Himalaya Tuzu Gerçekleri Hakkında

2

Himalaya Tuzu Gerçekleri? Abartı mı Doğru mu?

Öncelikle Himalaya Tuzu, bir mucize değildir. Burada yazma amacımız tamamen bilgilendirme amacı taşımaktadır. Himalaya Tuzu, büyük oranda bildiğimiz sofra tuzu içeriği olan NaCl bileşiğini barındırmaktadır. Daha az oranda diğer mineralleri ihtiva eder. Yabancı kökenli bir üründür. Ancak; tuz kristallerinin iyon etkisi ile bazı solunum hastalıklarına iyi geldiği doğrudur. Kaya tuzu, bu yönüyle önemli bir değer olup, özellikle astım hastaları için önerilmektedir. Ülkemizde; en az himalaya tuzu kadar hatta bazı yönleri ile daha kaliteli olan ve fiyat olarak çok daha ekonomik olan ”bknz:  Çankırı Kaya Tuzu ” vardır. Hangi tuz olursa olsun fazla tüketiminin yüksek tansiyona yol açacağı unutulmamalıdır. Bizlerin size tavsiyesi; tuzu çok az tüketmeniz ve tuzu daha çok oturma banyolarında ve tuz kristallerini evlere dekoratif olarak döşeyerek havayı nötrleştirmesi amacıyla kullanmanızdır. Bu amaçla; hem himalaya tuzu hem de Çankırı Kaya tuzu fayda sağlayacaktır.

Himalaya tuzu son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir tuz çeşidi. Himalaya tuzu kristal doğal tuz olup; kurumuş denizlerden arta kalan tuz yataklarının basınç ile kristalleşmesi sonucu oluşan kaya tuzu‘dur. Tadı çok sert olan bu tuzun 84 çeşit farklı mineral ihtiva ettiği söylenmektedir.

Himayala Tuzu Faydaları Nelerdir

Himalaya tuzu ile yapılan, tuzlu su kürü‘nün çeşitli sağlık problemlerine faydalı olduğu iddia edilmektedir.  İddialara göre düzenli kullanılan Himalaya tuzunun faydaları:

Kan basıncını dengelemesi
Vücudun alkali seviyesini dengelemesi
Bünyede biriken ağır metal ve toksinlerin dışarı atılması
Kemiklerde kireçlenme ve romatizmayı önlemesi
Migren ve stres faktörlerini
Astım ve alerji ataklarını azaltması ( Aşağıda değinilecek )
Diyabet sorununa karşı ( bilimsel araştırma gerekli, bizce doğru değil )
Sedef, egzema ve çeşitli cilt sorunlarına karşı ( Aşağıda değinilecek )
Himalaya tuzu içerisinde 84 adet mineral olduğundan mineral kompleksi olarak değerlendirilebilir, Bu sebeple özellikle depresyon, kanser gibi hastalıklarda fayda sağlayabilir. (Himalaya tuzu içinde bulunduğu öne sürülen 84 mineralin ne oranda olduğu ve etki göstermeleri için doz miktarı tespit edilmelidir. )

Genel olarak yukarıda himalaya tuzunun faydaları’nı yazdık ancak tabi ki pek çok faydası daha bulunabilir. Ancak sizleri tuz kullanıma teşvik etmemek adına iddia edilen diğer faydalarına yer vermedik.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Ancak; gerek himalaya tuzu gerekse normal kaya tuzu, günlük hayatımızda evlerimizde yer vermemiz gereken, sağlıklı birer dekorasyon ve temizlik malzemesidir. Özellikle; rafine tuzun sağlık açısından içerdiği riskler düşünüldüğünde beslenme sistemimizde az da olsa kaya tuzu‘na yer açmamız önem arz eder.

Bizim sizlere tavsiyemiz; himalaya tuzu‘nu tuz lambası şeklinde temin edip evlerinizde kullanabilirsiniz. Tuz lambası, özellikle astım ve alerji hastaları için ciddi faydalar sağlayabilir. Bunu anlamak kolaydır. Tuz, iyonize olabilen bir maddedir. Havadaki koku ve nemi toplayıcı özelliği vardır. Tuz nemlenince bir miktar iyonize olur. Havadaki pozitif iyonları, negatif iyonları ile tutar ve nötr hale getirir. Özellikle elektromanyetizmadan kaynaklanan ( cep telefonları, pc’ler, Tv vs. gibi eşyalardan yayılan radyasyon ) kirliliği kısmen tutarlar. Nötr hava ise temiz hava anlamına gelir ve astım hastaları için çok önemlidir. Ayrıca; sakinleştirici, rahatlatıcı etkileri vardır. Nezle, grip ve migren için de faydalıdır. Tuz lambası yerine evinize büyükçe kaya tuzu taşları da koyabilirsiniz. Bu taşlarda havayı nötr hale getirecektir.

Ayrıca; rutin aralıklarla tuzlanan bir ev bir bakıma dezenfekte edilmiş olur, örnek olarak halılar ve kumaş akşamlara dökülecek olan nemlendirilmiş tuz bir kaç saat bekletilirse, evdeki bütün kokuyu alır ve evin havasını temizler. Elektrik süpürgesi ile kolayca temizlenir. Evdeki deliklere ve boşluklara bıraktığınızda ise böcekler için istenmeyen bir durum ortaya çıkacaktır.

Oturma banyolarına, küvetlere veya banyo suyuna katılan kaya tuzu ile yapılan banyolarda, öncelikle mantar, sivilce gibi enfeksiyonlara karşı güzel bir savunma olacaktır. Saçlar içinse kepeklenme ve dökülmeye karşı fayda sağlayabilecektir.Bu tarz banyolar vücudu dezenfekte etmekte pek çok sağlık problemine karşı önlem olmaktadır.

Not: Himalaya tuzu, dahili kullanımda 2,5 litre günlük içilen su içine bir yemek kaşığı eklenerek gün içinde tüketilir.  Bu uygulamanın biz zararlı olacağı kanaatindeyiz. Ancak siz yine de uygulamak isterseniz bir uzmana başvurabilirsiniz. Ancak kullanırken unutmamanız gereken nokta, kesinlikle ekstra tuz kullanmamanızdır. ( Yemekleri tuzsuz yiyeceksiniz anlamına gelmektedir. )

Sağlıcakla Kalınız….

2 YORUMLAR

    • Tuz için birbirinden çok farklı görüşler var. Fazla oranda tuz kullanımı kan basıncını bozduğu gibi böbreklere ve diğer organlara da zarar verebilir. Yeterince tuz alımının olmaması da aynı şekilde kan basıncının olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here