Hayıt Balı Nedir? Hayıt Balı Ne İşe Yarar?,

0

Hayıt Balı Nedir? Hayıt Balının Özellikleri Nelerdir?

Hayıt balı; beşparmak otu olarak da bilinen mineçiçeğigiller ailesine mensup bir bitki olan hayıt otundan elde edilen baldır. Haziran ve Temmuz aylarında bitki çiçek açtığından, bu mevsimlerde bitkinin bolca bulunduğu yerlerde arılar beşparmak otunda bulunan özleri toplayarak hayıt balı üretirler. Bal ilk hasat edildiğinde açık kırmızı renktedir ve bekledikçe bal koyu kırmızı-siyah bir renk almakta ve geç kristallenmektedir. Vitex honey(viteks balı) veya chaste honey olarak da bilinir. Antioksidanlar bakımından çok zengin bir bal türüdür.

Aydın ve Muğla (Datça) illerinde yoğun olarak üretilen bir baldır. Genel anlamda; Ege ve Akdeniz bölgelerinde hayıt popülasyonunun yoğun olduğu yerlerde üretimi gerçekleşir.

Hayıt Balının Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda hayıt balının karaciğer hasarına karşı oldukça koruyucu ve destekleyici olduğu görülmüştür. Vücudun hormon dengesini sağladığı, kansere karşı koruyucu olabileceği, kadınsal sorunlara iyi gelebileceği, anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu belirtilmektedir. Kıllanma ve sivilce problemlerine karşı fayda sağlayabileceği belirtilmiştir. Stres’ten kaynaklı olumsuzluklara fayda sağlayabilen bir üründür. Balın bu etkisi vücudun hormon dengesini düzenlenmesinde yatabilmektedir.

Hayıt otu; erkeksel aktivitelerin azalmasına neden olabilecek bir bitkidir. Hayıt balınında bu etkiye sahip olabileceği olabileceği şeklinde bazı görüşler mevcuttur. Ancak; stres kaynaklı erkeksel problemlere karşı fayda sağlayabileceği kaynaklarda geçmektedir. Her halükarda ülkemizde üretimi yapılan değerli bir bal türüdür.

Hayıt balının 1 kilogramının fiyatı bazı niteliklerine ve çeşitli markalara göre 50 TL ile 130 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here