalın tohumlarında bulunan yapışkan bitki sıvısında yağ, Sinapin ve Sinigrin adlı Glikozit ve Myrosin bulunmaktadır. Bu tohumlar ak ve esmer hardal tohumları ile karıştırılıp ezilir ve un haline getirilir. İçine koruk suyu, şarap ya da sirke ile su, şeker, tuz ve çeşitli baharatlar da katılarak bir macun haline getirilir. Bu macun özellikle et yemeklerinde çeşni olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı turşulara tat vermesi için kullanılır, restorantlarda pek çok sosların içerisine katılmaktadır.

Hardalın Faydaları Nelerdir? Hardal Nasıl Kullanılır?

Hardal terletici özelliğinden dolayı, ateşli hastalıklarda, soğuk algınlığında, grip ve bronşit gibi hastalıklarda vücudu gevşeterek daha kolay atlatılmasını sağlar. Mide dostu bir bitkidir, mideye direk etki ederek hazımsızlığı kolaylaştırır, midenin rahatlamasını sağlayarak bağırsak hareketlerini de düzenler ve kabızlığı giderir. Yapılan çalışmalar hardalın mayasıla iyi geldiğini de göstermiştir. Romatizmal hastalıkları iyileştirirken ağrıların da giderilmesinde büyük rol oynar. Antioksidan maddeler içerdiğinden iltihaplı hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle eklem iltihabında oldukça işe yarayan faydalı bir bitkidir. Hardalın faydaları oldukça çoktur ve kan dolaşımını düzenler. Hardalı kaynatarak lapa haline getirdiğinizde ağrılı ve yanmış yerlere koyduğunuzda iyileştirme etkisine sahiptir. Hardalın başka bir faydası da ayak üşümesine iyi gelmesidir. Sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Sinirleri gevşeterek kişinin rahatlamasını sağlar.

Hardal tohumunu ezerek elde edilen toz sıcak su dolu bir küvete koyup 30 dakika içinde kalındığı takdirde cildi yumuşatır ve sinir kaslarına nüfus ederek kişiyi rahatlatır. Yalnız cildi hassas kişilerin bu uygulamayı yaparken dikkatli olmaları gerekmektedir. Astım nöbetleri için de hardal yakısı nöbetin rahat geçirilmesi açısından etkilidir. Ayrıca  iyi bir balgam söktürücüdür. Her gün aç karnına bir çay kaşığının dörtte biri hardalın tohumu ile ılık su içmek gastrite de iyi gelmektedir.

Hardal diğer turpgiller ve soğan sarımsak bitkilerinde olduğu gibi kükürtlü bileşiklerce zengindir ve kan damarlarını genişletici etkilerinden söz edilebilir. Özellikle huzursuz bacak sendromuna karşı oldukça faydalıdır. El ve ayak üşümelerine karşı oldukça etkilidir. Nedeni yine el ve ayak uçlarında bulunan kılcal damarları genişleterek kan akımını arttırmasıdır. Ayrıca sinir sıkışması sorununa karşı da oldukça faydalıdır.

Raynaud sendromuna karşı faydalıdır. Şeker hastalığına bağlı dolaşım bozukluklarına ve nöropadik ağrılara karşı da hardalın faydaları bulunmaktadır.

Karpal tünel sendromuna karşı ( KTS ) oldukça etkilidir. Karpal tünel sendromu (kısaca KTS), parestezi, uyuşma, ağrı ve diğer belirtilerin neden olduğu bir medyan nöropatik sorunudur. Temel neden ise sinir sıkışmasından ibarettir.

Hardal Nasıl Tüketilir?

Günde 1 çay kaşığından fazla KESİNLİKLE tüketilmemelidir. Ayrıca tüketimi sırasında çiğnemeden yutulması İbrahim SARAÇOĞLU tarafından tavsiye edilmektedir.

Hardalın Zararları Neler?

Böbrek rahatsızlığı olanların ve troid sorunu olanların, karaciğer sorunu yaşayanların, doktor tavsiyesi ile kullanması gerekir.

Hardalın dumanına maruz kalındığı durumlarda gözden yaş gelir ve öksürüğe sebep olur. Mide ve bağırsaklarda kan birikmesine neden olur. Sürekli ve yüksek oranlarda kullanıldığında karaciğere zarar verebilir. Ciltle uzun süreli teması halinde, cildi tahriş edebilir ve yaralar oluşmasına sebebiyet verebilir.

Sağlıcakla Kalınız..

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here