Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

0

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Tamamen doğal yolla cildinizi nemlendirmek aynı zamanda korumak için Hindistan cevizi yağı vücudun her bölgesinde kullanabilen yağlardandır. Hindistancevizi yağı cilt tarafından kolaylıkla emilmektedir ve hassas ciltler için harika bir nemlendiricidir.

İçerisinde herhangi bir renklendirici koruyucu kimyasal katkı maddesi olmadığından alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali azdır. Tabi hindistan cevizine alerjiniz varsa ayrı bir meseledir.

Özellikle oda sıcaklığında katı formda olan doğal ve organik hindistan cevizi yağı tercih edilmelidir. Hindistancevizi yağı cilt bakımı ve saç bakımı için ideal bir yağdır Hindistan cevizi içerisinde bulunan yağ asitleri saç köklerini besleyerek saçların gürleşmesini sağlayabilmektedir.
Hindistan cevizi yağı saça uygulandıktan sonra saç streç filmle kapatılarak bir süre beklenebilir.  Ayrıca saç uçlarına sürülecek  olan Hindistan cevizi yağı saçın kırılmasını ve elektriklenmesini engeller saça parlaklık ve canlılık kazandırır .

Tırnak bakımı için de kullanılabilecek yağlardan birisidir özellikle sert tırnakların yumuşaması için bir miktar hindistan cevizi yağı sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Hindistan cevizi yağının kokusu oldukça hoş olduğundan ve Hindistan cevizi yağı içinde bulunan bazı maddeler ( laurik asit gibi ) vücutta kötü kokuların oluşmasına engellediğinden hem doğal bir nemlendirici hem de doğal bir deodorant vazifesi görmektedir Ayrıca hamilelik çatlakları için de kullanılabilecek yağlardan birisidir. Yine çatlamış ve kurumuş dudaklar için çok iyi bir nemlendiricidir güneşlendikten sonra kuruyan cilt için de harika bir uygulamadır. Hindistan cevizi yağı ile peeling malzemesi de yapılabilmektedir içerisine bir miktar esmer şeker katılarak hafifçe peeling yapılabilir.

Ayrıca sert topuklara akşamdan sürülürse sabah topukların yumuşadığı görülmektedir.

Doğal Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığından yarı katı halde olduğundan, dudaklar için harika bir nemlendirici balmdır.

Bu yağ ayrıca,  trans yağlara oranla daha sağlıklı yağ asitlerine sahip olan ve ayrıca; beyin fonksiyonları için faydalı bir yağ türüdür.

Çok etkili bir makyaj temizleyicisidir. Ayrıca antibakteriyel ve anti mantar özellikleri nedeni ile el ve ayak mantarlarına uygulanabilir. Bir parça karbonatla karıştırılan hindistan cevizi yağı ile diş macunu hazırlayabilirsiniz.

Göz altı torbalarına ve morluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Her gece yatmadan önce göz altlarına bu yağ ile yapılacak bir masaj göz altı izlerinin onarılmasına katkı sunacaktır.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here