Horozibiği Çiçeği-Amarant Tohumu

0

Horozibiği Çiçeği-Amarant Bitkisi Nedir?

Amarant bitkisi; halk arasında horozibiği olarak bilinen celoisa ile yakın akraba olan bir bitkidir ve çoğu kez horozibiği olarak anılır. Bilimsel adı Amaranthus’dur. Genel olarak bir süs bitkisi olarak bilinir ancak yaprakları birer sebze, siyah benekli küçük sarı tohumları ise ekmek yapımında kullanılıyor. Tarihte Amerika yerlilerinden olan Aztekler’in Amarantı bir tahıl ürünü olarak yetiştirdikleri ve kullandıkları bilinmektedir. Tohumları yüksek oranda protein içerir.

Amarantın Faydaları Nelerdir?

100 gram amarant tohumu 14 grama yakın protein içerir. Protein içeriği buğday ve yulafa göre bir miktar fazladır. Ancak işlenmiş beyaz un ile amarant unu kıyaslanınca protein olaran % 50 daha fazla protein içerir. 100 gram amarant kalorisi 370 kaloridir. Yüksek oranda potasyum ve düşük oranda sodyum içermesi nedeniyle tansiyon yüksekliği olanlara karşı iyi gelebilir. Amarantın en önemli özelliği gluten içermemesidir.  Lizin aminoasidini içermesi nedeniyle de önemli bir besin maddesidir. Amaranth bitkisinin bir başka önemli özelliği de skualen adı verilen bir maddeyi içermesidir. 100 gram amaranth 7 gram yağ içerir ve bu yağın % 8lik bir kısmı skualen isimli maddeden oluşur. Daha önceleri sadece köpek balığı karaciğeri yağında bulunduğu tahmin edilen bu madde daha sonra zeytin, zeytinyağı ve bir kaç bitkide daha tespit edilmiştir. Skualen adı verilen madde cilt sebumunda doğal olarak bulunur ve kanser önleyici, yaşlanma geciktirici etkileri olan önemli bir antioksidandır. Diyabet ve kalp sorunlarına, kolesterol yüksekliğine karşı da fayda sağlayabilecek besinlerden birisidir.

Amarant Unu ve Amarant Tohumu Fiyatı Ne Kadar? 

500 gramlık paketler halinde ortalama fiyatı 11 TL ile 18 TL arasında değişiyor. Ayrıca yetiştirme amaçlı kırmızı amarant tohumu 100 adet 2-3 Tl arasında satılıyor.

Horozibiği-Amarant Nasıl Kullanılır?

Daha çok diğer tahıllarla birlikte karıştırılarak tüketilebilir. Mısır unuyla karıştırılarak glutensiz ekmek yapılabilir. Yemeklere eklenebilir. Buğday ve diğer tahıllar ile yapılan hemen her tarif içerisine alternatif kaynak olarak kullanılır. Amarant yaprakları ayrıca bir sebze olarak da kullanılır.

Amarant Yaprağı Faydaları Nelerdir? Amarant Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Amaranth yaprakları tıpkı ıspanak gibi yemeği yapılabilir. Vitamin ve mineral açısından diğer yeşil yapraklı sebzeleri gibi özellikleri bulunmaktadır. Ancak burada içerik bakımından türden türe farklılıklar görülebildiğinden bu yapraklar yerine bilinen sebzeleri tüketek daha mantıklı olabilir. Bol miktarda oksalat içerdiğinden az tüketilmelidir. Kalsiyum ve çinko emilimini azaltan oksalat bileşikler ayrıca taş oluşumuna da neden olabilir.

Evde Horozibiği Nasıl Yetiştirilir?

20 cm çapında, 15 cm derinliğinde bir saksı tek bir horoz ibiği çiçeği için idealdir. Birde fazla ekilecekse 7-8 cm aralıklarla ekilebilir. Hafif geçirgen ve azot bakımından zengin toprakları sever ancak dayanıklı bir bitki olduğu için diğer topraklara da uyum sağlayabilir. Tohumlar 2-3 cm derine ekilir ve üzeri örtülür. Filizleninceye kadar oda sıcaklığında bekletilir. Toprak çok ıslak tutulmamak kaydı ile ara ara az su verilir. Filizlenme başladıktan sonra da düzenli su verilir. Toprak ıslak olmayacak şekilde nemli olmalıdır. Güneşi seven bir bitki olduğundan pencere kenarlarına çabuk uyum sağlar. Rüzgarlı ve soğuk yerler dışında balkonda da yetiştirilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here