İrmik Nedir? İrmik Nasıl Kullanılır?

0

İrmik Nedir?

İrmik; genel olarak durum buğdayından elde edilen rengi sarı, taneleri biraz iri olan bir un çeşididir. Semolina olarak da bilinir. Bazı çorbalarda ve irmik helvası gibi tatlılarda kullanılan bir besindir. Ayrıca; Makarna irmikten yapılmaktadır. Darı irmiğinden ise boza yapılmaktadır. Genel olarak ise irmikten; irmik tatlısı, irmik helvası, irmik köftesi, buğday irmiği veya darı irmiği çorbası, boza, bebek maması yapılabilir. Ayrıca; bazı tariflerde galeta unu yerine kullanılabilir. İrmiğe batırılarak pişirilmiş balıklar oldukça lezzetlidir.

İrmiğin Özellikleri Nelerdir? İrmikte Gluten Var mı?

Kalori değeri çok yüksek bir besindir. 100 gram irmiğin kalorisi yaklaşık 370 kaloridir. Ayrıca buğday irmiği yüksek oranda gluten içeren bir besin maddesidir. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanların tüketmemesi gereken besinler arasındadır. Darı irmiği gluten içermemesi nedeniyle çölyak hastaları tarafından tercih edilebilir. Darı irmiği buğday irmiğine göre daha lezzetlidir.

İrmiğin Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda magnezyum ve demir içeren bir besindir. Glisemik indeks değeri normal una göre daha düşüktür. Lifli yapısı ve glisemik indeks değerinin düşük olması nedeniyle beyaz una göre daha faydalıdır. Fosfor ve potasyum açısından çok zengin bir besindir. Tok tutucu etkisi ve zengin besin içeriği nedeniyle zayıflamak isteyenler için kullanılabilir. Sporcular için de beyaz una göre alternatif olabilir. Ancak tüketiminde ölçülü olmak gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here