Hint Ayvası Hakkında Bilgi

0

Hint Ayvası Nedir?

Hint ayvası bilimsel adı Annona reticulata olan İngilizce’de Bullock’s Heart (Öküz Kalbi) olarak bilinen bir meyvedir. Şekil olarak ayvaya benzediğinden ve anavatanı Batı Hint Adaları olduğundan dilimize Hint Ayvası olarak geçmiştir. Batı Hint adalarının Hindistan ile alakası yokturdur. Karayiplerde ( Amerika Kıtası) bulunan adalardır. Gününüzde Meksikadan Peruya kadar geniş bir coğrafyada yetiştirilebilir. Ayrıca Güney Afrika ile Hindistan’da da yetiştirilebilemkedir. Ülkemizde ise son zamanlarda yapılan üretim çalışmaları ile Antalya çevresinde yetiştirilmektedir. Her meyvenin ağırlığı bir yada iki kilo kadar olabilir ve meyveleri yumuşak tatlı ve tada sahiptir. İçi beyazdır.

Hint Ayvası, zengin bir besin içeriğine sahiptir. İçerisinde C vitamini, karbonhidrat, vitamin B6, demir, potasyum, B2 vitamini, B vitamini, toplam diyet lifi, magnezyum, protein besin maddelerine sahiptir. İshal, dizanteri, soğuk algınlığı, ateş, stres, anksiyete ve diğer bazı sağlık rahatsızlıklarının tedavisinde yerliler tarafından kullanılmıştır. Anti-inflamatuar, vermifuge, sıkılaştırıcı, tonik, analjezik, anthelmintik, yara iyileştirici, antipiretik ve sitotoksik özelliklere sahip olduğuna inanılıyor.

Hint Ayvası’nın Besin değeri

100 gram meyve; 101 kalori, 1,7 gram protein, 0,6 gram yağ, 25,2 gram Karbonhidrat, 2,4 gram Lif, 30 mg Kalsiyum, 21 mg Fosfor, 0,71 mg Demir, 0,08 gibi besleyicilere sahiptir. mg Tiamin, 0.1 mg Riboflavin, 0.5 mg Niasin, 19.2 mg Askorbik asit ve 0.135 mg Pantotenik asit içerebilir.

Hint Ayvasının Faydaları

Hint Ayvası, bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur, cildi sağlıklı tutar ve kesikleri ve yaraları onarabilir. Elektroliti dengelemeye yardımcı olan ve kasların büyümesini arttıran potasyum açısından zengindir. C vitamini ve riboflavin açısından zengindir. Serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Ayrıca, göz sağlığını korur ve göz görüşünü geliştirir.

Vitamin B6, bu Vitamin eksikliğinden kaynaklanan çeşitli duygusal rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur. Hormonların dengesizliği ve oluşumu duygusal rahatsızlıklara neden olur. B6 vitamini duygusal bozuklukları ve hormonları tedavi etmek için gereklidir.

Hint Ayvası, içerdiği B6 vitamini ile cilt sağlığına da iyi gelir. Kepek, egzama, saç dökülmesi, akne ve kuru cilt gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Buna ek olarak sedef hastalığı ve melanom gibi sorunlarda da besin takviyesi olarak kullanılabilir. B6 vitamini insan kalbinde biriken yağlanmanın önüne geçmeye yardımı olabilir. Ayrıca kardiyak rahatsızlıkları önler. B6 vitamini böbrek taşlarının oluşmasını önler ve aynı zamanda vücudun bu organının şeklini korur.

Not: Hint Ayvası yazımız bilgilendirme amaçlıdır ve tüketim yada reklam amaçlı değildir. Bu meyvenin içerdiği sağlık faydaları yurdumuzda yetişen pek çok meyve içerisinde fazlası ile bulunur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here