İlaca Göre Beslenme

0

Besin-İlaç Etkileşimi ve İlaca Göre Beslenme 

Hem besinler ve hem de ilaçlar biyokimyasal veya kimyasal bileşenlere sahiptir ve bu maddelerin belirli şart ve ortamlarda birleşme-ayrışma-etkileşme ihtimalleri vardır. Vücudumuza aldığımız çeşitli maddelerin etkileşimleri için üç ana kategori vardı. Bunlardan birincisi birbirinin etkileşimini arttırması, ikincisi birbirinin etkileşimini yok etmesi üçüncüsü ise birbirine etki etmemesi şeklinde tanımlanabilir. Bazen bu etkileşimlerin sonucunda toksik maddeler açığa çıkabilir. Yahut bir madde düşük dozlarda faydalı olabilecek bir maddenin etkisini arttırarak onu toksik etkili bir madde haline getirebileceği gibi daha faydalı bir madde haline de getirebilir. Bazende alınan maddeler birbirinin etkisini yok ederek yine şartlara göre olumlu veya olumsuz durumlar doğurabilirler.

AĞRI KESİCİLERİN YEMEKLERDEN SONRA ALIN

Aksi söylenmediği sürece ağrı kesicilerin besinlerle alınması DOĞRUDUR. Çünkü besinlerle birlikle alınan ağrı kesicilerin sindirim sisteminde iritasyon yani tahriş yapma riski azalır. Ağrı kesicileri sık kullanmamız durumunda oluşabilecek C vitamini kaybını önlemek için C vitamini içeren besinleri diyet listemize sokmakta fayda vardır. Ancak örneğin; greyfurt gibi meyvelerin bazı ilaçların etkilerini yüzlerce kat arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle her hangi bir ilaç kullanıyorsak greyfurt tüketmemekte fayda var.

ANTİBİYOTİKLER VE SÜT BİRLİKTE TÜKETİLMEMELİ

Antibiyotiklerin süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketilmemelidir.

ANTİDİYABETİKLER (ŞEKER HASTALIĞI İLAÇLARI) VE B12 EKSİKLİĞİ

Anti-diyabetik ilaçların B12 ve fosfat emilimini azaltabileceği yönünde bulgular olabilir. Bunun için B12 ve folik asit takviyesine ihtiyaç olabilir.

TANSİYON İLAÇLARI

Hipertansiyon ilaçlarının kullanımında dikkat edilecek hususlardan birisi kesinlikle tuz kısıtlamasının yapılmasıdır. Bu süreçte meyan kökü şerbeti ve greyfurt suyu gibi sıvılar ALINMAMALIDIR.  Diğer ihtimallere karşı ise mutlaka doktor tavsiyesinde ve denetiminde gereken tedbirler alınmalıdır. Ayrıca süt  kullanımında dikkatli olunmalıdır. Özellikle süt eşliğinde kesinlikle ilaç alınmamalıdır.

PSİKİYATRİK HASTALIKLARDA KULLANILAN İLAÇLAR

Bütün ilaçlarda olduğu gibi özellikle bu hastalıklarda Alkol ile beraber kullanılmamalıdır. Ayrıca hiç bir şekilde hiç bir zaman Enerji İçeceği adı verilen içecek tüketilmemelidir. Ayrıca Kafein içerikli besinler ilaçların etkinliğini azaltır ve stres, sıkıntı hissini artırabilir. Bu tür ilaçların kullanımında yaşanacak iştah artışı ve kilo artışı sorunlarıyla birlikte tansiyon sorunları da yaşanabileceğinden diyetisyen önerileriyle özel diyetler uygulanabilir.

Özet olarak; Alkol, Kafein, Süt, Meyan Şerbeti ve Greyfurt suyu gibi besinleri ilaç kullanımı sırasında kullanmamak en iyisidir. Ayrıca yine özellikle  Sarımsak gerek tansiyon, gerekse kolesterol düşürücü etkileri nedeniyle duruma göre faydalı bir besindir. Fakat sarımsak aşırı tüketilip yanında aspirin veya pıhtılaşmayı geciktirici bazı ilaçlar içildiğinde mide ve beyinde kanama riskini artırabildiği bilinmektedir. Yine idrar söktürücü ilaçlar, vücutta su ve tuz kaybına yol açabilmektedir. İlaca Göre Beslenme kavramı tedavi sürecinde oldukça önemli bir kavramdır ve bu durum doktor kontrolünde tayin edilmelidir.

Not: Yazılanlar kesinlikle tıbbi tavsiye niteliğinde değildir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Farmokoloji bildiğimizden daha karmaşık bir alandır. Yukarıda yazılanlar eksik veya eski-geçerliliğini yitirmiş bilgiler olabilmektedir.

Sağlıcakla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here