İyot Minerali ve İyot Eksikliği Hakkında

İyot Minerali ve İyot Eksikliği Hakkında

İyot Nedir? İyot Hangi Alanlarda Kullanılır?

İyot, kimyasal sembolü “I”,  atom numarası 53 olan Halojenler sınıfından bir elementtir.  İyot,  iyodür halinde öncelikle deniz suyu içinde bulunmaktadır. Bunun dışında az miktarda bazı topraklarda, bazı deniz canlılarında görülebilir.  Kelp adı verilen bazı deniz yosunu türleri en fazla iyot içeren kaynaklardır.  Genel olarak iyot bu yosun türlerinden saflaştırılır.  İyot fotoğrafçılıkta, ilaç yapımında ( tentürdiyot gibi), antiseptik yapımında, gıda katkılarında, boyalarda kullanılır.  İyot eksikliğinin önüne geçmek için sofra tuzu içerisine iyot eklenmektedir

İyot Hangi Besinlerde Bulunur.

İyot en fazla tuzlu su balıklarından görülür. Özellikle mezgit ve ton balığı gibi balıklarda daha çok iyot bulunur. Diğer tuzlu su canlılarında da çeşitli oranlarda iyot bulunur. Sebzeler arasında en zengin iyot kaynakları arasında Ispanak,  kabak, pazı ve sarımsak içinde bulunur. Kuru fasulye içinde de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri ( yoğurt ve peynir ) ile yumurta iyot bakımından oldukça zengin diğer besinler arasında yer alır.  Günlük iki kase yoğurt veya iki bardak süt tüm iyot ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

İyot Eksikliği Nedir? İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

İyot eser oranda vücuda alınması gereken minerallerden birisidir.  İyot Eksikliği  troid hormonuna bağlı guart gibi hastalıklara neden olabilmektedir.  Yetişkin bir insana tavsiye edilen günlük iyot miktarı oldukça eser miktardadır ve bu miktar 150 mcg‘dir.

Dünyada pek çok ülkede iyot eksikliği sık karşılaşılan bir durumdur. İyot eksikliği, yetişkinlerde özellikle bayanlarda guatr ve meme kanseri ile ilişkilendiriliyor. Çocuklarda ise büyüme ve gelişme sorunlarına neden oluyor.  Ayrıca, erken evrelerde belirti vermeden gelişebiliyor ve ileriki dönemlerde hipotiroidi sorununa neden oluyor. Hipotiroit görülmeye başlandıktan sonra buna bağlı olarak, cilt kuruluğu, saçlarda dökülme, cilt kuruluğu, kabızlık, soğuğa karşı dirençsizlik, adet düzensizlikleri, tırnaklarda kırılma,  kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği, dikkat bozukluğu, unutkanlık gibi çok sayıda soruna neden olabiliyor. Bebeklerde zeka geriliğine, işitme ve konuşma bozukluklarına,  neden olurken, Hamile ve emziren bayanlarda iyot eksikliği daha ciddi sorunlara neden oluyor öyle ki bu durum hem bebeğe hem de anneye zarar verebiliyor. Ayrıca yine bayanlarda kısırlığa neden olan faktörlerden biri de iyot eksikliği olabiliyor.

Ayrıca iyot eksikliği sonucu, zihinsel bozukluklar,  ödem, üşüme, kronik yorgunluk,  kısırlık, sık hastalanma gibi sorunlar oluşabilir.

Ancak iyot eksikliğinin var olup olmadığı tahlillerle anlaşılabilecek bir konudur.

Yaşlara Göre Tavsiye Edilen Tüketim Miktarları ( WHO verilerine göre )

0-5 yaş arasında: 90 mcgram/gün
6-12 yaş arasında: 120 mcgram/gün
Genç erişkinlerde ve erişkinlerde:150 mcgram/gün
Hamilelerde ve emzirme sırasında: 200 mcgram/gün

İyot eksikliği nasıl giderilir

Günlük 2 gram iyotlu tuz tüketimi ile iyot ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak tuz tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Bir diğer husus, iyotlu tuzların serin, kuru ve ışıksız bir yerde saklanması tavsiye edilir. Ayrıca tuzun yemeklere, yemek piştikten sonra atılması iyodun kaybolmamasını sağlayacaktır. Yukarıda bahsettiğimi gibi süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar ile ıspanak gibi besinler iyot kaynağı besinlerdir.  Bir de yukarıda bahsedilen ve iyot emilimini bozan  besinlerden uzak durulması fayda sağlayacaktır.

Sağlıcakla Kalınız….

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ