İncir Sirkesi Nasıl Yapılır?

0

Evde İncir Sirkesi Nasıl Yapılır?

Verdiğimiz tarifte incir sirkesi, kuru incirlerden yapılır. Evinizde bir miktar kuru incir varsa, duruma göre bu incirlerden doğal incir sirkesi yapabilirsiniz. Aslına bakarsanız, hemen hemen her meyveden sirke yapmak mümkündür. Örneğin, çok fazla kurumuş hurma gibi meyveler, meyve kabukları, narenciye ve limon kabuklarını da çöpe atmak yerine, bunlardan sirke hazırlamak mümkündür. Bir kaç deneme başarısız olsa da eliniz alıştıktan sonra çok kaliteli organik sirke hazırlamanız mümkün. Gelelim incir sirkesi yapılışına.

Evde Organik İncir Sirkesi Tarifi

Not: İncir Sirkesi yaparken ve yaptığımız sirkeyi saklarken cam kaplar kullanacağız. Cam kapları dezenfekte etmek için öncelikle kaynayan bir tencerenin içerisine cam kabı koyarak dezenfekte edebiliriz.

20-30 Adet kuru incir
3 Bardak kaynatılmış su ( musluk suyu olmasın )
1 Su bardağı hakiki bal veya pekmez
Bir miktar sirke anası veya 1 su bardağı doğal sirke

İncirler bol su ile yıkanır ve küçük küçük doğranır ve tekrar yıkanır. Daha sonra dezenfekte edilmiş derince ve yayvan bir cam kap içerisine incirler konur ve üzerine 3 bardak kaynar su eklenir. Cam kabın üzeri bir tülbent ile örtülür. Bu şekilde 1 gün bekletilir. 1 gün geçtikten sonra, karışım içine pekmez veya bal eklenerek tekrar tülbent kapatılarak ışık almayan bir yere konur. Her gün veya iki günde bir kap içerisindeki karışım karıştırılır ve havalandırılması sağlanır. Yaklaşık üç hafta geçtikten sonra sirke karışımı içerisine 1 su bardağı doğal sirke ( elma veya başka bir sirke olabilir ) eklenir. 6. hafta sonunda sirke kullanıma hazır hale gelir. Sirke süzülür ve hava almayacak şekilde, yukarıdaki yöntemle sterilize edilmiş cam kavanoz veya cam şişelere konur. Ağzı kapatılarak, ışık almayan bir yerde saklanır. İncir Sirkesi artık hazır.

Gönderen: Ülfet A.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here