K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

0

K Vitamini Nedir? K Vitamini Eksikliği Nedir?

Kanın pıhtılaşması için gereken en önemli maddelerden birisi K vitaminidir (Koagulationsvitamin). Yağda çözünen vitaminlerden biri olan K vitamini sadece kanın pıhtılaşmasında rol oynamaz aynı zamanda sağlıklı iskelet sistemi, kırılmaya karşı dayanıklı kemikler ve damar sertliğine karşı etki gösteren bir vitamindir.

K1, K2 ve K3 olmak üzere üç çeşidi vardır; K1 vitamini (filokinon) yeşil yapraklı sebzeler, yağlar ve süt ürünleri içinde bulunur. K2 vitamini olarak bilinen menakinon ise insan vücudunda üretilen bir vitamindir. K2 vitamini bağırsaklarda bulunan faydalı bakteriler üretir. K3 vitamini (menadion) ise yapay K vitaminidir ve tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Yağda çözünen bir vitamin olduğundan idrarla dışarı atılmaz ve karaciğer ile yağ dokusunda depolanır.

K Vitamini Eksikliği Belirtileri

K Vitamini eksikliğinde; vücutta oluşan küçük yara ve kesiklerde kan kolayca pıhtılaşmaz. Pıhtılaşmama sorununun başka nedenleri de olabilir ancak bu gibi durumlarda K vitamini eksikliği ilk akla gelen şüphedir. Ayrıca; kollarda çabuk morarma, kemiklerin kırılgan olması, kanlı idrar, hemoroid, aşırı adet kanaması, diş etlerinde kanamalar gibi belirtilerde gösterebilir. Ancak bu belirtiler başka sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle tanı mutlaka uzman bir hekim tarafından konmalıdır.

K Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

Düzensiz beslenme, bilinçsiz yapılan diyetler, aşırı antibiyotik kullanımı, vitamin açısından fakir beslenme ( tahıla veya fastfood ürünlere dayalı beslenme), kan seyreltici ilaç kullanımı gibi nedenler Vitamin K eksikliğine neden olabilir.

K vitamini İçeren Besinler

Her çeşit Lahana, Ispanak, Kekik, Fesleğen, Brokoli, Taze Soğan, Maydanoz, Adaçayı, Ispanak, Kuşkonmaz, Marul, Havuç, Yaban Mersini, Dut, Karadut, İncir, Kereviz, süt ürünleri vs sayılabilir. Görüldüğü gibi hemen her besinde bulunan bir vitamin olmakla birlikte sebze ve meyveden uzak bir beslenme periyodunda vücutta çeşitli sorunlar başgösterebilir. Özellikle tahıla, işlenmiş et ürünlerine ve fastfood tarzı beslenmeler pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

Aşırı K Vitamini Zararlı mı?

Normal beslenme düzeninde vücuda zarar verece kadar vitamin alımı imkansıza yakındır. Ancak vitamin tabletleri bilinçsizce kullanılırsa yağda çözünen bu vitamin karaciğerde depolanmaya başlanır. Aşırı birikimi karaciğer fonksiyonlarını bozabilir. Ayrıca damarlara pıhtı atmasına neden olabilir ki bu durum çoğu kez ciddi sorunlara yol açar.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here