Kabak Çekirdeği Yağı Hakkında Bilgi

0

Böbrek Taşlarını  Önlemek ve Tenya Parazit Düşürmek için Kabak Çekirdeği ve Soğuk Press Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Neler? 

Soğuk Press Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları 

Antienflamatuar ( iltihaplanma ve yangılara karşı ), Üriner Sistemde görülen bir takım  sorunlar,  LDL ( Kötü ) Kolesterolün düşürülmesi, Vasküler Hastalığı, Prostat Hastalıkları, Esansiyel Yağ Asidi (EFA) Eksikliği, Yatak ıslatma (çocuklarda), parazit ve cilt sorunlarında kullanılır.

Kabak çekirdeği yağı idrar yolları sorunları için çok faydalı bir besin takviyesi olup, Benign Prostat ( İyi huylu prostat büyümesi ) gibi sorunlarda da kullanılmaktadır. BPH ( Benign Prostat Büyümesi ) üzerinde gösterdiği etki halen araştırılmaktadır.

Kabak Çekirdeği yağı aynı zamanda; özellikle böbrek ve mesanede oluşacak taş problemlerinin de önüne geçebilir. Öyle ki , bu yağ taş oluşumunu arttıran maddelerin seviyesini azaltmakta, taş oluşumunu azaltan bileşiklerin ise etkilerini ve seviyelerini arttırmaktadır.

Tarihte Kabak çekirdeği genellikle böbrek problemleri de idrar problemleri, gastrit ve tenya ve yuvarlak solucanları gibi sorunları  tedavi etmek için kullanılmıştır.( Ayrıntılar için Bkzn: Kabak Çekirdeği Faydaları )

Özellikle bağırsak solucanlarını ve tenyaları ile bağırsak parazitlerini dökmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu sebeplerle bağırsağında parazit bulunanların bol bol kabak çekirdeği tüketmesinde büyük fayda vardır.

İçerisinde E vitamini gibi güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. A vitamini yönünden ise zengindir. Daha önce belirttiğimiz gibi Kabak çekirdeği çok iyi Omega-3 bitkisel kaynaklarından biridir. Kabak Çekirdeği taneleri tabiri caizse birer balıktır. Bu özellikleri nedeniyle Kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı LDL yani kötü kolesterol düşürücüdür.

Kabak çekirdeği veya kabak çekirdeği yağı içinde bulunan tocopherol ve magnezyum bileşikleri, idrar kesesinin bağlı olduğu kas dokusuna olumlu etki yapmakta ve idrar kesesinde oluşan irritasyon sorunlarına fayda sağlayabilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı, dünyana en çok Avustralya’da üretilmektedir ve bu ülkede araştırmalara konu olmuştur. Diyet Listelerine girmiştir. Ayrıca; mutfak yağı olarak da tüketildiğine dair bilgiler mevcuttur. Avustralya’da özellikle salatalara katıldığı ifade edilmiştir.

Esansiyel Yağ asitleri’nin vücutta pek çok işlevsel görevi vardır. Özellikle cilt dokularının esnekliğini sağlamları yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi ve durdurulması bakımından çok önemlidir. Ayrıca; kan damaları, sinirler ve beyin sağlığı üzerinden önemli etkileri bulunmaktadır. Hücrelerin bütünsel yapısının korunmasında hayati derecede önemleri vardır.

Bazı ülkelerde; mutfak yağı olarak da kullanıldığı bildirilmiştir.

Kabak Çekideği Yağı’nda Bulunan Etken Maddeler

Kabak çekirdeği yağı,% 30-50 palmitik, stearik, oleik ve linolenik asitler dahil olmak üzere içerir; beta, gama ve delta-tokoferol içeren tokoferoller; ve lutein ve beta-karoten içeren karotenoidler. Kabak çekirdeği yağı da klorofil içerir.  Fitosteroller; Kolesterol 0g / 100g. , Alfa-tokoferol ve alfa-tokoferol’ün 5-10 katı kadar  gama-tokoferol içeririr.

Kabak Çekideği’nde bulunan linolenik asitler; vücudumuz tarafından üretilememektedir. Bu sebeple dışardan alınmaları gerekmektedir. Linolenik asitler F vitamini olarak bilinirler ve Omega-3 asitleri olarak da sınıflandılırlar ve Omega-3 asitlerinin bitkisel kaynaklarıdır denebilir.  ( Bknz: Balık Yağı Hakkında Bilgi

Saç Beyazlaması ve Saç Dökülmelerine Karşı Kabak Çekirdeği ve Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Daha önceki yazılarımızda DHT hakkında bilgi vermiştik. DHT, testesteron hormonun değişik bir kimyasal biçimi olup, prostat büyümesi, saç dökülmesi gibi bazı yan etkilere sahip bir hormondur. Özellikle cinsel aktiviteler sonrasında vücutta oranı artmakta, vücudun aşırı yağlanmasına neden olmaktadır. Bu yağlanma neticesinde ise sivilceler oluşmakta ve saç dökülmesi hızlanmaktadır. Pek çok erkeğin sağ dökülmesinin asıl kaynağı Dehidrotestosteron ( DHT ) hormonudur. İşte kabak çekirdeği yağı, bu hormonu baskılayarak hem prostat büyümesini hem de saç dökülmesini önemli ölçüde azaltacaktır. DHT baskılamak için kullanılan bir diğer ürün ise mucizevi etkilere sahip çörek otu yağıdır. ( Lütfen Bknz: Çörek Otu Yağının Saç Dökülmesi ve Beyazlamasına Etkileri )

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır ?

( Kabak Çekirdeği Yağı, tedavi amacıyla kullanılacaksa etkili fayda sağlamak için doktor veya diyetisyen onayını tavsiye ediyoruz )

Beslenme Desteği olarak ise Kabak çekirdeği yağı, salatalara az miktarda konulabilir. Dilenirse her sabah bir çay kaşığı kadar tüketilebilir. Alacağınız kabak çekirdeği yağı mutlak surette soğuk press kabak çekirdeği yağı olmalıdır. Aynı şekilde; kabak çekirdeği tüketirken de kavrulmamış ve işlem görmemiş çiğ kabak çekirdeği olması önemlidir. Çünkü ısıl işlem gördüğü zaman hem kendisi hem de yağı pek çok etkisini büyük oranda kaybedecektir.

Soğuk Press Kabak Çekirdeği Yağı aynı zamanda; masaj yağı olarak da kullanılabilir. Hem saçlar için hemde vücut için pek çok faydası olan bu yağ, banyodan bir iki saat önce saçlara ve vücuda uygulanabilir.

Tenya, parazit düşürmek içinde hem yağı hem de kendisi kullanılabilir. Her gün iki yemek kaşığı kadar kabak çekirdeği yemek bunun için fayda sağlayacaktır.

Kabak Çekirdeği Yağı Fiyatı: 

Kabak çekirdeği yağı, soğuk press olanlarının fiyatı; gramajına göre en az 30 TL ile 70 TL arasında değişmektedir. Örnek olarak; piyasada bilinen bir markanın 200ml’lik soğuk press yağının fiyatı 37 TL olarak görülmüştür. Bu sebeple bu ürünü almadan önce ufak bir araştırma yapınız ve mutlaka kaliteli ve soğuk press olmasına dikkat ediniz….

Not: Bitki yağları, sağlık açısından pek çok olumlu etkisi vardır. Ancak soğuk press bitki yağları diğer yağlara göre daha şifalıdır. Lütfen ısrarla bu yağlardan tercih edin.

Sağlıcakla Kalınız…

Kaynak: http://www.pumpkinseed.net.au/oilhealthbenefits

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here