İpek Böceği ve İpek Üretimi Hakkında

0

İpek Böceği Nedir? İpek Böceği Nasıl Yetişrilir

Bilimsel adı Bombyx mori ve ingilizce silkworm olan ipek böceği bir tür kelebek tırtılıdır. Kozalarından doğal ipek elde edildiğinden bu ismi almışlardır. İpek üretiminde ipek böceği dut yaprakları ile beslenmektedir. Bu nedenle dut ağacının varlığı doğal ipek yetiştiriciliği için gereklidir. İpek böceklerinin erişkinlerinin yani kelebeklerinin ömrü en fazla 3 gündür, bu sürede uçamazlar sadece çiftleşebilirler. Dişileri ortalama 400 civarında yumurta bırakabilirler. Ertesi bahara kadar bu yumurtalar serin bir yerde saklanırlar ve bahar ayında dut yapraklarının oluşmaya başlamasıyla yumurtalar tahtadan yapılan sergilere serilir. Yaklaşık 10-20 günlük kuluçka döneminden sonra yumurtadan ipek böceği tırtılları çıkar ve beslenmeye başlarlar.  Hızla büyürler ve belli bir dönemden sonra tırtıllar kozasını örmeye başlar. İpek böceklerinin büyük bir kısmı kelebekleri tırtıldan çıkarken ipeğe zarar vermemeleri için kozadan çıkmadan boğma yöntemi ile boğularak öldürülür. Bir kısmı ise yumurta elde etmek için kelebeklerin kozadan çıkması beklenir. İpek elde etmek için elde edilen kozalar önce sıcak su içine atılır ve kozanın iç tarafında  bulunan ipekler alınırlar. Dış tarafında bulunan ipek ise ipliksi hale getirme kullanılmaz.

İpek eldesi için yabani ipek böceği ve ehlileştirilmiş ipek böceği kullanılır. Yabani ipek böceği daha büyük olmasına rağmen iplikleri daha ince olduğundan ehlileştirilmiş ipek böcekleri tercih edilmektedir. Bir ipek kozasından elde edilen incecik ipeğin uzunluğu 2-3 kilometreyi bulmaktadır.

Suni İpek Nedir?

Suni ipek ise; söğüt, göknar, kavat gibi selüloz bakımından zengin ağaçlardan çeşitli kimyasal yollarla elde edilen liflere denir. Bu metot ile kullanılacak ağaç önce levha haline getirilir ve lif lif parçalanır. Daha sonra kükürtlenerek belirli sıcaklıkta bir süre bekletilir. Daha sonra bir dizi kimyasal işlemlerden sonra suni ipek elde edilmiş olur. Ancak suni ipek, doğal ipek kadar dayanıklı değildir.

Gerçek İpek Nasıl Anlaşılır? 

Gerçek ipeğin rengi krem rengine yakın bir renktir. El dokuması ipek kumaşta bazı düzensizlikler ve düğümler gözlenebilir. Bunlar aslında işlemin doğal yollarla olduğunu gösterir. Ancak suni ipekle yapılan dokumalar genel olarak fazla derecede pürüzsüz görünür. Ayrıca, ham ipekle yapılan bir kumaş ipliği yakıldığında saç yanığı gibi kokar, üfleyince hemen söner ve yumuşacık bir kül bırakır ancak suni ipek ipliği yakıldığında siyah bir dumanı vardır, yanıcıdır ve üfleyince biraz zor söner. Bir nevi petrol türevi ürün gibi davranır. Ayrıca doğal ipek defne sabunu ile kaynatıldığında kendine özgü parlaklığa ve yumuşaklığa kavuşur.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here