Kabak Tatlısı Tarifi – 4 Çeşit Tarif

5

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tarif 1 : Ocakta Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi için Malzemeler

2 kg balkabağı
1,5 su bardağı toz şeker  ( Şeker miktarı kabakların tatlılığına ve isteğe göre değişebilir )
2-3 adet karanfil
Ceviz, Kaymak ( İsteğe göre )

Ocakta Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Balkabağı; karpuz gibi dilimlenir, çekirdekleri çıkartılır ve kabuğu soyulur, yıkanarak 2-3 parmak kalınlığında doğranır.  Yeterince yayvan büyüklükte bir tencereye aralarına şeker serperek kabaklar dizilir ve bir gece ağzı kapalı bir vaziyette çekeri emmesi için bekletilir. Bir gece bekledikten sonra kabaklar suyunu salacağı için ayrıca pişirirken su koymaya gerek yok. Kabaklar orta ateşte yumuşancıya kadar  ağzı kapalı olarak pişirilir. Pişirme esnasında arzu edilirse karanfil eklenir. Kabaklar piştikten sonra 10-15 dakika iyice koyulaşması için ağzı kapalı olarak pişirilir.  Daha sonra soğutulur, üzerine kaymak ve dövülmüş ceviz eklenerek servis yapılır.

Tarif2: Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

Fırında Kabak Tatlısı için Malzemeler:
1 kilo ayıklanmış ve uygun büyüklükte doğranmış  bal kabağı
2 su bardağı toz şeker ( Arzuya ve kabakların durumuna göre ölçü değişebilir )
Dövülmüş fıstık veya ceviz
Kaymak

Fırında Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?
2 cm kalınlığında dilimlenen balkabağı borcama dizilir. Üzerine şeker eşit bir biçimde yayılır ve 180 derecede 15 dakika ısıtılmış fırına atılarak 20-25 dakika pişirilir. Üzerin nar rengi aldıktan sonra fırından alınır ve soğutulur. Üzerine isteğe göre ceviz veya fıstık, kaymak dökülerek servis edilir.

Tarif3: Tahinli Kabak Tatlısı Tarifi

Tahinli Kabak Tatlısı için malzemeler

1 kg. Balkabağı
2 -2,5 su bardağı toz şeker
1 silme çay kaşığı tuz
Çeyrek limonun suyu
2-3 adet karanfil
Üzeri İçin: Tahin ve ceviz ( fıstıkda olabilir )

Tahinli Balkabağı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Balkabağı; karpuz gibi dilimlenir, çekirdekleri çıkartılır ve kabuğu soyulur, yıkanarak 2-3 parmak kalınlığında doğranır.  Yeterince yayvan büyüklükte bir tencereye aralarına şeker ve tuzu serperek kabaklar dilizir ve bir gece ağzı kapalı bir vaziyette çekeri emmesi için bekletilir. Bir gece bekledikten sonra kabaklar suyunu salacağı için ayrıca pişirirken su koymaya gerek yok. Kabaklara limon suyu ekledikten sonra  orta ateşte yumuşancıya kadar  ağzı kapalı olarak pişirilir. Bu esnada karanfiller eklenir. Kabaklar pişmeye yakın tencerenin kapağı açılır ve koyulaşıncaya kadar ağzı açık pişirilir. Kabakların iyi pişmesi için ters yüz yapabilirsiniz. Piştikten sorna ocaktan alınır ve üzerine tahin gezdirilir, soğuduktan sonra ise ceviz serpilerek servis edilir.

Tarif4: Sütlü Kabak Tatlısı Tarifi

Sütlü Kabak Tatlısı Tarifi için Malzemeler

1,5 kg temizlenmiş, doğranmış bal kabağı
1 bardak süt
1 yemek kaşığı un
2-2,5 su bardağı toz şeker
4 yemek kaşığı sıvı yağ

Sütlü Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Yukarıda yaptığımız gibi doğranmış kabakları şekerleyip 1 gece bekletiyoruz. Daha sonra pişirme işlemine geliyoruz. Pişirme işlemi devam ederken, 4 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 yemek kaşığ un eklenerek karıştırırılır ardından süt eklenir iyice karıştırılır. Kabaklar pişince bu karışım ısıtlmış fırına alınır. Üzeri nar gibi olup koyulaşınca çıkarılır, bir süre dinlendirilir ve süslenerek servis edilir.

Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi

5 YORUMLAR

  1. Kirec suyu yalnizca turunc patlican karpuz ve incir receli icin gecerlidir(su ile karistirilan kirec 1 gun dinlendikten sonra uzerindeki suyu yavas bir sekilde bulandirmadan alip kullaniniz)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here