İğde ve İğdenin Faydaları Hakkında

4

İğde Ağacı Hakkında Bilgi

İğde ağacı, kuraklığa oldukça dayanıklı bir ağaçtır ve bu özelliği nedeniyle erozyon ile mücadelede kullanılabilecek bir ağaçtır. Doğada kendi kendine yetişir ve köklerinde azot depolayabildiğinden verimsiz topraklarda da yetişebilir. Bahçe sınırlarını ve bağ sınırlarını birbirinden ayıran doğal çit olarak yüzyıllardır dikilmektedir. Ülkemizin hemen her yerinde yetişir. Japon iğdesi, Kırmızı iğde gibi çeşitleri vardır.

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde çiçeği ilkbaharda sarı renkli kokulu bir çiçek açar.İğde meyvesi halk arasıda pisat, cışkan olarak bilinir. İğde meyvesi şekil olarak hurmaya benzemektedir. İğde çekirdekleri de hurma çekirdeklerine benzer. İğde çekirdeklerinden tesbih de yapılmaktadır.

İğdenin faydaları arasında böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve böbrekleri çalıştırması, ishal kesici olması, bağırsak sistemine faydaları, ağız ve diş temizleyici özelliğinin olması, mide bulantısına iyi gelmesi, egzamaya iyi gelmesi sayılabilir.

İğde Nasıl Tüketilir?

İğde meyvesi çiğ olarak yenebilir, meyve çok dayanıklı olduğunda çok uzun süre bozulmadan saklanabilir. Ancak iğde alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, meyvenin iç kısmının beyaz renkte olmasıdır. Kahverengiye yakın bir ton varsa tüketilememesi önerilir. Ayrıca, bir süre suda kaynatılarak çayı da yapılabilir.

Safrakesesi Taşı için İğde ve Kırkkilit otuKürü

Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği tarife göre 5-6 adet iğde meyvesi bir su bardağı su da 5-6 dakika kadar kısık ateşte haşlanır. Bu çaydan günde bir defa aç karna içilir. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Akşamları ise kırkkilit otu çayı yapılarak içilir. Kırkkilit çayı yaparken demlenme süresi 3 dakika olmalıdır. Bir ay süre ile bu uygulamaya devam edilir.

Sağlıcakla Kalınız….

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here