İngiliz Karbonatı ve Alkali Besinler

8

İngiliz Karbonatı Nedir? Kemal Milar’ın İngiliz Karbonatı Hakkındaki Görüşleri

Önemli Uyarı : Burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüketim tavsiyesi değildir. Bu bilgileri aldıktan sonra, doktorunuza başvurup kullanıp kullanmamak hakkında tavsiye alabilirsiniz. Sağlık, şakaya gelmez. 

Son zamanlarda alkali beslenme stili oldukça popüler. Alkali beslenme modasıyla birlikte; Karbonat tüketimi de yüksek oranda arttı. Özellikle İngiliz Karbonatı adı altında eczanelerde bulunan bu ürün, birbirinden farklı pek çok alanda tüketiliyor.

Özellikle facebook üzerinde faaliyet gösteren Kemal Milar adlı bir sayfada, karbonatla ilgili kullanımları görebilirsiniz.  ( Bknz: Kemal Milar  ). Bu sayfanın iddialarına göre İngiliz Karbonatı doğru kullanıldığında kanserden tutunda pek çok hastalığa karşı hızlı bir koruma ve iyileşme sağlıyor. Hatta kemoterapiye dahi gerek kalmıyor. Tabiki bu söylenenlerin hiç birisinin bilimsel bir temeli yok. Her ne kadar Kemal Milar’ın tavsiyeleri; bilimsel olarak yeterince araştırılmamış olsa da kullanıcı deneyimleri bunun tam tersini söylüyor ve pek çok kullanıcı en ağır hastalıklarda dahi fayda gördüklerini hatta tamamen iyileştiklerini söylüyorlar. Bunu söyleyenlerin sayısı ise binlerce kişi olduğundan dolayı bizler de konunun önemini gözler önüne seriyoruz. ( Ancak bilimsel olmayan ve doktor onayından geçmeyen hiç bir yöntemi kullanmanızı biz tavsiye etmiyoruz. )

Burada şunu da unutmamak gerekir, Kemal Milar’a göre İngiliz karbonatı ile birlikte D vitamini takviyesi de önemli bir konu. ( Bknz: D vitamini-Güneş ve Kanser  ).

Mantıklı düşününce; şöyle bir alışkanlıklarımızı göz önünden geçirelim. Her gün neler yiyoruz ve içiyoruz? Alışkanlıklarımız neler? Kısaca sayalım.

Ekmek, pasta, börek, makarna, pizza, fastfood, işlenmiş hazır ürünler, kola, cips, alkol, sigara, rafine şeker, rafine tuz, kızartma usulü yiyecekler, kimyasal katkılı ürünler, şekerli diğer içecekler, tatlılar vs. vs. Listeyi baya bir uzatmak mümkün ancak ağırlıklı olarak günümüz insanının beslenme menüsü yukarıdakilerden oluşuyor. Yukarıdaki besinlerden bir kaçını dahi tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz, kendi sonunuzu hazırlamakla aynı şeydir. Peki bu besinler neden bu kadar zararlı?

Cevap: Bu besinler öncelikle vücudun ihtiyacı olan bileşikler yönünden oldukça fakirler. Fazlaca kolesterol ve kalori içeriyorlar. Sindirimleri zor, zamanla vücudu asidik hale getiriyorlar. Bu fazla asit bir cüruf haline gelerek tüm bedeni adeta esir alıyor. Hamurlu gıdalarla beslenen insanlar zamanla hamura benzer bir görünüm elde ediyor.

İşte o kadar yanlış besleniyoruz ki; İngiliz Karbonatı gibi basit bir malzeme pek çok soruna iyi gelebiliyor yada geldiği iddia edilebiliyor. Karbonatlı Su içildiğinde sindirim ortamının PH’ının yükseldiği ve bütün vücutta genel bir rahatlama ile birlikte; asit ortamından dolayı vücutta bozulan pek çok biyokimyasal reaksiyonun, olması gereken Ph değerinde gerçekleştiği dile getiriliyor. Karbonatlı su ile yaşanan bu rahatlama ortamında vücutta da genel bir rahatlama meydana geliyor. Aynı zamanda yağlar daha iyi yakıldığı için vücut zayıflama sürecine girebiliyor.

Bir diğer bakış açısı ile olaya bakıldığında; sindirim sistemimizde ve özellikle bağırsaklarımızda muazzam bir bakteri dengesi bulunmaktadır. Bu bakterilerin genel işlevi sindirime yardımcı olmalarıdır. Asidik bir sindirim ortamı faydalı bakteriler için tam bir faciaya dönüşmekte, bu bakterilerin popülasyonları zamanla azalmakta, zararlı mantarlar ve bazı mikroorganizmaların sayısında artma görülmektedir. Bu durumda ise sindirim  ve bağırsak sorunları ortaya çıkmaktadır. Vücut; sindirime faydalı bakterilerin olmamasından dolayı sorunlar yaşarken birde bu mantarların ürettiği zararlı maddelerle başı derde girmektedir. Görüldüğü gibi Ph seviyesinin bozulması birden çok kollara ayrılmış sorunlar yaratmakta. Fakat burada, bu iddialar doğru dahi olsa karbonatın ne kadar kullanılacağı konusunda bir doz miktarı belirtilmiyor. Ki aşırı karbonat kullanımı, tansiyonu yükseltiyor ve içerdiği aşırı sodyumdan ötürü bir takım böbrek problemlerine neden olabiliyor. Bu noktada, karbonatın bu faydaları doğru ise, kimler kullanabilir? Doz miktarı nedir? Bunlar hayati sorular ve sağlık şakaya gelmez.

Piyasada Alkali Su adı adı altında bir ürün var. Alkali Su; kaba taslak karbonatlı su formatında bir içecektir. Karbonat kullanımından çekinenler, bu suyu deneyebilirler.

İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır? İngiliz Karbonatı Faydaları Nelerdir?

Tıbbi ve Bilimsel olarak ingiliz karbonatı’nın kanser üzerindeki etkisi henüz kanıtlanmasa da yukarıda bahsettiğimiz gibi; Kemal Milar’ın hayran sayfasında pek çok kanser türünde önemli ölçüde fayda sağladığı okunmaktadır. İngiliz karbonatı hakkında yapılan bu yorumların bilim adamlarınca dikkate alınıp araştırılması gerekmektedir.

Bunun dışında; reflü ve gastrit sorunu için yıllardır kullanılan bir üründür. Ayrıca; suların Ph derecesini yükseltmek için de karbonat kullanılmaktadır.  Bunun dışında mükemmel bir aroma çözücüdür. Yani çok az miktarda; demlenen çayın, sebze yemeklerinin veya etlerin içine atıldığında bu besinlerin daha yoğun tatlanmasına neden olmaktadır.

Karbonatın Zararları Neler?

Özellikle zayıflama konusunda hiç bir yöntem tek başına mucizeler yaratmaz. Zayıflamak bir süreçtir, sağlıklı kalmakta hakeza öyle. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile egzersiz olmadan denenen bütün yöntemler sadece zaman kaybından ibarettir. Ayrıca; karbonat içerisinde önemli ölçüde sodyum varlığı; yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları yönünden önemli bir dezavantajdır. Fazla sodyum alımı; yüksek tansiyona neden olabileceği gibi, kalp krizini tetikleyebilir, sodyum-potasyum dengesini bozar, ödem oluşturabilir. Karbonat, ülser hastalarının yaralarını açabilir, böbreklere zarar verebilir.

Alkali Beslenme ve Alkali Yiyecekler 

Alkali besinlere ağırlık vererek, vücudun PH seviyesini koruyabilirsiniz. Limonun kendisi asidik olmasına rağmen tüketilen limonlu su, vücuda girdiğinde alkali hale gelmektedir. Bu sebeple; tavsiyemiz karbonatlı su yerine limonlu su ile alkali su elde etmiş olursunuz. ( Bkzn: Limonlu Su ile Zayıflama )

Alkali Sebzeler

Arpa Çimi, Pancar yaprağı, Pancar, Brokoli, lahana , havuç, karnabahar, pazı, kara lahana, salatalık, hindiba, patlıcan, fermente sebzeler, sarımsak, taze fasulye, süs lahanası, marul, mantar, soğan, kavzakökü ( glisemik indeksi yüksektir. ), bezelye, ıspanak, biber, turp, deniz sebzeleri, tatlı patates, domates, su teresi, buğday çimi sayılabilir.

Yukarıda saydığımız sebzelerden pek çoğu  çok ucuz ve kolay bulunabilirdir.Bu sebzelerden kendinize diyet listeleri hazırlayabilirsiniz.

Alkali Meyveler:

Elma, kayısı, avakado, muz, karpuz, böğürtlen, kiraz-vişne, taze hindistan cevizi, kuş üzümü, hurma, incir, üzüm, greyfurt,  kavun, limon, lime, şeftali, turunç, ananas, ahududu, çilek.

Alkalize PROTEİN
Badem
Kestane
Akdarı
Tempeh (mayalanmış)
Tofu (mayalanmış)
Whey Protein Tozu

Alkalize TATLANDIRICILAR
Stevia ( Bknz: Şeker Yerine Kullanılan Bitki: Stevia )

Alkalize BAHARAT & Baharatlar
Acı biber
Tarçın
Zencefil
Miso
Hardal bitkisi
Deniz tuzu

Asidik yiyecekler

Hayvansal proteinler (et ve tüm süt ürünleri), tavuk, yumurta, şeker, yapay tatlandırıcılar, fıstık, mısır, mayalanmış besinler, alkol, kafein, kahve, çay, meşrubat, çikolata, bazı kuru ve yaş meyveler.

Sağlıcakla Kalınız:

 

8 YORUMLAR

  1. Öniki parmak bağırsağımda ülser var.ve tam 1 sene karbonatlı su içiyorum. Midem çok rahat.ama çok önemli kural-mide boşlen içilmesi gerekiyor.sabah ve akşam aç karnına 1 silme tatlı kaş.karbonat sıcak (90C°)suda eritiyorum soğuk suyu ekleyip içiyorum.enerjım arttı.sene boyunca hrim olmadım.artık eşim ve çocuklarım da içmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here