İncir Reçeli Tarifi-2 Çeşit Tarif

0

İncir Reçeli Nasıl Yapılır?

İncir reçeli derlememizde, 2 çeşit tarif sunduk. Bunlardan birincisi ham incir reçeli tarifi ikincisi ise kuru incir reçeli tarifi olacak. Oldukça besleyici olan incir bu haliyle bir başka güzel oluyor. Sizlere tavsiyemiz, incir reçeli hazırlarken mümkün olduğunca az şeker kullanmanız olacak.

Ham İncir Reçeli Tarifi

Malzemeler:

30 Adet incir
500 gram şeker
1 tane limon suyu
2 Su bardağı su

İncir Reçeli Yapılışı

Tencereye su boşaltılır ve üzerine şeker eklenerek kısık ateşte ocağa alınır. Bu vaziyette kaynamaya bırakılır. İncirlerin kabukları acısı çıkmasın diye soyulması tercih edilir. Ancak yoğun ve biraz acı incir aroması seviliyorsa kabukları daha ince soyulabilir. Eğer bu acıyı sevmiyorsanız kabukları iyice soymanız gerekecek.

Başka bir tencereye ise soyulmuş incirler eklenir ve üzerini geçecek kadar su eklenerek incirler haşlanır.Haşlanan incirler iyice süzülür. Hatta üzerine biraz bastırarak sularının tamamen çıkması sağlanabilir. Ocağa konulan ve kısık ateşte kaynayan şerbet içerisine incirler eklenir ve pişirmeye devam edilir. Reçel kıvamını alıncaya kadar kaynatmaya devam edilir, reçel yada balımsı bir kıvama gelince limon suyu eklenir ve 2-3 dakika daha kaynatılarak ocak kapatılır. Reçel, bir miktar soğuyana kadar dinlendirilir. Eli yakacak-yakmayacak bir sıcaklığa geldiğinde kavanozlara doldurulur ve kavanozların ağzı açık vaziyette reçelleri soğumaya bırakıyoruz. İyice soğuduktan sonra ağzını kapatıp kaldırıyoruz.

Kuru İncir Reçeli Tarifi

1 kg kuru incir
Yarım kilo şeker
1,5 litre su
Yarım limon suyu
Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
Yarım su bardağı susam ( isteğe göre )

Kuru İncir Reçeli Yapılışı

Önce incirler bir güzel yıkanır ve irice doğranarak ( iki üç parçaya ayrılmaları yeterli ) bir kenara alınır. Su ve şeker birbirine karıştırılır ve ocağa alınarak kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynatıldıktan sonra limon suyu eklenir ve 5 dakika daha kaynatılır. Daha sonra bir kenarı ayrılan kuru incirler eklenir. İncirler yumuşayıp, karışım reçel kıvamını alıncaya kadar kısık ateşte pişirilir ve ardından ocaktan alınır. Bir tavada yağ ve susamlar kavrulur. Kavrulduktan sonra reçele ilave edilerek biraz karıştırılır.

İncir reçeli hazır. Afiyet Olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here