Hindistan Cevizi Şekeri Nedir?

0

Hindistan Cevizi Şekeri Nedir?

Hindistan cevizi şekeri; hindistan cevizi öz suyunun buharlaştırılması ile yapılan sükroz formunda bir şekerdir. Yapısal olarak çay şekerinden pek farkı olmasa da lifli bir şeker olmasından dolayı glisemik indeksi çay şekerine göre düşüktür. Hindistan cevizi şekerinde bulunan sükroz %50 fruktoz ve % 50 glikoz içermektedir. Bu nedenle sofra şekerine göre içerdiği kalori miktarı neredeyse aynıdır.

Hindistan Cevizi Şekerinin Faydaları Nelerdir?

Eklenti şekerlerin hepsi buna çay şekeri de dahil olmak üzere vücut için uzun vadede ciddi zararlar verebilir. Ancak eğer şekerli gıdalar tüketmekten vazgeçemiyorsak bu konuda biraz seçici davranmakta fayda vardır. Özellikle glikoz şurubu, mısır şurubu ve fruktoz şurubu içeren besinleri hiç tüketmemek en sağlıklı davranıştır. Eğer; reçel, tatlı gibi besinleri tüketiyorsak bu besinlerin daha az zararlı eklenti şeker içeren tatlandırıcılar içermesine özel göstermeliyiz. Bu nedenle; çay şekeri ve hindistan cevizi şekeri gibi tatlandırıcılar tercih edilebilir.

Hindistan cevizi şekeri; potasyum, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi mineralleri belirli oranlarda içerir ancak bu mineraller için iyi bir kaynak olduğu söylenemez. Bir miktar lif içerdiğinden sindirim süresi uzundur ve bu özelliği ile kan şekerini aniden yükseltmez yani glisemik indeksi çay şekerine göre %45 oranında daha azdır. Normal şekerin glisemik indeksi 65 iken hindistan cevizi şekerinin glisemik indeksi 35’dir. Bu yönüyle şeker tüketiminden vazgeçemeyenler için iyi bir alternatif olabilir ve kötünün iyisidir denilebilir. Fruktoz şurubu ile kıyaslanırsa, fruktoz içeriği yarı yarıya az olduğundan vücutta daha az yağlanmaya neden olur.
.
Hindistan cevizi şekeri; bir miktar antioksidan içerir, normal çay şekeri, mısır şurubu vs. ise antioksidan, mineral ve vitamin gibi besin öğelerini içermez. 100 gram hindistan cevizi şekeri 375 kaloridir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here