İyot Minerali ve İyot Eksikliği Hakkında

0

 İyot Hangi Besinlerde Bulunur

İyot, kimyasal sembolü “I”,  atom numarası 53 olan Halojenler sınıfından bir elementtir. İyodür halinde öncelikle deniz suyu içinde bulunmaktadır. Bunun dışında az miktarda bazı topraklarda, bazı deniz canlılarında görülebilir.  Kelp adı verilen bazı deniz yosunu türleri en fazla iyot içeren kaynaklardır ve iyotu elde etmek için bu yosun türü kullanılır. Bu mineral; fotoğrafçılıkta, ilaç yapımında ( tentürdiyot gibi), antiseptik yapımında, gıda katkılarında, boyalarda ve tuz içerisine iyot eksikliğini önlemek için  katkı maddesi olarak kullanılır.

Tuzlu su balıkları özellikle mezgit ve ton balığı gibi balıklar iyot açısından zengindir. Diğer tuzlu su canlılarında da çeşitli oranlarda  bulunur. Sebzeler arasında en zengin kaynaklar ıspanak,  kabak, pazı ve sarımsak sayılabilir. Kuru fasulye içinde de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri ( yoğurt ve peynir ) ile yumurta içerisinde de bulunur.  Günlük iki kase yoğurt veya iki bardak süt günlük ihtiyaç duyulan iyotu karşılamaya yetmektedir.

İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Iyot eser oranda vücuda alınması gereken minerallerden birisidir.  Iyot Eksikliği  troid hormonuna bağlı guart gibi hastalıklara neden olabilmektedir.  Yetişkin bir insana tavsiye edilen günlük 150 mcg‘dir.

Dünyada pek çok ülkede iyot eksikliği sık karşılaşılan bir durumdur.  Bu mineralin eksikliği etişkinlerde özellikle bayanlarda guatr ve meme kanseri ile ilişkilendiriliyor. Çocuklarda ise büyüme ve gelişme sorunlarına neden oluyor.  Ayrıca, erken evrelerde belirti vermeden gelişebiliyor ve ileriki dönemlerde hipotiroidi sorununa neden oluyor. Hipotiroit görülmeye başlandıktan sonra buna bağlı olarak, cilt kuruluğu, saçlarda dökülme, cilt kuruluğu, kabızlık, soğuğa karşı dirençsizlik, adet düzensizlikleri, tırnaklarda kırılma,  kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği, dikkat bozukluğu, unutkanlık gibi çok sayıda soruna neden olabiliyor. Bebeklerde zeka geriliğine, işitme ve konuşma bozukluklarına,  neden olurken, Hamile ve emziren bayanlarda iyot eksikliği daha ciddi sorunlara neden oluyor öyle ki bu durum hem bebeğe hem de anneye zarar verebiliyor. Ayrıca yine bayanlarda kısırlığa neden olan faktörlerden biri de iyot eksikliği olabiliyor.

Ayrıca iyot eksikliği sonucu, zihinsel bozukluklar,  ödem, üşüme, kronik yorgunluk,  kısırlık, sık hastalanma gibi sorunlar oluşabilir. Ancak bu mineralin eksikliği tahliller sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yaşlara Göre Tavsiye Edilen Tüketim Miktarları ( WHO verilerine göre )

0-5 yaş arasında: 90 mcgram/gün
6-12 yaş arasında: 120 mcgram/gün
Genç erişkinlerde ve erişkinlerde:150 mcgram/gün
Hamilelerde ve emzirme sırasında: 200 mcgram/gün

Iyot eksikliği nasıl giderilir

Günlük 2 gram iyotlu tuz tüketimi ile vücudun iyota olan ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak tuz tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Bir diğer husus, iyotlu tuzların serin, kuru ve ışıksız bir yerde saklanması tavsiye edilir. Ayrıca tuzun yemeklere, yemek piştikten sonra atılması iyodun kaybolmamasını sağlayacaktır.

Sağlıcakla Kalınız….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here