İnci Taşı Hakkında Bilgi

0

İnci Taşı Nedir?

% 92 oranda kalsiyum karbonat ( kireç) ihtiva eden değerli taşlar içerisinde bir canlı tarafından üretilen tek mücevher olan inci, istiridye, tarak ve bazı midye türlerinden elde edilen küçük tanelere verilen addır. Genel olarak sedef rengindedir ancak pembe, beyaz ve siyah renkte incilere de rastlanır. Siyah inci daha nadir bulunduğundan diğer incilere göre daha pahalıdır.

İnci Taşı Nasıl Oluşur?

Kabuklu canlının içerisine yabancı bir nesne girdiğinde, canlının savunma sistemi bu yabancı nesnenin ( toz, parazit vs.) etrafını bileşimi kireç ağırlıklı bir madde ile sarar ve sedefimsi madde meydana gelir. Üst üste gelen tabakalar sayesinde inci taşı oluşur. Doğal olarak bu taş daha çok sıcak veya ılıman denizlerde oluşur. Tropikal denizlerde bulunan Pinktada istiridyesinden elde edilen inciler daha çok rağbet görmektedir. Bunu nedeni ise istenen özelliklere sahip incilerin bu istiridyelerden elde edilmesidir. İnci genel olarak tuzlu denizlerden elde edilmesi rağmen tatlı su istiridyelerinden de inci elde edilebilmektedir. İnci taşını değerli kılan özellikler arasında büyük olması, parlaklığı, rengi, ışığı kırış açısı, pürüzsüzlüğü, şekli gibi faktörlere dayanır.

Günümüzde kültür inci üretimi ile de elde edilmektedir ve elde edilen taşların gerçek inciden ayırt edilmesi çok zordur ancak elde edilen bu taşlarda mücevher olarak kullanılmaktadır. Kökeni Çin’e dayanan bu yöntemde, istiridyenin içine bir sedef parçası konur ve canlı bu sedefin üzerini kendi malzemesi ile kaplar. İstiridyeler 4-5 yıl bekletilerek incinin olgunlaşması beklenir. Bu şekilde kültür incisi oluşmaktadır ve daha fiyat olarak daha ucuzdur.

Ancak, bildiğimiz camın bazı işlemlerden geçirilmesi ile de sahte inci yapılmaktadır. Sahte inciyi ayırt etmek daha kolaydır.

İnci Nerelerde Kullanılır?

İnci taşı, yüzüklerde, tesbihlerde, kolyelerde, broşlarda,düğmelerde, sandıklarda, kutularda kullanılmıştır. Bir aksesuar olarak her yerde kullanılabilir.

İnci Taşı Bakımı

Yapıtaşı olarak büyük oranda kireçtaşından meydana geldiğinden kimyasal maddelere karşı daha az direnç gösterir. Bu nedenle kuvveli asit ve baz temizleyicilerden uzak tutmakta fayda var. Çamaşır suyu, tuz ruhu, bulaşık-çamaşır deterjanları incilere zarar verebilir. Ayrıca uzun süre kapalı-kuru bir yerde kalırsa özelliklerini kaybedebilir. İncili takılar, su ve arap sabunu veya normal sabun ile temizlenir ve bir peçete yada havlu ile temizlenir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here