Hindistan Cevizi Unu Nedir?

0
121

Hindistan Cevizi Unu Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi unu, hindistan cevizi meyvesinin kurutulup öğütülmesi ile elde edilen protein oranı yüksek karbonhidrat oranı diğer unlara göre biraz daha düşük ve gluten içermeyen bir un çeşididir. Ekmek, pasta, kek, dolgulu kek, coconut kraker yapımında kullanılabilir. Hindistan cevizi unu, normal un kadar birbirine yapışmadığından bu undan yapılacak ekmek yada kek gibi ürünler hemen dağılabilir. Bu nedenle kıvam arttırmak ve tutucu özelliğini sağlamak için yumurta veya başka tohum unları ilave edilebilir.

Hindistan cevizi unu ile yapılan ürünler genel olarak doyurucu özelliktedir. Diğer ekmek ve pasta türlerine göre bir iki dilimi yeterli gelmektedir.Protein açısından oldukça zengindir. Buğday unu ile karıştırılırsa daha kolay kıvam alan ve daha lezzetli ürünler yapmak mümkündür.

Hindistan Cevizi Ununun Besin Değeri ve Hindistan Cevizi Ununun Faydaları

100 gram hindistan cevizi unu 450 kalori civarıdır. Yaklaşık 14.3 gram protein ve 14.3 gram yağ içerir. Lif açısından çok zengin bu unun 100 gramında 35.5 grama yakın lif bulunur. 57 gram karbonhidrat ve 7 gram şeker içermektedir. Bu yönleri ile ele alındığında güçlü bir besin olduğu görülür ve makul ölçülerde tüketilmesi gerekebilir. Ayrıca hindistan cevizi unu içerisinde bulunan yağların büyük kısmı doymuş yağlardır. Lif açısından çok zengin olduğundan sindirim süresi daha uzun olduğundan glisemik indeksi daha düşük, tok tutuculuğu daha fazladır. Bu nedenlerle zayıflamak için ve spor yapanlar için ideal alternatif yiyeceklerden olabilir. Ayrıca gluten içermemesi nedeniyle, çölyak hastaları, gluten hassasiyet olanlar tarafından tercih edilebilecek ürünlerden birisidir.

Hindistan Cevizi Unu Fiyatı Ne Kadar?

Hindistan Cevizi Unu fiyatı, internet ortamında ve bazı marketlerde kilo fiyatı olarak 22 TL ile 80 TL arasında bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Hindistan Cevizi Şekeri Nedir?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here