Havuç ve Havucun Faydaları Hakkında

0

Havuç nedir?

Havucun bilimsel adı Daucus carota olup Mayanozgiller familyasına ait bir sebzedir. İngilizce’de Carrot olarak bilinen havuç, yöreden yöreye veya bazı türlerine göre balkamış, yerekaçan ve yer otu olarak da bilinir. Dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen sebzeler arasındadır. Yemeklerde, salatalarda, çorbalarda,meyve sularında, tatlı ve keklerde kullanılır. Beyazdan siyaha kadar pek çok renkte bulunabilir.

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç besin değeri yüksek besindir. Özellikle A vitamini açısından en zengin besinlerden birisidir. Ayrıca K vitamini açısından da zengindir. Göz,karaciğer ve eklemler için faydalı besinler arasındadır. İçerisinde aynı zamanda, B8 viramini yanı sıra yanı sıra pantotenik asit, folat, potasyum, demir, bakır ve magnezyum bulunur.

A vitamini eksikliği katarakt gibi görme sorunlarına neden olmaktadır. Havuç gibi turuncu gıdalar genel olarak bu gıdalara rengini veren turuncu pigmentler olarak ve A vitamini öncülü olan beta karoten açısından zengindir.

Havucun faydaları arasında içerdiği lifler nedeniyle sindirime ve zayıflamaya faydalı etkiler göstermesi de sayılabilir.  Ayrıca bağırsakları temizlemek ve vücuttan toksinlerin atılması için faydalı besinler arasındadır. Öğünlerde havuca yer vermek mide sağlığı için de faydalı olup ayrıca parazitlere karşı koruma da sağlamaktadır.

Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı olduğundan serbest radikallere karşı da etki göstermektedir. Ayıca havucun içeriğinde tümör oluşumunu engelleyen maddeler de bulunur. Ayrıca, kolesterol düşürücü etkisi de araştırmalara konu olmuştur.

Cilt ve saç sağlığı için havucun faydaları

Bilindiği gibi A vitamini sivilce sorunu için faydalı bir vitamindir. Sivilce, siyah lekeler ve güneş ışınlarının vereceği zarara karşı koruma sağlayabilir. Cildi sıkılaştırıcı ve pürüzsüzleştirici etkileri de vardı. Saçların hızlı uzamasını arttırıcı etkileri de vardır.

Havuç doğal bir diş temizleyicidir. Dişleri parlatır ve tükürük salgısının artmasını sağlayarak ağız ve dişlerde oluşan bakterileri ortadan kaldırır ve asitlenmeyi de azaltabilir.

Ayrıca havuç, cinsel gücü arttıran besinler arasında ilk sıralarda gelir. Bu nedenle havuç kürü gibi uygulamalar da vardır. Bunun dışında unutkanlık gibi sorunlara da faydalı olabilmektedir. Kronik baş ağrısı gibi problemlere de iyi gelebilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here