Havacıva Otu ve Havacıva Kökü

0

Havacıva Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Havacıva otu, Hodanotugiller familyasındandır. Akdeniz coğrafyasına has olduğu düşünülen bu otun hem kökü hem de yaprakları kullanılmaktadır. Eski zamanlarda köklerinin kırmızı kök boyası yapımında kullanıldı bilinmektedir. Bu kök boyası, Avrupa ülkelerinde ahşap boyama ve şarap renklendirmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu köklerden elde edilen preparatların solucan öldürdüğü gözlemlenmiştir.

Havacıva otu geleneksel şifacılıkta hem kökü kurutulup kaynatılarak hemde kendisi kurutulup kaynatılarak özellikle balgam söktürücü olarak kullanıldığı bilinir. İdrar söktürücü, bazı bağırsak sorunları için, yara ve ağrı giderici özelliklerinin olduğu söylenmektedir. Ancak bu bilgiler bilimsel açıdan ispata muhtaçtır. Zaten havacıva otu’nun giderdiği iddia edilen sorunlar daha bilindik ve daha etkili yöntemlerle giderilebilmektedir.

Ancak yüksek dozlarda bazı ciddi yan tesirleri hatta koma halleri görülebileceğinden bu amaçlarla kullanılmaması önerilir.

Harici olarak ise binlerce yıldır özellikle egzema ve çeşitli yanıklar için kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beri zeytinyağı içerisine kökü karıştırılarak ilkel bir krem olarak kullanılmaktadır. Ne derece etkili olduğu bilinmemekle birlikte günümüzde daha etkili bitkisel kremler daha bilimsel yöntemlerle üretilmekte ve satılmaktadır.

Not: Havacıva otu yazımız bilgilendirme amaçlıdır ve ilaç veya besin olarak kullanım tavsiyesi değildir. Sakıncalarını yukarıda belirtmeye çalıştık. Ancak kök boyaları ile uğraşanlar için ekstra bir bilgi olarak kullanılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here