Ispanak ve Ispanağın Faydaları

0

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle ıspanak, yılın her zamanı kolayca bulunan, fiyatı ucuz ancak faydası oldukça fazla bir besindir. Kendisi dahi tek başına bir öğün yemek olarak tüketilebilir. ‘Amaranthaceae’ ailesine mensup bu sebze Asya kökenlidir ve dünyanın hemen her yerinde yetiştirilebilir.

Ispanak E vitamini açısından zengin bir sebzedir ve bilindiği üzere E vitamini ısıya dayanıklı antioksidandır. Bu nedenle pişirince E vitamini değeri kaybolmaz.Ayrıca, A ( beta karoten ), C vitamini ve K vitamini yönünden de zengindir. Demir, magnezyum, bakır, çinko, manganez mineralleri açısından da zengindir.

Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, ıspanak da gerek antioksidan açısından gerekse lif açısından zengindir ve içerdiği mineraller, flavonoidler yönünden bu zenginliği, kansere ve kalp hastalıklarıan karşı faydalı bir besin olmasını sağlar. Bağırsak ve sindirim sistemine yararlıdır. Ispanak özellikle gözler için çok faydalıdır. Makula dejenerasyonuna, katarakt oluşumuna karşı gözleri korur. Mukus salgısını arttıran bir besin olmasından dolayı, mideyi korur. Bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığa iyi gelmektedir.

Ispanak kemik sağlığını koruyucu K vitamini içerir. Sinirleri güçlendirir ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Beyin sağlığı içinde bir takım olumlu etkileri bulunmaktadır. Saç ve cilde de faydaları vardır. Ispanak suyu ile saçlar yıkandığından saçları gürleştirici etkisi bulunmaktadır.

Ispanağın Zararları Nelerdir?

Her şeyin fazlası zarardır buna ıspanak da dahil. Tabi ki ıspanağı zarar verecek kadar aşırı tüketmek normal şartlarda pek mümkün değildir. Fakat aşırı ve uzun süre tüketilirse, ishale neden olur. İshal sorunu olanların dikkatli tüketmesi gerekir. Ayrıca, mineral emilimini azaltan etkileri olabilir. Ispanak pürin adında bir protein içermektedir ve bu protein aşırı miktarlarda böbrekler için zararlıdır. Ayrıca oksalat içerdiğinden fazla miktarda tüketmek böbrek taşı oluşumunu teşvik edebilir. Nadirde olsa alerji ve toksik etki gösterebilir. Aşırı tüketimi dişlere zarar verebilir. Ancak tekrar edelim, bunlar sizi korkutmasın ıspanakla ilgili ciddi bir probleminiz yoksa rahatlıkla makul ölçülerde tüketebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here