Hibiskus Çayı ve Hibiskus Şerbeti Tarifi

2

 

Hibiskus ve Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Hibiskus Şerbeti Tarifi

Agua de Jamaika olarak bilinen Hibiskus bitkisi; bizim Ebegümeci ile aynı familyadandır. Güney ve Orta Amerika kökenli bir bitkidir. Yüksek miktarda C vitamini içermesinden dolayı; kış çayı yapımında kullanılan ana malzemelerden birisidir. Ayrıca tek başına, çok lezzetli olan, sıcak veya soğuk içilebilen hibiskus çayı ve hibiskus şerbeti de yapılmaktadır. İçeriğide bulunan yüksek orandaki C vitamini bağışıklık sistemini korur. C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan; kansere karşı koruyucudur. Ayrıca yaşlanma etkilerini geciktirir.

ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hibiskusun Faydaları:

Tansiyonu düşürücüdür. Yüksek kan basıncını ve kolesterolü düşürür. Kanser türlerine karşı koruyucudur. Sindirim sistemine faydalı olup, gaz ve şişkinlik sorunlarına iyi gelir. Kalbe ve karaciğere güç verir. Yapılan araştırmalarda; günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerde, LDL ( kötü kolesterol ) oranının azaldığı ortaya konmuştur.Başka bir araştırmada ise hibiskus çayı tüketiminin mide kanserini önleyebileceği belirtilmiştir.

Antioksidanlar açısında  zengin olan hibiskus üzerinde yapılan araştırmalar; kanser, kalp hastalığı, diyabet, IBS, Crohn, PKOS, Alzheimer, Parkinson, kısırlık, erken yaşlanma, obezite ve diğer birçok sağlık sorunları ile bağlantılı olan düşük dereceli kronik inflamasyonlara karşı etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca vücutta biriken iltihaplarla da savaşan hibiskus çayı, cilt elastikiyetinin korunmasını sağlayarak; kırışıklık ve yaşlanmaya karşı etki göstermektedir. Ayrıca iltihaplı romatizmaya karşı da vücudu korur.

Hibiskus Çayı Tarifi:

Kurutulmuş 2 çay kaşığı hibiskus yaprakları, bir bardak kaynar suya atılır ve 20 dakika kadar demlenir. İçerisine arzuya göre, limon, zencefil atılabilir. Tercihen balla tatlandırılıp içilir. Balla tatlandırıp, buzdolabına atabilirsiniz. Bu sayede 2-3 gün saklayıp soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Hibiskus Şerbeti Tarifi:

Malzemeler:
4 su bardağı ılık su,
2 yemek kaşığı hibiskus,
10 adet karanfil,
1 çubuk tarçın,
Yarım limon,
3/4 su bardağı şeker.

Hazırlanışı:

Şeker hariç diğer malzemeler bir tencere alınır ve kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra bir 20 dakika daha kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra ise süzülür ve şekeri ilave edilir. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Ilıyınca, buzdolabına kaldırılır ve daha sonra soğuk olarak servis edilir.

Uyarı: Hibiskus Çayı ve diğer tüm bitki çayları uzun süreli olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca; tansiyon ilaçları kullananların, hamile ve emziren bayanların bitki çayları kullanırken dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Bazı verilere göre Hibiskus bitkisi, hamilelerde düşüğe neden olmaktadır. Diğer ilaç etkileşimleri de dikkate alınırsa hibiskus çayı kullanırken de dikkat etmekte fayda vardır.

Sağlıcakla Kalın….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here