İşlenmiş Et Ürünlerinin Zararları-Salam ve Sosis Neden Zararlıdır?

0

İşlenmiş Et Ürünü Nedir?

İşlenmiş et; hayvanların et, organ veya dokularının çeşitli ısıl, fermente ve kimyasal işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen besin grubudur. Genel amacı etin uzun süre saklanması, tadın değiştirilmesi veya hayvan dokularının değerlendirilmesidir. Salam, Sosis, Pastırma, Füme, Jambon, Salamura Et, Kurutulmuş Et gibi çeşitleri bulunabilir.

İşlenmiş Et Ürünlerinin Zararları Neledir?

Avrupa’da yarım milyon insan üzerinde yıllarca süren tıbbi incelemelerde, günde 160 gram ve üstü  işlenmiş et ürünü tüketenlerin % 44’ünün 12 yıllık takip süresi sonunda öldüğü görüldü.Günde 50 gram işlenmiş et ürünü tüketenlerin  dahi pankreas kanserine yakalanma oranı yüzde 20 artıyor. İşlenmiş et ve et ürünlerinde oluşan sodyum nitrit adlı kimyasal madde  proteinlerde bulunan aminoasitlerle kimyasal tepkimeye ve açığa kanserojen maddelerin çıkmasına sebep oluyor. Yine İşlenmiş Et ürünlerinin bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde arttırdığına dair çalışmalar vardır. Kalp ve Damar sağlığı açısından düşünülürse sağlıklı insanların dahi kalp ve damar hastalığına yakalanmalarına neden olabilir.

Endüstriyel olarak üretilmiş her tür işlenmiş et içerisinde, bir takım bakterileri, bozunmayı ve botulizmi önlemek için bir takım kimyasallar katılmaktadır. Bu kimyasal maddeler vücuda girdiği zaman örneğin mide asidi ile tepkimeye girerek kanserojen maddelerin oluşumuna neden olmaktadır. Bu noktada geleneksel yöntemlerle ve uygun hijyen şartlarında hazırlanmış ürünler için böyle bir risk bulunmamaktadır. Geleneksel yöntemle hazırlanmış sucuk ve pastırmalarda mayalanma doğal süreçlerle meydana gelmekte, faydalı bakteriler üremekte ve etin besin değeri artmaktadır. Endüstriyel işlenmiş ürünlerde mayalanma olayı yapay olarak sağlanmakta ve kimyasal enzimlerle süreç hızlandırılmaktadır.

İşlenmiş et ürünleri için yukarıda belirtilen risklerden daha tehlikeli olan bir diğer durum ise sahte, merdiven altı ürünlerdir. Öyle ki bazı işlenmiş et ürünlerinin kilogram fiyatı, taze etin yarısından daha azdır. Bu durumda böylesi ürünlerin içeriğinde ne olacağı oldukça kuşkulandırıcıdır.

Peki Et Ürünlerini Nasıl Tüketmeliyiz….

Et ürünleri taze ve az tuzlu tüketetilmelidir. Tuzu azaltarak, et içerisine çeşitli çeşniler atarak zenginleştirebiliriz. Kekik, Nane, Zerdeçal, Zencefil, Limon, Elma Sirkesi, Sarımsak, Soğan gibi doğal baharat ve sebzelerle etin ağır etkisi kıralabilir, sindirimini kolaylaşabilir ve içerisindeki besin değerlerinin emilimi arttırılabilir. Ayrıca bu baharatlarla et marine edilebilir. Hem ocakta hem mangalda et pişirilirken lezzetinin artması için adaçayı, kekik, biberiye gibi bitkilerle marine edilir. Bu durumda et pişerken ortaya çıkan zararlı maddelerin etkisi de azalacaktır.

Ayrıca etin en güzel hali kemikleriyle birlikte haşlanmış halidir. Nedeni ise bazı yönlerden kemikler etten daha besleyici olabilmektedir.  Özellikle kemiklerden yapılacak ilik çorbasının içerdiği proteinler ve yoğun kalsiyum nedeniyle pek çok faydası bulunmaktadır.

Sağlıcakla Kalın….

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here