Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında

0

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Bilgi

Kabak çekirdeği; yediğimiz besinler arasında beslenme değeri en güçlü yiyeceklerden birisidir. Şekli balığı andıran bu küçük çerezler, aslında içerik olarak da balıkla benzer bazı bileşimlere sahip. Özellikle Omega 3 ve çinko açısından oldukça zengin. Bilindiği gibi Omega-3 beyin sağlığı için, çinko ise cilt ve kemik sağlığı için oldukça önemli maddeler. Yapılan araştırmalar, özellikle yaşlı kişilerde meydana gelen kalça kırıkları ile düşük çinko düzeyi arasında önemli bir ilişki var. Ayrıca, B, K vitaminleri ve magnezyum, manganez, fosfor, bakır ve demir açısından da zengin bir yiyecektir. Yol ve araç tutmalarında, mide bulantısında oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra çok etkili bir bağırsak düzenleyicisidir.

İçeriğindei fitosteroller sayesinde kolesterolü düşürür. Ayrıca; prostat büyümesi içinde oldukça faydalıdır. Prostat büyümesinde bu kadar etkili olmasının nedeni; testesteron ve DHT tarafından tetiklenen prostat hücrelerinin büyümesini engellemesidir.

Saç Dökülmesi için Saç Çıkarma ve Saç Gürleştirme için Kabak Çekirdeği Yağı

Aşırı salgılanan DHT, eğer baskılanamazsa prostat büyümesinin yanı sıra saç dökülmesi gibi sorunlarada yol açabilir. Daha önceki yazılarımızda ( Bknz: Çörek Otu Yağı Mucizesi ) çörek otu yağının, DHT hormonunu baskıladığını ve saç dökülmesini durdurduğunu, beyazlamayı engellediğini, prostat büyümesini engellediğini belirtmiştik. Okuyucularımızdan gelen yorumlarda ise; masaj şeklinde uyguladıkları çörek yağı ile dökülen saçları yerine büyük oranda saç çıktığını belirtmişlerdir. Ancak kabak çekirdeği ve çörek otu yağı kombinasyonları hem prostat hem de saç bakımı ve cilt bakımı olarak nasıl etki gösterir bunun araştırılması gerekmektedir. Kabak çekirdeği içerisinde bulunan Curcubitin adlı madde de saç oökülmesini engelliyor. Ayrıca; çinko minerali, B6 ve C vitaminleri de saç sağlığını destekliyor.

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Diğer Bilgiler:

Parazit, Tenya, Bağırsak Solucanı Düşürmek için Kabak Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Her gün bir elin avucu kadar kabak çekirdeğini nomal şekilde tüketmek veya püre haline getirip yemek bağırsak tenyalarını ve şeritlerini düşürmek için etkilidir.

Kabak çekirdeği tüketiminde günlük 25 gram kabak içi yemek, solucan ve kurt dökmek için yeterli olacaktır. Kabak çekirdeği tek başına yenebileceği gibi, püre şekline getirilerek veya meyve kokteylleri pastalar üzerine serpilerek te tüketilebilmektedir. Kabak çekirdeği yenildikten yaklaşık 2-3 saat sonra tenyaları savunmasız halie müshil etkisi oluşturmakta ve bağırsağı solucanlardan ve kıl kurdu türü bağırsak kurtlarından temizlemektedir.

Kubuk çekirdeği faydaları arasında; menapoz sorunlarında, mesane iltihaplanmalarında, osteoporoza karşı koruyucu olarak kullanılabilir. Osteoporoz kemik erimesi sorunu olup, orta yaş üstü insanlarda önemli oranda görülen bir sağlık problemidir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here