Havyar ve Fıska ( Kefal Havyarı )

5

Havyar Nedir? Hayvar Çeşitleri Nelerdir?

Havyar, bazı balık türlerinin yumurtalarından elde edilen özel bir yiyecek türüdür. En özel ve pahalı türlerinden biri Hazar Denizin’de yetişmektedir. Elmas havyarı adı ile de bilinir ve siyah renklidir. Bir tür mersin balığı olan ve nesli tehlikede olan Beluga balığının yumurtalarından üretilmektedir. Yarım kilo beluga havyarı ( Elmas Havyarı ) yaklaşık olarak 10 Bin Dolar civarındadır. Aynı şekilde başka balıklardan da elde edilebilir. Mersin balığı ve çiroz balığı buna örnek verilebilir.

Mersin balığının hemen bütüm havyarıları da siyah havyar olarak bilinir ve Türkiye’de üretimi yapılmaktadır. Kilosu ise 2500-3000 euro arasında satılabilmektedir. Omega-3 ve B12 vitamini yönünden zengindir. Çiroz balığı da bir tür mersin balığı olup, bu balıktan da değerli havyar üretimi yapılmaktadır.

Havyar, üretilirken; balıklar yakalanır yumurtaları çıkarılır ve karnı dikilerek tekrar bırakılır. Bu sayede bir balıktan 4-5 defa yumurta alabilmekte mümkün olmaktadır. Ayrıca; bu şekilde türlerin devamı sağlanmakta olup, havyar üretimi ve doğal denge sekteğe uğramamış olur. Beluga mersin balığından toplamda 10-15 kilo havyar elde edilebilmektedir.

Yiyecek olmasının yanı sıra havyar kremi gibi cilt bakımı ürünleri de popüler olmuştur. Eski zamanlarda ise imparatorların sofralarını süsleyen bir yiyecek olduğu bilinmektedir. Rusya’nın ise milli yiyeceklerinden birisi havyardır.

Dünyada en çok; Azerbaycan, İran ve Rusya gibi ülkelerde üretilmektedir. Türkiye’de ise Adana’da mersin balığından havyar üretimi için çiftlik bulunmaktadır.

kefal havyarı, fiska, fıska, kefal yumurtasıFıska Havyarı Nedir? ( Kefal Havyarı )

Fıska yada diğer adıyla fiska, doğal yollar ile özel işlemler sonucunda kurutulan balık yumurtası ürünüdür. Genel olarak kefal havyarı olarak bilinir ve bilinen fıska kefal yumurtasından elde edilmektedir. Fıska‘nın protein değeri oldukça yüksektir, B12, B6, PP, C, A vitaminleri ile deniz tuzu içeren değerli bir besindir. 100 gr fıska’ da 125-230 kcal, 4-25 gr protein ve 10-17 gr yağ bulunur.

Fiyatı ise yaklaşık 100.00 TL’dir.

5 YORUMLAR

  1. Adana’da üretilen ve bahsi geçen kefal yumurtası havyarına verdiğiniz 100 liralık fiyata istnaden,yazının ne zaman kaleme alındığını öğrenmek istiyorum.
    Bilgilendirme için teşekkürler.
    Saygılaı

    • iyi günler yazımız yaklaşık 1 yıl önce yayınlanmış olup, belirtilen fiyat 150-200 gram kefal havyarı için yerli ve yabancı kaynaklardan bizim tespit ettiğimiz ortalama bir fiyattır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here