İşlenmiş Et Ürünlerinin Zararları

İşlenmiş Et Ürünlerinin Zararları

Özellikle Çocukların Bu Besinlerden Uzak Durması Gerekir…

İşlenmiş Et Ürünlerinin Zararları Korkunç Boyutta

Sucuk, Pastırma, Jambon, Salam, Sosis… İşlenmiş et ürünleri saymakla bitmiyor. Hepsi farklı lezzette veya aslında bize alıştırılmış lezzette. Peki işlenmiş gıdaların üretim sebebi lezzetli olmaları mı? Hayır, bu bir ticari durum. Etin uzun süre saklanması için bulunmuş en eski yöntemleri ihtiva ediyor. En doğal etle, en has baharatlarla harmanlarak yapılan işlenmiş et ürünlerinin zararlı olması size de mantıklı gelmeyebilir. Ama maalesef öyle. Hileli ürünlerin zararlarını ise saymıyoruz bile.

Sucuk, Salam, Sosis ve Jambon gibi işlenmiş et ürünlerinin insan sağlığına çok büyük zararları var. Son derece sağlıksız ve hijyen koşullarının olmadığı şartlarda üretilen bu ürünler sağlıklı koşullarda üretilseler bile insan sağlığı için ciddi riskleri içermektedirler.

İşlenmiş Et Ürünlerinin Zararları Kansere Kadar Gidiyor!

Avrupa’da yarım milyon insan üzerinde yıllarca süren tıbbi incelemelerde, günde 160 gram ve üstü  işlenmiş et ürünü tüketenlerin % 44’ünün 12 yıllık takip süresi sonunda öldüğü görüldü.Günde 50 gram işlenmiş et ürünü tüketenlerin  dahi pankreas kanserine yakalanma oranı yüzde 20 artıyor. İşlenmiş et ve et ürünlerinde oluşan sodyum nitrit adlı kimyasal madde  proteinlerde bulunan aminoasitlerle kimyasal tepkimeye ve açığa kanserojen maddelerin çıkmasına sebep oluyor. Yine İşlenmiş Et ürünlerinin bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde arttırdığına dair çalışmalar vardır. Kalp ve Damar sağlığı açısından düşünülürse sağlıklı insanların dahi tüketmemesi gerekir.

Peki Et Ürünlerini Nasıl Tüketmeliyiz….

Et ürünlerini az tuzlu tüketmeliyiz. Tuzu azaltarak, et içerisine çeşitli çeşniler atarak zenginleştirebiliriz. Kekik, Nane, Zerdeçal, Zencefil, Limon, Elma Sirkesi, Sarımsak, Soğan gibi doğal baharat ve sebzelerle etin ağır etkisini kırabilir. Sindirimini kolaylaştırabilir ve içerisindeki besin değerlerinin emilimini arttırabiliriz. Kesinlikle çocuklarımıza kızarmış et yemekleri yapmıyoruz. Etin en güzel hali kemikleriyle birlikte haşlanmış halidir. Burada şunu belirtmekte fayda var, kemikler etten daha besleyicidir. Özellikle kemiklerden yapacağınız ilik çorbasının içerdiği proteinler ve yoğun kalsiyum nedeniyle pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yemekleri yerken, ekmek ve tuz tüketmemekte fayda vardır.

Sağlıcakla Kalın….

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ