Isırgan Otu İpliği Nasıl Yapılır-Nerelerde Kullanılır?

0

Isırgan Otu İpliği Nedir? Isırgan Otu İpliği Nasıl Yapılır?

Isırgan otu ipliği; ülkemizde bolca yetişen ve şifalı özellikleri nedeniyle kullandığımız ısırgan otunun liflerinden yapılan bir üründür. Son yıllarda ülkemiz kadınlarının katma değerimize sunduğu önemli bir tekstil ürünüdür.

Ekolojiye ve insan bünyesine zarar vermeyen ürünlerde meydana gelen talep artışının bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir üründür. Yüzlerce yıldır; saç problemlerinden şekere, alerjik rahatsızlıklardan romatizmaya kadar pek çok alanda kullanılan, çorbası ve yemeği yapılan bu bitkinin lifleri de oldukça nitelikli ipliklerin yapılmasında kullanılıyor.

Isırganotu liflerinden insanların faydalanması çok eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Bu bitkinin liflerinden Vikinglerin gemi yelkenleri ve balık ağları yaptıkları bilinmektedir. Isırgan otu ipliğinin kullanımı ile en eski kayıt Danimarka’da Voldtofte’deki Bronz Çağı’nın son döneminden kalmadır. Görece yakın zaman olan 19.yy’da ısırgan otu iplikleri kumaş yapımında kullanılmış ve bu kumaşlardan dayanıklı çadırlar, çantalar ve giysiler yapılmıştır. Öyle ki 1. Dünya savaşı sırasında Avusturyalı ve Alman askerlerin kullandığı kumaş içerikli giysi ve ekipmanların büyük çoğunluğu ısırgan otu ipi kullanılarak yapılmıştır. Bu durumun nedeni o yıllarda meydana gelen pamuk kıtlığı idi. Bu yıllardan sonra; pamuk sıkıntısının ortadan kalkması ile pamuk ağırlıklı dokumanın tekrar  tekel haline gelmesi; bu ürün kullanımını oldukça azaltmıştır.

Isırgan Otundan İplik Nasıl Yapılır? 

Kabaca; ısırgan otlarının sap kısımlarının toplanması (hasat), su içinde bekletilmesi (çürütme), sapların iç kısmının uzaklaştırılması ve sap derisinin ayrışması (kırma), elde kalan lifin saçaklandırılması (tarama), sabunlu su içerisinde kaynatma (zamk çıkarma) ve iplik örme (eğirme) ile ısırgan otu ipliği elde edilmektedir.

Isırgan Otu İpliğinin Özellikleri

Isırgan otu ipliği diğer ipliklere nazaran önemli üstünlüklere sahiptir. Isırgan otu liflerinin doğal yapısı nedeniyle bu liflerden yapılan kumaş giysiler doğal bir izolasyon sağlamaktadır. Hatta gelişen iplik eğirme teknolojileri sayesinde bu izolasyon azaltılabilmektedir. Böylelikle kumaşlar yazlık ve kışlık olmak üzere üretilebilmektedir.

Isırgan otu ipi günümüzde maliyeti düşük ve çevreye zarar vermeyen bir teknoloji ile üretilmektedir. Isırgan otu; pamuğa göre daha verimli bir bitkidir. Doğaya daha uyumlu, iklim şartlarına karşı çok dayanıklı bir bitkidir. Ayrıca; ısırgan otu lifi üretmek için gereken su miktarı pamuktan lif üretmek için gereken su miktarına göre %40 ile %60 daha az olabilmektedir. Bunlar dışında; bitkide bulunan nitelikli lif oranı % 15’in üzerindedir.

Isırgan otu ipliği üretiminde ortaya çıkan atık da değerlidir. Bu malzeme aslında atık değil ipliğin üretimi sonrasında ısırgan otundan geriye kalan malzemedir. Bu malzemeler; kozmetik ürünlerde, gıda boyası yapımında, organik tarım uygulamalarında ve hayvan yemi olarak kullanılabilmektedir.

Aynı zamanda ısırgan otundan elde edilen yeşil boyanın kumaş boyama için elverişli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle; pek çok iplik türünde bu boyanın kullanılması mümkündür.

Ülkemizde Isırgan Otu İpliği Üretimi

Türkiye’de özellikle Giresun’un Espiye ilçesinin Akkaya köyünde yaşayan kadın girişimciler sayesinde ısırgan otu ipliği tanınmaya başladı. Köyde yaşayan Türk kadınları; ısırgan otu ipliğinden çorap ve süs eşyaları ile kumaş dokuma çalışmalarından bulunmaktadırlar.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here