İspirto-Denaturated Alcohol

0

Etil Alkol-İspirto Nedir? İspirtonun Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

İspirto italyanca kökenli spirito (Ruh) kelimesinden türemiştir ve halk arasında etil alkol çözeltisine verilmiş isim olmasına rağmen aslında % 100 oranda etil alkol içermeyen bir üründür. İspirto için içeriğinde bir miktar etil alkol olan bir sıvı demek daha doğru bir tanımlamadır. Bu nedenle; ispirto içilmeye uygun olmayan-zehirli bir etil alkol çözeltisidir.  Kullanım amacı daha çok yakıt olarak kullanılmasıdır. Prosedürler gereği,  renklendirilerek satılır. Denaturated Alcohol ingilizce karşılığıdır. Aslında ispirtonun bu şekilde üretilmesi tamamen vergilendirme ve etil alkolün zevk dışında kullanıldığı alanlarda daha ucuza vatandaşa temini için içerisine metil alkol, boya ve bazı kimyasallar eklenerek ulaştırılması yöntemidir.

Daha net bir ifade ile   içeriği büyük oranda etil alkolden oluşmuş bir sıvıdır. Renkli ispirto daha çok eski ispirtolu ocaklarda yakıt olarak, yine bazı işlemlerde yakıt olarak, bazı kimyevi maddelerin üretiminde kullanılır.

İspirto içeriğinde çeşitli oranlarda metil alkol de bulunabilmektedir. Bu nedenle alkol yerine içilmesi de ciddi  hatta ölümcül sorunlara neden olabilmektedir.

İspirtonun Üretimi  Nasıldır?

Şeker fabrikaları bünyesinde eskiden ispirto üretim fabrikaları da vardı. Şeker eldesinden sonra kalan pancar melası içinde bulunan şekerin mayalandırılması ile oluşan etil alkol içerisine çeşitli katkı maddeleri katılarak elde edilmiştir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here